Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Tyskie Linie Trolejbusowe kupują… elektrobusy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-04-04 11:17
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tyskie Linie Trolejbusowe kupują… elektrobusy
fot. TLT
Tyskie Linie Trolejbusowe ogłosiły przetarg na dostawę dwóch elektrobusów. Elementem zamówienia jest też dostawa i uruchomienie systemu ładowania. Na realizację zamówienia przeznaczono rok.

Przedmiotem zamówienia jest dostawa dwóch w pełni niskopodłogowych elektrobusów wraz z systemem ładowania. "Elektryczne autobusy konstrukcyjnie są bardzo podobne do trolejbusów, a niektóre elementy osprzętu można nawet stosować zamiennie. To właśnie te analogie między elektrobusami i trolejbusami oraz fakt, że TLT ma ponad 30 lat doświadczenia w eksploatacji wozów elektrycznych sprawiły, że zakup autobusów elektrycznych w Tychach został powierzony właśnie Tyskim Liniom Trolejbusowym" – wyjaśnia spółka.

Autobusy mają być jednoczłonowe, o długości 11,5-12,5 m. Pojemność pojazdów określono na min. 80 podróżnych, z czego min. 24 na miejscach siedzących. Przewidziano trzy pary dwuskrzydłowych drzwi o szerokości efektywnej min. 1160 mm, klimatyzację, system ogrzewania wodnego, nagłośnienie, system zapowiedzi, system informacji pasażerskiej, system liczenia pasażerów, monitoring.

Energia ma być magazynowana w akumulatorach o pojemności min. 200 kWh, superkondensatorach lub innych porównywalnych bądź lepszych urządzeniach, będących wynikiem postępu technicznego. Układ napędu powinien odzyskiwać energię hamowania i wykorzystywać ją do doładowania akumulatorów lub kondensatorów. Zamawiający wymaga, by po 36 miesiącach eksploatacji autobus był w stanie przejechać 90 km bez ładowania. Założono ładowanie za pomocą złącza plug-in oraz złącza pantografowego (pantograf odwrócony), przy czym elektrobusy mają być przystosowane do ewentualnego montażu pantografu pojazdowego. Ponadto zamawiający wymaga, by zabudowa urządzeń do magazynowania energii umożliwiała ich swobodną i łatwą wymianę w warunkach warsztatowych użytkownika w czasie do 3 godzin. 

Wykonawca ma wybudować też stację szybkiego ładowania w zatoce przystankowej Tychy Szpital Wojewódzki 01 przy ul. Wyszyńskiego. Efektywna moc wyjściowa stacji ładowania powinna zawierać się w zakresie 180-200 kW. Przedmiotem zamówienia jest też dostawa jednej mobilnej ładowarki pojazdowej o mocy ładowania ok. 40 kW.

Termin składania ofert mija 6 maja. W postępowaniu mogą brać udział firmy, które dostarczyły co najmniej dwa elektrobusy oraz jeden system ładowania. O wyborze decydują cena (60%), gwarancja (15%) oraz parametry techniczne i zużycie energii (25%). Pod uwagę brane będą podział szyby czołowej, podatność obsługowa poszycia bocznego, zużycie energii elektrycznej, liczba miejsc dostępnych z poziomu niskiej podłogi, sposób dzielenia szyb bocznych, zawieszenie osi przedniej i układ klimatyzacji. Na realizację zamówienia przeznaczono 12 miesięcy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tychy odliczają czas do nowych trolejbusów

Komunikacja

Tychy odliczają czas do nowych trolejbusów

Przemysław Farsewicz 10 września 2018

Co łączy Tychy z Gdynią? [WIDEO]

Komunikacja

Co łączy Tychy z Gdynią? [WIDEO]

Przemysław Farsewicz 08 września 2018

Tychy będą mieć kolejne trolejbusy od Solarisa

Komunikacja

Tychy będą mieć kolejne trolejbusy od Solarisa

Witold Urbanowicz 15 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5