Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Tunele metra na finiszu

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
23-10-2013
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Tunele metra na finiszu
fot. WU
Powoli dobiegają końca prace przy drążeniu tuneli centralnego odcinka II linii metra. Ostatniej tarczy TBM, Marii, brakuje jeszcze ok. 700 metrów do Powiśla. Zakończenie prac przewidziane jest na przełomie listopada i grudnia – wtedy rozpocznie się wyposażanie tuneli.

Wczoraj (22 października) wieczorem do stacji C-13 Powiśle przebiła się Anna, która drążyła południowy tunel centralnego odcinka od strony stacji C-9 Rondo Daszyńskiego (na zachodzie). Maszyna dołączyła do Krystyny i Elisabetty, które już wcześniej zakończyły drążenie dwóch tuneli od strony stacji C-15 Dworzec Wileński (na wschodzie), z sukcesem przechodząc pod Wisłą. – To daje możliwość realizacji prac wykończeniowych w tunelu, w szczególności układania torowiska – mówi Jerzy Lejk, prezes warszawskiego metra. W momencie drążenia wykonanym odcinkiem tunelu jeżdżą multikary, dowożące pracowników i elementy obudowy tuneli – uniemożliwia to prace przy nawierzchni torowej. W tunelu podwieszone są też systemy wspomagające drążenie, np. taśmociągi odprowadzające urobek.

Do wykonania pozostaje jeszcze jeden niecały odcinek. – W dalszym ciągu pracuje Maria, dzisiaj rano była 250 metrów za stacją Nowy Świat – Uniwersytet. Do przejścia ma jeszcze około 700 metrów – mówi Lejk. To ostatni odcinek Marii, której zadaniem było wydrążenie północnego tunelu od strony stacji C-9 Rondo Daszyńskiego do Powiśla. – Przewiduje się, że na przełomie listopada i grudnia czwarta tarcza Maria zakończy swoją pracę i wtedy prace niezbędne dla jazdy pociągów będą prowadzone we wszystkich tunelach – mówi Jerzy Lejk.

Metro Warszawskie jest zadowolone z tempa drążenia. – Wstępnie zakładaliśmy, na etapie przygotowania inwestycji, że postęp dzienny będzie wynosił między 12 a 15 metrów. Uzyskiwane dzienne postępy są dużo wyższe – ok. 25 metrów. Mieliśmy także postępy dzienne ok. 40 metrów – przypomina Jerzy Lejk.

Teraz wykonawca skupi się na wyposażaniu tuneli i wykańczaniu stacji – konstrukcje większości z nich są wykonane. Na Dworcu Wileńskim trwa budowa części stacji pod wcześniejszym przebiegiem al. „Solidarności”, na Powiślu do wykonania pozostaje fragment stacji pod tunelem Wisłostrady, gdzie w sierpniu zeszłego roku doszło do awarii, w wyniku której znaczne partie gruntu spod tunelu dostały się na teren budowy. W tej chwili grunt jest mrożony.

Aktualny termin zakończenia realizacji centralnego odcinka, składającego się z siedmiu stacji i liczącego nieco ponad 6 km, wypada 30 września 2014 r. – tj. 11 miesięcy później względem pierwotnego harmonogramu. O zmianie terminu zadecydowały m.in. liczne niewybuchy, które wymuszały przestoje na budowie oraz także czasochłonne przekładki instalacji podziemnych. Ratusz zapowiada, że pasażerowie wsiądą do metra jeszcze w 2014 r. – po niezbędnych odbiorach.
Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Przestrzeń

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Witold Urbanowicz 13 sierpnia 2023

W warszawskim metrze pojawi się biblioteka publiczna

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Przestrzeń

Metro zapewniło dodatkowych klientów w Wola Parku

Witold Urbanowicz 13 sierpnia 2023

W warszawskim metrze pojawi się biblioteka publiczna

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5