Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Łódzkie zbuduje ponad 70 peronów autobusowych przy drogach wojewódzkich

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
15-07-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Łódzkie zbuduje ponad 70 peronów autobusowych przy drogach wojewódzkich
fot. Kasper Fiszer
Przy drogach wojewódzkich regionu łódzkiego mają stanąć 72 nowe perony przystankowe. Posłużą one przede wszystkim obsłudze komunikacji regionalnej, w tym finansowanej z kasy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Ich budowa to pomysł samorządu na poprawę bezpieczeństwa ruchu samochodowego i pieszego.

W ramach drugiej edycji rządowego programu Polski Ład samorząd województwa łódzkiego pozyskał dotację na realizację złożonego projektu dotyczącego dróg wojewódzkich. Składają się na niego remonty kilku odcinków, budowa chodników wzdłuż innych fragmentów sieci zarządzanej przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi czy montaż sygnalizacji świetlnych i innych urządzeń związanych z bezpieczeństwem pieszych. Poza tym przy drogach wojewódzkich mają zostać wybudowane nowe perony przystankowe, które zdaniem władz regionu przyczynią się do poprawy standardu komunikacji zbiorowej.

Województwo zbuduje peron, ale postawienie wiaty należy do gminy

– Przystanki autobusowe zostaną wyposażone w peron o wymiarach 15 m długości i 2,2 m szerokości – zapowiada Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Nawierzchnię ma stanowić kostka betonowa. Województwo nie ustawi wiat przystankowych, bo leży to w kompetencjach gmin. ZDW zawrze natomiast z lokalnymi samorządami umowy użyczenia, które pozwolą mniejszym jednostkom na montaż budek przystankowych.

Województwo łódzkie zapewnia, że dołoży starań, by z nowych przystanków odjeżdżało jak najwięcej autobusów realizujących przewozy na liniach finansowanych przez sam UMWŁ. – Jednocześnie należy zaznaczyć, że z przystanków będą mogli korzystać operatorzy gminnych i powiatowych przewozów użyteczności publicznej oraz przewoźnicy komercyjni – dodają służby prasowe marszałka. Nie poinformowały nas przy tym o szczegółach ewentualnych zmian w siatce połączeń własnych.

Ok. 1,5 mln zł na budowę wszystkich przystanków

Dofinansowany z budżetu centralnego projekt obejmuje budowę 72 peronów przystankowych. Według założeń UMWŁ ich powstanie ma przyczynić się przede wszystkim do poprawy bezpieczeństwa na drogach wojewódzkich. Podobnie jak inne elementy programu, przystanki mają bowiem pomóc w całkowitym odseparowaniu ruchu kołowego od pieszego.

Szacunkowy koszt budowy jednego peronu to według wyliczeń urzędu marszałkowskiego ok. 20 tys. zł. W trzecim kwartale tego roku ma zostać ogłoszony przetarg na realizację zadania. Same prace zaplanowano zaś na rok 2023.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5