Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Volt ze swoim tramwajem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2022-05-12 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Tramwaje Śląskie

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Volt ze swoim tramwajem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
fot. TŚ
Volt ze swoim tramwajem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Volt ze swoim tramwajem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Volt ze swoim tramwajem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Volt ze swoim tramwajem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Volt ze swoim tramwajem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii
Każdy z nas wie, że wartość napięcia elektrycznego podje się w voltach (np. 230V). Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę, że nazwa jednostki napięcia prądu pochodzi od nazwiska wybitnego włoskiego fizyka – Alessandro Volty. Od środy 11 maja 2022 r. jego sylwetkę przybliża jeden z wagonów spółki Tramwaje Śląskie.

Elektryczność i tramwaje to związek nierozerwalny, choć pierwsze tramwaje kursujące na Śląsku miały napęd parowy, a część z nich ciągnęły konie. W 1898 roku otwarto jednak pierwszą zelektryfikowaną linię tramwajową i od tego czasu historia tramwajów związana jest z elektrycznością. W tej dziedzinie jedną z najważniejszych postaci był Alessandro Volta. Włoski naukowiec, konstruktor i wynalazca jest autorem m.in. pierwszego elektroskopu, umożliwiającego pomiary elektryczności oraz kondensatora, podstawowego podzespołu każdego urządzenia elektronicznego. Na jego cześć jednostkę napięcia elektrycznego nazwano volt.

Dzięki współpracy spółki Tramwaje Śląskie i Oddziału Zagłębia Węglowego Stowarzyszenia Elektryków Polskich (OZW SEP), Alessandro Volta został patronem jednego z tramwajów kursujących na co dzień w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. W ramach odbywających się w dniach 11-14 maja 2022 r. X Jubileuszowych Katowickich Dni Elektryki, w środę 11 maja odbyła się uroczystość nadania imienia tramwajowi typu MF 11 AC BD. Wydarzenie zorganizowano w Centrum Przesiadkowym Brynów w Katowicach, gdzie nastąpiło uroczyste odsłonięcie imienia Alessandro Volty na boku tramwaju.
W uroczystości brali udział goście z całej Polski – uczestnicy Katowickich Dni Elektryki. – Alessandro Volta to niezwykła postać, której nazwisko zna każdy, choć nie zawsze zdaje sobie z tego sprawę, a używając go do określenia napięcia elektrycznego. Warto jednak poznać lepiej sylwetkę człowieka, który za tym nazwiskiem się krył. Wybitnego naukowca, wizjonera, wynalazcę. Dla nas to naturalny patron, bo już od 124 lat tramwaje kursują dzięki zasilaniu elektrycznością, wykorzystując m.in. wynalazki Alessandro Volty – mówił Bolesław Knapik, prezes TŚ.

W kolejnych dniach ten wyjątkowy tramwaj będzie kursować na liniach 11 i 43 promując nie tylko postać Alessandro Volty, ale także X Jubileuszowe Katowickie Dni Elektryki. Na ekranach w wagonie wyświetlana jest prezentacja przybliżająca postać Alessandro Volty. Imię naukowca i prezentacja w tramwaju zostaną już na stałe, aby każdy pasażer mógł poznać bliżej tego wybitnego uczonego.

Alessandro Volta to pionier elektryki, włoski fizyk, fizjolog i wynalazca, urodzony w 1745 roku. Volta wynalazł między innymi elektryczną maszynę indukcyjną, jest uważany za twórcę prototypu nowoczesnej świecy zapłonowej, bez której nie można wyobrazić sobie silnika samochodowego, stworzył też własną baterię elektryczną oraz specjalne urządzenie przeznaczone do badania właściwości płonących gazów, które nazywano eudiometrem.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5