Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

UTK interweniuje ws. galerii-dworca w Gdańsku

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-03-22 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

UTK interweniuje ws. galerii-dworca w Gdańsku
fot. TP
Galeria Metropolia w Gdańsku sprzedaje bilety kolejowe, dzięki czemu w niedziele zamienia się w dworzec i nie podlega ustawie o zakazie handlu. Zarządca nie zawarł jednak żadnych umów z przewoźnikami kolejowymi, którzy zwrócili się do Urzędu Transportu Kolejowego z prośbą o interwencję.

Galeria Metropolia mieszcząca się przy Gdańsku Wrzeszczu otworzyła poczekalnię i kasę biletową dla pasażerów. Dzięki temu obiekt zamienia się w dworzec i nie podlega pod ustawę o zakazie handlu w wybrane niedziele.

Jak się okazuje, Galeria nie ma żadnych umów z przewoźnikami kolejowymi i w zasadzie odsprzedaje bilety SKM czy PKP Intercity pozyskane w inny sposób – m.in. zakupione hurtowo w dworcu po drugiej stronie torów czy za pomocą aplikacji internetowych. Przewoźnicy podkreślają, że pracownicy galerii nie zostali przeszkoleni w zakresie taryf, funkcjonowania systemu sprzedaży czy udzielania informacji, w efekcie czego mogą wprowadzać podróżnych w błąd. Do tego dochodzi kwestia potencjalnych nieprawidłowości w zakresie podatkowym oraz możliwość naruszenia przepisów w zakresie nieuczciwej konkurencji i ochrony konsumenta.

Przewoźnicy zwrócili się do Urzędu Transportu Kolejowego z prośbą o interwencję. – W związku z tymi pismami Prezes Urzędu Transportu Kolejowego wezwał administrującego galerią handlową do przedstawienia wyjaśnień w zakresie przestrzegania praw pasażerów w transporcie kolejowym – informuje Tomasz Frankowski, rzecznik prasowy UTK. Urząd powołuje się tutaj na rozporządzenie dotyczące praw i obowiązków pasażerów, które reguluje też najważniejsze kwestie związane ze sprzedażą biletów. „Chodzi między innymi o udzielanie wiarygodnej informacji o rozkładzie jazdy, dostępnych ofertach taryfowych, w tym promocyjnych czy o warunkach najniższych opłat za przewóz. Obowiązkiem sprzedawców biletów jest także przyjmowanie zgłoszeń dotyczących potrzeby pomocy podczas podróży osobom z niepełnosprawnością i o ograniczonej sprawności ruchowej. W punkcie odprawy, jakim jest kasa biletowa, powinna również istnieć możliwość złożenia reklamacji na usługę danego przedsiębiorstwa” – wylicza UTK.

UTK poinformował administratora galerii o zamiarze wszczęcia kontroli w zakresie przestrzegania prac pasażerów. Kontrola taka może rozpocząć się po siedmiu dniach od doręczenia zawiadomienia. „Czyny nieuczciwej konkurencji, nadzór nad realizacją przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, o których zawiadamiały PKP Intercity i PKP SKM nie leżą w kompetencji prezesa UTK. Dlatego Urząd przekazał prezesowi UOKiK wnioski przewoźników o podjęcie działań będących w kompetencji tego organu” – zawiadamia UTK. Dalsze kroki będą zależne od efektów planowanej kontroli i dalszej korespondencji ze stronami.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
W Gdańsku tylko Mercedes w przetargu ma 46 autobusów

Komunikacja

W Gdańsku tylko Mercedes w przetargu ma 46 autobusów

Witold Urbanowicz 22 marca 2018

Gdańsk Wrzeszcz: PKP PLK porządkuje chaos informacyjny, ale… bez SKM

Komunikacja

Gdańsk Wrzeszcz: PKP PLK porządkuje chaos informacyjny, ale… bez SKM

Witold Urbanowicz 27 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5