Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Ustka, pozostawiona bez pociągów, chce mieć przy dworcu węzeł transportowy

Dalej Wstecz
Autor:

Michał Szymajda

Data publikacji:
2016-01-20 16:08
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ustka, pozostawiona bez pociągów, chce mieć przy dworcu węzeł transportowy
fot. Michał Szymajda
12 stycznia 2016 zostało podpisane porozumienie o współpracy pomiędzy Ustką a PKP SA w sprawie organizacji konkursu o charakterze studialnym na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznych dla zadania pn.: „Lokalny węzeł integracyjny w Ustce”. Zleceniodawcą konkursu jest Miasto Ustka a jego organizatorem Stowarzyszenie Architektów Polskich SARP, Oddział w Słupsku.

Celem konkursu jest przeprowadzenie szerokiej konfrontacji twórczych prac projektowych oraz uzyskanie najlepszej pod względem funkcjonalno-przestrzennym koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania terenów objętych konkursem. Konkurs organizowany jest w celu uzyskania spójnych ideowo propozycji przekształcenia obszaru objętego granicami konkursu. Główną ideą konkursu jest stworzenie lokalnego węzła integracyjnego łączącego obszary transportu kolejowego, autobusowego z transportem indywidualnym. To połączenie infrastruktury dworca PKP, dworca (przystanku) autobusowego, parkingów samochodowych Park & Ride, Kiss & Ride i rowerowych Bike & Ride.

Projekty konkursowe winny wykreować optymalne, formalne i funkcjonalne powiązanie tego obszaru z miastem. Koncepcje powinny przedstawiać rozwiązania przyszłościowe, ale jednocześnie realne do wykonania. Przedsięwzięcie powinno opierać się na synergii transportu pasażerskiego, związanych z transportem usług, rekreacji oraz przestrzeni publicznych spajających miasto. Planuje się stworzenie miejsca funkcjonalnego, wzbogacającego przestrzeń miejską, spełniającego międzynarodowe standardy oraz założenia zrównoważonej architektury. Ponadto idee zawarte w nagrodzonych pracach konkursowych będą stanowiły inspirację do tworzenia wytycznych lub określenia opisów przedmiotu zamówień do projektów realizacyjnych poszczególnych zagadnień objętych konkursem podejmowanych przez zamawiającego i partnerów.

Regulamin konkursu oraz załączniki udostępnione zostały na stronie internetowej konkursu www.architektsarp.pl/ustka. Termin składania prac konkursowych mija 21.03.2016 r.

Co ciekawe, od 13 grudnia, w związku z wprowadzeniem nowego rozkładu jazdy pociągów, do Ustki pociągi pasażerskie przestały dojeżdżać. Ruch ożyje dopiero od pierwszych dni sezonu letniego, kiedy na stacje dojadą dwa pociągi dalekobieżne PKP Intercity i pociągi SKM Trójmiasto w relacji Słupsk – Ustka. Za kilka lat, w związku z planowaną modernizacją linii 405, można jednak liczyć na wzrost znaczenia kolei w Ustce, także poza sezonem.

Więcej na ten temat w serwisie "Rynek Kolejowy".

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Będzie modernizacja dworca w Dąbrowie Górniczej

Przestrzeń

Będzie modernizacja dworca w Dąbrowie Górniczej

Jakub Madrjas 14 stycznia 2016

Otwarcie zmodernizowanego dworca Kędzierzyn-Koźle

Przestrzeń

Otwarcie zmodernizowanego dworca Kędzierzyn-Koźle

Michał Szymajda 18 grudnia 2015

Kraków. Nie będzie kina w budynku starego Dworca Głównego

Przestrzeń

Kraków. Nie będzie kina w budynku starego Dworca Głównego

Dominik Lebda 14 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5