Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Trzy lata z II linią metra

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcia

Data publikacji:
2018-03-08 09:39
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trzy lata z II linią metra
fot. WU
Dokładnie trzy lata temu, 8 marca 2015 roku, o godz. 9.30 ruszyły pociągi na centralnym odcinku II linii metra. Nowa linia połączyła dwa brzegi Wisły a podróż z Pragi i Woli do centrum miasta skróciła się do kilku minut.

Centralny odcinek II linii metra został oddany 8 marca 2015 r. Umożliwił on wygodny dojazd m.in. do ZOO, Muzeum Pragi, Centrum Nauki Kopernik, na Trakt Królewski i Uniwersytet czy do biznesowej części Woli w okolicach ronda ONZ i Daszyńskiego. Warszawiacy od razu polubili druga nitkę metra – z dnia na dzień jeździło nią coraz więcej osób i dziś korzysta z niej ponad 140 tys. pasażerów dziennie. Rekord padł 10 listopada 2017 roku – wtedy drugą linią przejechało 164 tys. osób. Od otwarcia do końca lutego 2018 r. pociągi II linii metra przewiozły prawie 103,4 mln osób.

– Podróżowanie po stolicy komunikacją miejską stało się łatwiejsze, dzięki metru kilkukrotnie skrócił się czas przejazdu z lewobrzeżnej części miasta na prawą – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy. – Druga linia metra była też impulsem do wielu zmian na Pradze, Woli i w Śródmieściu – mówi prezydent.

Centralny odcinek metra jest kręgosłupem II linii – już niedługo trasa wydłuży się o kolejne stacje – trzy na zachód i trzy na północny-wschód. Dziś za stacją Rondo Daszyńskiego pod ul. Prostą są tory odstawcze i komora do zawracania, gdzie pociągi zmieniają kierunek jazdy. Podobnie na Pradze – techniczna część podziemnej budowli za stacją Dworzec Wileński kończy się przy skrzyżowaniu ul. Targowej z 11 Listopada. To z tych dwóch stacji pociągi pojadą na Bemowo i Targówek. W kierunku zachodnim (z Ronda Daszyńskiego) powstaje ok. 3,4 km podziemnej kolei. Budowane stacje to: C8 Płocka umiejscowiona pod ul. Płocką w rejonie skrzyżowania z ul. Wolską, C7 Młynów pod ul. Górczewską po wschodniej stronie wiaduktu kolejowego w rejonie ul. Sokołowskiej i Syreny oraz C6 Księcia Janusza pod ul. Górczewską w rejonie skrzyżowania z ul. Księcia Janusza. Zakończenie budowy tego odcinka planowane jest na listopad 2019 r. Niedawno ruszyła pierwsza tarcza drążąca tunele, a za kilka dni dołączy do niej druga maszyna. Trwa postępowanie na projekt i budowę ostatniego odcinka od stacji C4 Powstańców Śląskich do stacji C1 Połczyńska wraz z STP Mory. Nie ruszył jeszcze przetarg na pośredni odcinek od stacji C6 Księcia Janusza do stacji C4 Powstańców Śląskich.
 
W kierunku północno-wschodnim (z Dworca Wileńskiego) będzie ok. 3,12 km trasy. Wybudowane są już tunele, trwają prace na stacjach: C16 Szwedzka pod ul. Strzelecką po wschodniej stronie ul. Stalowej, C17 Targówek w okolicy skrzyżowania ul. Pratulińskiej z ul. S. Ossowskiego oraz C18 Trocka w rejonie skrzyżowania ul. Pratulińskiej z Trocką.  Niedawno zakończyło się drążenie tuneli. Zakończenie prac planowane jest na maj 2019 r., a wykonawca chwali się nadplanowym wykonaniem. Jednocześnie ruszył przetarg na budowę ostatniego odcinka do stacji C23 Bródno przy skrzyżowaniu Rembielińskiej i Kondratowicza.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5