Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Trzaskowski: Żadne miasto nie udźwignie samo budowy metra

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-12-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Trzaskowski: Żadne miasto nie udźwignie samo budowy metra
fot. UM Warszawa
Warszawa, przygotowując się do rozbudowy metra, liczy na fundusze unijne i przychylne oko rządzących. – Żadna stolica – nigdzie nie świecie – nie jest w stanie sama dźwignąć tego typu inwestycji. Nawet Viktor Orban dał pieniądze na metro w Budapeszcie, pomimo tego, że tam sytuacja polityczna jest jeszcze bardziej napięta – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. Zapewnia też, że miasto życzliwym okiem patrzy na tramwaje. Prezydent, w obecnej sytuacji, nie wyklucza też podwyżek cen biletów.

Witold Urbanowicz, Transport Publiczny: Sporo mówi Pan o niewiadomych związanych ze środkami unijnymi. Jeśli nie będzie funduszy unijnych, to III linii metra nie będzie?

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy:
Mamy zarezerwowane pieniądze w budżecie kwotę ok. 1,5 mld zł na wkład własny do pieniędzy unijnych. Za 1,5 mld zł można wybudować trzy czy cztery stacje. Za każdym razem mówiłem, także w czasie kampanii, że żadna stolica – nigdzie nie świecie – nie jest w stanie sama dźwignąć tego typu inwestycji. Zawsze są to pieniądze europejskie bądź rządowe.

Jest szansa, że miasto życzliwszym okiem będzie patrzyło na inwestycje tramwajowe? W ostatnich latach różnie z tym bywało, blokady były po stronie miasta.

Jesteśmy nastawieni wyłącznie pozytywnie do tramwajów. Teraz, jak z każdą dużą inwestycją, problemy wiążą się z lawinowo rosnącymi kosztami. W zasadzie każdy przetarg – nie tylko na tramwaje – kończy się wysokimi ofertami, co przy dzisiejszej sytuacji budżetowej miasta nakłada na nas olbrzymie obciążenia. Problemy wynikają także z tego, jak skonstruowane jest prawo zamówień publicznych: właściwie na każdym etapie przetargu mamy mnóstwo odwołań. Również epidemia przyczyna się do tego, że tego typu inwestycje łapią opóźnienia. Na końcu jest problem pokrywania się linii tramwajowej z linią metra i tego, w jaki sposób można realizować inwestycje, by zapewni odpowiednie potoki pasażerskie.

Nie ma zagrożenia, że przy wysokich kosztach budowy metro wydrenuje budżet i pochłonie środki na inne inwestycje transportowe, w tym tramwajowe?

Przez cały patrzymy na to, jak kształtuje się budżet i pieniądze z UE. To jedna wielka niewiadoma. Gdy się rozmawia z urzędnikami odpowiedzialnymi za fundusze, to oni wiedzą, że nasze projekty to jedne z najlepiej przygotowanych inwestycji w Polsce, które dają większą gwarancję realizacji, niż niektóre rządowe projekty kolejowe.

Obawiam się, czy nie będziemy mieli do czynienia z decyzją polityczną ws. metra. Chcę podkreślić, że nawet Viktor Orban dał pieniądze na metro w Budapeszcie, pomimo tego, że tam sytuacja polityczna jest jeszcze bardziej napięta. W końcu to nie jest metro dla Trzaskowskiego, a nawet nie tylko dla warszawianek i warszawiaków – z komunikacji miejskiej w stolicy korzystają wszyscy, którzy tu przyjeżdżają. Nie znam miasta, w którym rządzący nie dbaliby o ty, by takie inwestycje miały finansowane z budżetu krajowego bądź unijnego.

W związku z trudną sytuacją finansową wielu przewoźników, w tym kolejowych, podniosło bądź podnosi ceny biletów. Czy grozi nam taki scenariusz w Warszawie?

Dyskutujemy o tym. W normalnych warunkach koszty funkcjonowania komunikacji są pokrywane w 2/3 z budżetu, a w 1/3 z biletów. Dzisiaj, w związku z epidemią, udział biletów zmalał do 21%. Mam nadzieję, że wskaźnik wróci do poprzedniego poziomu, ale stawia nas to w trudnej sytuacji.

Kiedyś, gdybyśmy powiedzieli, że chcemy podwyższyć bilety o wskaźnik inflacji, spotkałoby się to ze zrozumieniem – dzisiaj jednak inflacja to 8%. Widać jak rosną koszty energii, paliwa. O cenach będziemy więc dyskutować – na pewno będziemy chcieli chronić w pierwszej kolejności pasażerów korzystających z biletów 30- i 90-dniowych.

Zastanawiamy się też nad zmianą taryfy biletowej. Przy oddawaniu kolejnych stacji metra zasadność biletu 20-minutowego będzie mniejsza. O tym rozmawiamy z radnymi.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Ruszył kolejny etap testów Mevo

Mobilność

Ruszył kolejny etap testów Mevo

Izabela Biała 14 września 2023

MZK Bydgoszcz ma już dwa nowe Swingi

Komunikacja

MZK Bydgoszcz ma już dwa nowe Swingi

Redakcja/inf. pras. 14 września 2023

Szczecin tnie tramwaje

Prawo & Finanse

Szczecin tnie tramwaje

Jakub Rösler 14 września 2023

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Ruszył kolejny etap testów Mevo

Mobilność

Ruszył kolejny etap testów Mevo

Izabela Biała 14 września 2023

MZK Bydgoszcz ma już dwa nowe Swingi

Komunikacja

MZK Bydgoszcz ma już dwa nowe Swingi

Redakcja/inf. pras. 14 września 2023

Szczecin tnie tramwaje

Prawo & Finanse

Szczecin tnie tramwaje

Jakub Rösler 14 września 2023

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5