Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

UMWŁ: Szansą dla linii 46 pozostaje łódzki koreferat

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-09-20 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

UMWŁ: Szansą dla linii 46 pozostaje łódzki koreferat
fot. Kasper FiszerTramwaj linii 46 na granicy Łodzi i Zgierza
Samorząd województwa łódzkiego wskazał, że szanse na przeprowadzenie remontu podmiejskiej linii tramwajowej Łódź – Zgierz – Ozorków przyniosłoby ukończenie koreferatu do studium wykonalności dużej inwestycji tramwajowej, którą planowano kilka lat temu. Nowy dokument miałby zaktualizować dane dotyczące m.in. kosztów przedsięwzięcia. Prace nad koreferatem nie posuwają się jednak do przodu.

Jednym z tematów poruszanych podczas ubiegłotygodniowego spotkania Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego (działającej przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Łódzkiego) była kwestia przyszłości funkcjonowania tramwajów podmiejskich w aglomeracji łódzkiej. Wnioski z krótkiego wystąpienia przedstawicieli władz regionu nie są optymistyczne, bo nie zaprezentowano żadnych nowych pomysłów na finansowanie niezbędnych inwestycji. Na rozstrzygnięcie wciąż czekają sprawy dofinansowania unijnego remontów planowanych przez Zgierz (na trasie linii 45) i Konstantynów Łódzki.

W sprawie linii ozorkowskiej „właściwie nic się nie dzieje”

Trudne wydaje się położenie Pabianic i Ksawerowa. Choć tamtejsze samorządy otrzymały bardzo dużą dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego, złożone w przetargu na wykonanie robót oferty znacznie przekroczyły kosztorys. – Okazuje się, że projekt był przeszacowany i brakuje środków na wkład własny – skomentowała Ewa Paturalska-Nowak, dyrektor Biura Planowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego. Przypomniała też, że inwestycja dla gminy Lutomiersk znajduje się na liście projektów rezerwowych RPO (w ramach instrumentu ZIT).

– Jeśli chodzi o Zgierz i Ozorków, [w sprawie linii 46] właściwie nic się nie dzieje – stwierdziła natomiast przedstawicielka samorządu wojewódzkiego (przypomnijmy, że niedawno łódzki ZDiT poinformował nas, że w tym temacie toczy się jedynie korespondencja). Dodała, że trwa obecnie oczekiwanie na dokończenie koreferatu do wykonanego w ramach poprzedniej perspektywy finansowej UE studium wykonalności projektu pod nazwą Łódzki Tramwaj Metropolitalny. – Nie wiemy, na jakim etapie są prace nad koreferatem, nie udało nam się uzyskać takiej informacji od [władz] Łodzi – mówiła.

Pozostałe samorządy dawno straciły wiarę we wspólne przedsięwzięcie

O przedłużającym się procesie uzupełniania studium informujemy na naszych łamach od 2016 r., kiedy aktualna wydawała się jeszcze wizja remontu wszystkich tramwajowych linii podmiejskich w ramach jednego wspólnego przedsięwzięcia wszystkich gmin. Prace koordynowały władze Łodzi, a podłódzkie samorządy kilkukrotnie zarzucały stolicy aglomeracji opieszałość w ich prowadzeniu. Działania były wstrzymywane, a dokument nie został sporządzony do dziś, mimo że miał być gotowy na początku 2017 r. Było to jedną z przyczyn złożenia przez niemal wszystkie gminy osobnych wniosków o dofinansowanie mniejszych inwestycji tramwajowych. Tak nie stało się jednak w przypadku władz Ozorkowa i gminy wiejskiej Zgierz.

– Rozumiem jednak, że prace nad koreferatem trwają i że wyniknie z niego, jakie koszty są niezbędne do realizacji inwestycji – stwierdziła Ewa Paturalska-Nowak.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: W sprawie tramwaju 46 trwa jedynie korespondencja

Komunikacja

Łódź: W sprawie tramwaju 46 trwa jedynie korespondencja

Kasper Fiszer 12 września 2018

Ozorków: Sieci trakcyjnej tramwaju nie ma także nad Bzurą

Komunikacja

Ozorków: Sieci trakcyjnej tramwaju nie ma także nad Bzurą

Kasper Fiszer 20 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5