Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Ukraina: Trzy stacje dwóch szerokości

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2016-09-18 07:55
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ukraina: Trzy stacje dwóch szerokości
fot. Kaper FiszerNormalnotorowy pociąg z Winnicy skończył bieg w Hajworonie
Do niewielkiego Hajworonu znów można dostać się pociągami dwóch rozstawów. UZ wznowiła bowiem ruch na trasie z Ziatkowców. Hajworon stał się więc po kilkuletniej przerwie trzecią czynną w ruchu pasażerskim stacją styczną z wąskotorówką Rudnica – Hołowaniwśk.

Niedawno opisywaliśmy na naszych łamach dość istotne cięcia w rozkładzie jazdy pociągów na Borżawskiej Kolei Wąskotorowej i bardzo skromną ofertę pociągów pasażerskich na linii Antonówka nad Horyniem – Pohost Zarzeczny. Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznycia, UZ) eksploatują, nie licząc kolejek dziecięcych, jeszcze jedną sieć wąskotorową rozstawu 750 mm – z główną stacją w Hajworonie w obwodzie kirowohradzkim, na południu kraju. W odróżnieniu od dwóch pozostałych, podlegających lwowskiej dyrekcji UZ, trasa ta wchodzi w skład Kolei Odeskiej.

Długość sieci znacznie przekracza 100 km

To z racji swojego położenia daleko od zachodniej granicy Ukrainy zdecydowanie najmniej znana w Polsce wąskotorówka UZ. Tymczasem jest najdłuższą czynną siecią kolei wąskotorowych w ej części świata. Łączna długość tras wynosi bowiem aż 130 km. Składają się na nią dwie linie: wychodząca z Hajworonu na zachód do Rudnicy i biegnąca na wschód do Hołowaniwśka.

Obie stacje końcowe to węzły z liniami normalnotorowymi. Rudnica leży na magistrali ze Lwowa do Odessy, w Hołowaniwśku rozpoczyna się lokalna trasa do Pidhorodnej, gdzie włącza się do krajowej sieci. Ewenementem jest jednak to, że tor normalny zbiega się z wąskim także w Hajworonie. Kończy się tam odcinek z węzła Ziatkowce, który przez kilka ostatnich lat nie był eksploatowany w ruchu pasażerskim.

128 km wjazdu kieszeniowego

Uruchamianie nowych połączeń w obliczu złego stanu taboru i infrastruktury oraz stale zmniejszającej się liczby pociągów wydaje się w warunkach ukraińskich bardzo dużym ewenementem. Warto więc odnotować, że w zeszłym roku stacja Hajworon ponownie zaczęła obsługiwać wszystkie trzy kierunki – cały czas czynne są obie linie wąskotorowe, a po torze szerokim zaczął dojeżdżać tam uruchamiany trzy razy w tygodniu regionalny pociąg relacji Winnica – Chrystynówka.

Jeszcze bardziej zaskakująca niż sam fakt reaktywacji ruchu wydaje się trasa, jaką przemierzał ów kurs. Z Winnicy kierowany był innym nieużywanym wcześniej odcinkiem do Ziatkowców, stamtąd dojeżdżał do węzłowego Hajworonu, skąd... wracał do Ziatkowców, by ostatecznie dotrzeć do swojej stacji końcowej. W ten sposób realizowano tzw. wjazd kieszeniowy o długości... 64 km w każdą stronę!

Wąskotorowe kursy dwa razy na tydzień zamiast trzech

Dość szybko wprowadzono jednak do rozkładu znaczne cięcia, które objęły linie obu rozstawów. Relacja pociągu z Winnicy skrócona została w tym roku do Hajworonu, zniknął więc absurdalnie długi wjazd kieszeniowy, którego obsługa zajmowała około pięciu godzin (!). Na wąskim torze ograniczono natomiast terminy kursowania. Od czerwca trasa w kierunku Hołowaniwśka obsługiwana jest tylko dwa razy na tydzień przez jedną parę pociągów (zniknęły pociągi uruchamiane w poniedziałki). Na razie bez zmian realizowane są kursy do Rudnicy – jedna para kursuje tam codziennie, druga – trzy razy w tygodniu.

W związku z utrzymującą się od lat bardzo niską frekwencją na linii do Hołowaniwśka i ogólnymi tendencjami obserwowanymi na sieci UZ można spodziewać się kolejnych ograniczeń. Nim one nastąpią, warto wybrać się na najdłuższą ukraińską sieć wąskotorową, bo choć mijane za oknem krajobrazy nie są wyjątkowo atrakcyjne, to polskich sympatyków transportu kolejowego z pewnością zainteresują pozostające w eksploatacji wagony 3Aw wyprodukowane we wroclawskim Pafawagu. Ceny biletów na każde z opisywanych połączeń nie przekraczają kilku złotych, a dzięki pociągom dalekobieżnym ze Lwowa do Rudnicy i Winnicy dojazd z Polski nie nastręcza większych trudności.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Moskwa otwiera kolejową linię obwodową. Rewolucja w mieście

Komunikacja

Moskwa otwiera kolejową linię obwodową. Rewolucja w mieście

Witold Urbanowicz 10 września 2016

Mołdawia: Nowym-starym składem do Rumunii

Komunikacja

Mołdawia: Nowym-starym składem do Rumunii

Kasper Fiszer 04 września 2016

Lublana na odwyku od samochodów

Przestrzeń

Lublana na odwyku od samochodów

Piotr Manowiecki 30 sierpnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5