Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

UK. Boris Johnson ogłasza brytyjski "Autobus+" wart 5 mld funtów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
11-02-2020
Ostatnia modyfikacja:
08-12-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
UK. Boris Johnson ogłasza brytyjski "Autobus+" wart 5 mld funtów
fot. Pauline Eccles, lic. CC A-SA 2.0 Generic
Według brytyjskich mediów premier Boris Johnson ma dziś (wtorek) ogłosić plan dofinansowania brytyjskiego transportu lokalnego kwotą 5 mld funtów do wydania przez najbliższe pięć lat. Te pieniądze zostaną wydane głównie na lokalne połączenia autobusowe, ale też na rozbudowę infrastruktury rowerowej. Szczegóły ma zawierać National Bus Strategy, która będzie ogłoszona za kilka miesięcy.

Brytyjskie media łączą zapowiedź dużych wydatków na transport ze spodziewaną decyzją o realizacji nowej linii kolei dużych prędkości HS2, łączącej Londyn z Birmingham, Manchesterem i Leeds. To planowany już od dłuższego czasu projekt, którego koszt jest dziś szacowany na ok. 100 mld funtów. Jednak pasażerowie najwcześniej pojadą szybkimi pociągami dopiero 2028 r., a przeciwnicy inwestycji sugerują, że pochłonie on pieniądze z innych gałęzi transportu. „Times” sugeruje więc, że zapowiedź brytyjskiej wersji „Autobus+” ma uspokoić opinię publiczną.

– Chcemy żeby każdy w kraju miał dostęp do usług transportowych, które poprawią warunki jego życia i możliwości rozwoju – mówił niedawno minister ds. transportu w torysowskim rządzie Johnsona Grant Shapps.

Miliard rocznie na autobusy

Pieniądze, czyli średnio miliard funtów rocznie, mają zostać przeznaczone na współfinansowanie zakupu nowego taboru (w planach jest minimum 4 tys. nowych, zeroemisyjnych autobusów), poprawę infrastruktury, m.in. przez wytyczanie buspasów, i dofinansowanie przewoźników, co pozwoliłoby na obniżkę cen biletów. Wsparcie byłoby przeznaczone dla wszystkich regionów Wielkiej Brytanii poza aglomeracją Londynu. Szczegóły mają zostać określone w National Bus Strategy, która ma zostać opublikowana w tym roku.

Jest co poprawiać. Dziś zaledwie 4 proc. podróży w kraju odbywa się autobusami (w latach 50–tych XX wieku było to 42 proc.). Całe rządowe dofinansowanie do przewozów autobusowych w zeszłym roku zamknęło się w kwocie 2 mld funtów, choć jeszcze przed dekadą wynosiło 2,9 mld funtów.

„Guardian” zwraca uwagę, że nie jest jasne, czy rząd ma zamiar zmienić prawo dając większą kontrolę nad przewozami autobusowymi władzom lokalnym. Dziennik przypomina, że obecny krajobraz autobusowy „zaprojektowała” w latach 80–tych ubiegłego wieku Margaret Thatcher, która przeprowadziła deregulację rynku przewozów i – poza Londynem – de facto sprywatyzowała te usługi. Efektem konkurencji miał być wzrost jakości przewozów i niższe ceny.

Po trzydziestu kilku latach okazało się, że ta polityka przyniosła odwrotne efekty. W wielu regionach, szczególnie na północy kraju wykluczenie transportowe się pogłębiło. Lokalne samorządy mają co prawda możliwość dotowania przewozów niekomercyjnych, ale z powodów budżetowych nie robią tego. Z analiz rynku wynika, ze w ostatniej dekadzie w cały kraju zlikwidowano lub ograniczono kursowanie 3 tys. linii autobusowych, z czego 243 w ciągu ostatnich 12 miesięcy – pisze „Times” powołując się na Campaign for Better Transport.

W istocie większość regionów i miast brytyjskich szukając wzoru dla organizacji transportu lokalnego spogląda dziś właśnie na Londyn.

Nie powinno dziwić, że Johnson, teoretycznie polityczny spadkobierca Thatcher, zapowiada miliardowe inwestycje w transport publiczny. To jeden z głównych tematów niedawnej kampanii w wyborach parlamentarnych, a we wspomnianych regionach na północy kraju kluczowy. Rządowa zapowiedź jest krytykowana przez opozycyjną Partię Pracy głównie za to, że jest spóźniona i zbyt skromna. – Po latach niedoinwestowania i cięć ten plan nie zrobi różnicy, jeśli chodzi o korzystanie z transportu publicznego, gospodarkę, czy nasze potrzeby środowiskowe – komentował Andy McDonald, labourzystowski minister transportu w gabinecie cieni.

Będą trasy rowerowe

Częścią planu jest też rozbudowa wydzielonych dróg rowerowych. W całej Wielkiej Brytanii ma ich powstać ok. 250 mil, przy czym „Guardian” zwraca uwagę, że to niezbyt efektowny plan, gdy porównać go choćby z rozpisanym na dziesięć lat projektem w Manchesterze, który już dwa lata temu zapowiedział zbudowanie kilkuset mil tras pieszo rowerowych, a dziś mówi się nawet o 1800 milach infrastruktury dla pieszych i rowerzystów.

W ramach projektu rząd ma dofinansować przebudowę infrastruktury w miastach, by stała się ona wygodniejsza i bezpieczniejsza dla rowerzystów. Jeszcze w 2013 r. w Wielkiej Brytanii notowano 800 mln podróży rowerowych rocznie. Założono wtedy, że do 2025 r. ta liczba się podwoi. Jednak według danych za 2017 r. podskoczyła zaledwie do 991 mln podróży rowerowych i bez intensywnych działań promujących ruch rowerowy cel nie zostanie osiągnięty.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

CAF dostarczy więcej pojazdów do Bonn i Budapesztu

Przestrzeń

CAF dostarczy więcej pojazdów do Bonn i Budapesztu

Witold Urbanowicz 08 grudnia 2022

Pozostałe z wątku:

CAF dostarczy więcej pojazdów do Bonn i Budapesztu

Przestrzeń

CAF dostarczy więcej pojazdów do Bonn i Budapesztu

Witold Urbanowicz 08 grudnia 2022

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5