Partnerzy serwisu:
Komunikacja

UMWŁ: Ozorków jest dobrze skomunikowany nawet bez tramwaju

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
10-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
25-08-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
TP

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
UMWŁ: Ozorków jest dobrze skomunikowany nawet bez tramwaju
fot. Czytelnik
Choć łódzki marszałek wciąż deklaruje swoje wsparcie dla idei odtworzenia komunikacji tramwajowej z Łodzi do Ozorkowa, samorząd regionalny ocenia, że miasto to pozostaje dobrze skomunikowane ze stolicą aglomeracji nawet bez linii 46. Częściowa rozbiórka torowiska zlikwidowanej pięć lat temu trasy zmniejsza szanse na jej odbudowę. Mimo to możliwe jest uzyskanie na ten cel wsparcia ze środków unijnych.

W zeszłym miesiącu Urząd Miejski w Ozorkowie rozpoczął rozbiórkę nieczynnego od 2018 r. torowiska tramwajowego na terenie dawnej pętli przy ul. Cegielnianej. Zamierza też zrezygnować z dalszej dzierżawy działki, na której zlokalizowano znikający właśnie kraniec. Czy oznacza to ostateczny kres rozważań o ewentualnym odtworzeniu linii 46, która do lutego 2018 r. łączyła Łódź ze Zgierzem i Ozorkowem?

Dwa potencjalne źródła finansowania prac

– W programie regionalnym Fundusze Europejskie dla Łódzkiego 2021 – 2027 przewidziane jest wsparcie m.in. dla inwestycji w infrastrukturę publicznego transportu zbiorowego w miastach i ich obszarach funkcjonalnych, co umożliwia także finansowanie infrastruktury tramwajowej – wskazuje Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Samorząd regionalny zauważa, że innym źródłem finansowania ewentualnej odbudowy trasy mogą być środki z puli krajowej, z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko. Dotacje mają być przyznawane głównie na przedsięwzięcia dotyczące miast wojewódzkich i ich obszarów funkcjonalnych, potencjalnie więc także dla gmin, przez które przebiegała linia nr 46.

Czy jednak samorządy lokalne zdecydują się na próbę modernizacji zdegradowanego torowiska i dobudowę nowego odcinka końcowego? Jak informowały niedawno władze Ozorkowa, nie toczą się w tej sprawie żadne rozmowy. – Mimo najszczerszych chęci do realizacji takich działań potrzebujemy partnerów – komentuje natomiast UMWŁ. Sugeruje on też, że gminy mogłyby opracować analizę, która zarówno z punktu widzenia społecznego, jak i ekonomicznego uzasadniałaby inwestycję. Rysowałaby też jej ramy, co byłoby podstawą do rozmów, także z marszałkiem, o możliwościach finansowania prac i o dalszym sposobie finansowania utrzymania infrastruktury.

Połączeń autobusowych nie brakuje

Region zapewnia, że dąży do likwidacji tzw. białych plam komunikacyjnych, organizując linie autobusowe na obszarach, które pozostają słabo skomunikowane dzięki kolei bądź autobusowym połączeniom komercyjnym. Przez powiat zgierski przebiegają dwie linie marszałkowskie – z Łęczycy przez Ozorków do Łodzi i z Łęczycy przez Ozorków do Aleksandrowa Łódzkiego. Samorząd wylicza też, że z Ozorkowa do Łodzi i z powrotem realizowane są 23 kursy PKS Łęczyca (linia Łęczyca – Łódź), 42 kursy Dynamic Travel (linia Ozorków – Łódź), a także połączenia kolejowe ŁKA i PKP IC oraz zlecone przez województwo kursy PKS Łęczyca realizowane inną trasą. – Razem daje to 120 kursów na dobę – usłyszeliśmy.

Ponadto z Ozorkowa do Zgierza kursują autobusy MUK Zgierz, a ze Zgierza do Łodzi – tramwaje MPK-Łódź oraz miejskie autobusy organizatorów z obu miast. Ofertę uzupełniają autobusy dalekobieżne zatrzymujące się w stolicy aglomeracji i w podłódzkim ośrodku. – Z tych danych wynika, że Ozorków jest dobrze skomunikowany z Łodzią zarówno w ramach połączeń
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5