Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Volvo Buses wygasi fabrykę we Wrocławiu. Zwolnienia obejmą 1500 pracowników w Polsce

Dalej Wstecz
Data publikacji:
16-03-2023
Ostatnia modyfikacja:
20-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Volvo Buses wygasi fabrykę we Wrocławiu. Zwolnienia obejmą 1500 pracowników w Polsce
fot. Volvo Bus Corporation
Volvo zapowiada zmianę swojego modelu biznesowego w Europie. Firma ma skoncentrować się na produkcji podwozi. Pełną gamę autobusów i autokarów będzie oferować we współpracy z zewnętrznymi producentami nadwozi. Dlatego też firma zapowiada stopniowe wygaszenie wrocławskiej fabryki i jej zamknięcie w 2024 r. Spółka podpisała już list intencyjny ws. sprzedaży nieruchomości we Wrocławiu na rzecz Vargas Holding.

– Nasza działalność w Europie od lat przynosi straty. Dzięki nowemu modelowi biznesowemu, który już dzisiaj z powodzeniem stosujemy na wielu rynkach, poprawimy rentowność i zapewnimy naszej firmie długoterminową konkurencyjność – mówi Anna Westerberg, prezes firmy Volvo Buses.

– Volvo Buses w Europie zmieni model biznesowy. Będziemy oferować nadwozia do autobusów, natomiast za ich zabudowę będą odpowiadały firmy partnerskie. Decyzja o zamknięciu wrocławskiej fabryki jest dla nas bardzo trudna – mówił na specjalnej konferencji prasowej Tomasz Stankiewicz, wiceprezes ds. HR w europejskim oddziale Volvo.

– Trudno wymienić jeden czynnik. Decyzja wynika z wieloletnich strat – dodawał Stankiewicz.

Grupa Volvo zatrudnia ok. 3600 pracowników w Polsce, z czego 1500 w Volvo Buses. Zapowiadane przez Volvo zmiany będą miały wpływ na ok. 1600 pracowników zatrudnionych w Volvo Buses, z czego 1500 w Polsce. Proces informowania załogi i dialog ze związkami zawodowymi został już rozpoczęty.

Volvo planuje sprzedaż wydzielonych nieruchomości wrocławskich firmie Vargas Holding. Nowy inwestor miałby rozpocząć działalność o innym profilu, co obejmuje także rozbudowę wrocławskiego holdingu. W liście intencyjnym Vargas Holding deklaruje zamiar zatrudnienia części pracowników Volvo Buses – niektórych już w III kwartale 2023 r.

Vargas Holding jest szwedzkim inwestorem i właścicielem spółek, które przeciwdziałają zmianom klimatycznym. – W Vargas stale analizujemy możliwości przyspieszenia dekarbonizacji i wejścia w nowe branże i projekty przemysłowe. Nasze najnowsze przedsięwzięcie będzie związane z rozwiązaniami energetycznymi dla domów. Mając to na uwadze, jesteśmy pod wrażeniem zarówno obiektów, jak i wysoko wykwalifikowanych pracowników zakładu we Wrocławiu. Więcej szczegółów na temat naszych dalszych działań podamy w nadchodzących miesiącach – mówi Carl-Erik Lagercrantz, dyrektor generalny Vargas Holding.

Volvo pozostanie we Wrocławiu z oddziałami Volvo Group Digital & IT, Volvo Group Financial & Accounting, Volvo Group People Services, Volvo Construction Equipment, Group Trucks Operations, Group Track Purchasing i Volvo Group Real Estate. Polskie miasto będzie stanowić „globalne centrum dostarczające usługi biznesowe dla Grupy Volvo”. – Obecnie w oddziałach Grupy Volvo w Polsce, poza Volvo Buses, zatrudniamy ponad 2100 osób. Pozostaną one nadal zatrudnione w naszej firmie i będą świadczyć swoją pracę w ramach Grupy Volvo. Będziemy również wspierać Volvo Buses, jej pracowników i Vargas Holding podczas procesu dezinwestycji – mówi Mirosław Kraner, prezes Volvo Polska.Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5