Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

W Biskupcu wystartowała komunikacja miejska

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-09-06 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

W Biskupcu wystartowała komunikacja miejska
fot. EM
Kolejna gmina pod Olsztynem w województwie warmińsko-mazurskim uruchomiła komunikację miejską. Z początkiem września do grona dołączył Biskupiec. Co więcej, po ulicach kursują pojazdy w takich samych barwach co w Olsztynie – limonkowo-szarych. Przez cały miesiąc można do urzędu zgłaszać ewentualne uwagi do funkcjonowania miejskiego i gminnego transportu publicznego.

Wystartował Biskupiecki Publiczny Transport Zbiorowy. To kolejna podolsztyńska gmina, po m.in. Dywitach czy Stawigudzie, która uruchomiła własną komunikację publiczną. Również w Biskupcu zawitały autobusy znane z olsztyńskiego malowania w barwy limonkowo-stalowe. Operatorem komunikacji jest firma Usługi Transportowe Kamil Krzemiński U Kamila

– Punktualnie o 5:17 w swój pierwszy liniowy kurs wyruszyła linia 510 z dworca w Biskupcu. Na tej trasie kursują trzy Solarisy Urbino 15 w wersji Low Entry – idealnie przystosowane do dosyć długiej trasy. Na razie korzysta z niej dość mało osób, gdyż wciąż nie wszyscy jeszcze wiedzą, że dzięki niej dojadą do Olsztyna, Barczewa, a także do wsi takich jak Rzeck, Nowe Marcinkowo, Kojtryny czy Kromerowo – informuje firma GT Transport Consulting, która pomagała gminie w organizacji komunikacji.

Transport odbywa się na 12 liniach komunikacyjnych, co – jak zapowiadał wcześniej Kamil Kozłowski, burmistrz Biskupca – pozwoli wszystkim na swobodne przemieszczanie się zarówno po samym mieście jak i zniweluje problem komunikacyjnego wykluczenia pobliskich wsi. – Autobusy/busy zostały specjalnie oznakowane a ich jednolita kolorystyka sprawia, że bez problemu każdy je rozpozna. Oznakowano także odpowiednio przystanki autobusowe – podkreśla burmistrz. – Do dyspozycji oddaliśmy pojazdy nowoczesne i komfortowe a przed wszystkim wyposażone w pasy bezpieczeństwa. Znajdą się w nich także miejsca na wózki oraz specjalnie miejsca dla matek z dziećmi. Autobusy/busy są klimatyzowane, a w zimę ogrzewane tak by komfort jazdy był jak najwyższy. Pojazdy są także przystosowane do transportu osób niepełnosprawnych – wyjaśnia.

Dzięki uruchomionej komunikacji można także dojechać do odległego o ok. 40 km Olsztyna i z niego wrócić czy odwiedzić sąsiednie gminy. Z transportu mają korzystać także dzieci dojeżdżające do szkół. Autobusy kursują w zależności od trasy od 4 do 11 kursów w dni szkolne oraz od 3 do 5 kursów w dni robocze wolne od nauki szkolnej. Linia 510, łącząca Biskupiec z Barczewem i Olsztynem, kursuje codziennie. Skomunikowana z nią pozostałe linie. We wniosku o dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych gmina Biskupiec zgłosiła zapotrzebowanie na 650 000 wozokilometrów rocznie.

Rozkład jazdy opiera się przede wszystkim na potrzebach dzieci dojeżdżających do szkół, a także na wnioskach kierowanych do gminy przez samych mieszkańców. Biskupiec przed uruchomieniem autobusów współpracował także z największymi zakładami pracy. Linie o większym zasięgu i charakterze powiatowym mają pomóc dowieźć mieszkańców Olsztyna do dużych zakładów pracy w regionie – fabryki płyt wiórowych Egger, zakładu izolacji Neotherm czy do fabryki mięsnej „Warmia”.

Linie obsługują nowe busy marki Mercedes. Operator sprowadził także używane Solarisy Urbino – długości 15 metrów. Obsługują one linie o największych potokach podróżnych – z Biskupca do Barczewa, Klebarka Małego do Olsztyna. Przez cały wrzesień istnieje możliwość zgłaszania do Urzędu Miasta uwag i propozycji zmian w funkcjonowaniu transportu zbiorowego. Złożone wnioski mają ułatwić prace nad udoskonaleniem komunikacji w ramach Biskupieckiego Publicznego Transportu Zbiorowego.

Sami mieszkańcy Biskupca za przejazd autobusem po mieście płacą 1 zł. Przejazdy po gminie kosztują już 3 zł. Za przejazdy pomiędzy gminami (do Barczewa czy Olsztyna) trzeba zapłacić 5 zł. Dla dzieci i młodzieży szkolnej, niezależnie od miejsca zamieszkania, przejazdy są darmowe.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Sosnowiec: Bez tramwajów do Mysłowic i Kazimierza Górniczego

Przestrzeń

Sosnowiec: Bez tramwajów do Mysłowic i Kazimierza Górniczego

Witold Urbanowicz 06 września 2021

W Biskupcu ruszy komunikacja publiczna

Komunikacja

W Biskupcu ruszy komunikacja publiczna

Przemysław Farsewicz 05 sierpnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5