Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Trzaskowski: Mieszkańcy będą królować w nowym centrum stolicy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-12-11 11:36
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trzaskowski: Mieszkańcy będą królować w nowym centrum stolicy
Fot. Witold Urbanowicz
– Pokazujemy wizję nowego centrum stolicy. Mamy tu dziś mnóstwo miejsc, które żyją i są wyspami aktywności, ale są nie do końca „zszyte” ze sobą. Dążymy do tego, by zaprojektować centrum, które będzie przyjazne dla mieszkańców, będzie żywe, bezpieczne i weźmie pod uwagę zmiany klimatyczne – mówi Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy. W środę przedstawił koncepcję zmian w najważniejszym obszarze stolicy Polski. Część z nich, jak dodatkowe przejścia w rejonie ronda Dmowskiego i Czterdziestolatka, miałyby zostać zrealizowane w przyszłym roku. 

Obszar objęty planem zaprezentowanym w środę w ratuszu nobejmuje bliższe i dalsze okolice Pałacu Kultury, m.in. ulice Marszałkowską, Kruczą, Al. Jerozolimskie, al. Jana Pawła II, w tym tzw. "Uśmiech Warszawy" (czyli ciąg ul. Mokotowskiej przez plac Trzech Krzyży, Bracką, Plac Pięciu Rogów, Szpitalną, Plac Powstańców Warszawy aż do ul. Świętokrzyskiej). – Jest miejsce na to, by zorganizować przestrzeń bez przeciwstawiania jednych użytkowników przestrzeni miejskiej innym. By wyglądało to tak, jak w innych, nowoczesnych miastach. Chcemy zrobić to w sposób racjonalny, z uwzględnieniem sytuacji finansowej – podkreśla Trzaskowski.

Plany podzielono na takie, co do których decyzja zapadła i będą realizowane, takie, kórych kierunek jest znany, ale wymagają uszczegółowienia np. poprzez konkursy, a także plany przyszłościowe. – Mamy dla tego obszaru plany, które częściowo wybiegają poza 2023 r. Musieliśmy podjąć trudne decyzje o przesunięciu niektórych zadań – mówi. Jak zaznacza, nie wszystkie działania mają spektakularny wymiar, bo poza zmianami infrastrukturalnymi chodzi też o zazielenienie ulic, profilowane konkursy na wynajem lokali, zmiany w parkowaniu, czy dodatkowe ławki.

Dodatkowe przejścia na rondzie Dmowskiego i Czterdziestolatka. Jakie Aleje?

Zgodnie z zapowiedziami w przyszłym roku zaplanowana jest modernizacja ronda Czterdziestolatka. Pojawią się dodatkowe przejścia i przejazdy dla pieszych (od strony zachodniej, północnej i przy Nowogrodzkiej). – Wyjątkiem jest przejście po wschodniej stronie, które powstanie w 2023 r. z uwagi ma duży zakres prac i kolizję z wentylacją dworca – mówi Trzaskowski. Zmieni się też al. Jana Pawła II na odcinku między Alejami a Świętokrzyską. Pojawią się drogi rowerowe oraz zieleń, zmiany obejmą też jezdnie, które są miejscami przeskalowane. W 2020 r. ma pojawić się droga rowerowa wzdłuż Marszałkowskiej.

Wrócił też temat ronda Dmowskiego (niedawno kontrowersje wzbudziła kolejna wypowiedź wiceprezydenta Roberta Soszyńskiego). – Jestem zdeterminowany, by przeprowadzić zmiany, ale musimy postępować w sposób racjonalny. Trudno jest robić kosztowne inwestycje, jeśli niedługo będziemy mieli otwarty wykop w czasie remontu linii średnicowej. To dla nas też szansa, gdyż kolejarze będą musieli odbudować ulicę według naszego planu – mówi Trzaskowski. Od harmonogramu prac kolejarzy będzie zależał początek zmian we wschodniej części Alej Jerozolimskich.

Prezydent chciałby, by w przyszłym roku pojawiły się przejścia na wysokości Widok i Nowogrodzkiej. Prawdopodobnie też na Poznańskiej. – Otwarte jest pytanie co z samym rondem, które – to jest postanowione – docelowo ma się zmienić w skrzyżowanie. Rozmawiamy z kolejarzami. To kosztowna inwestycja, więc wszystko zależy od tego, czy przebudowa linii kolejowej ruszy w 2021/22 r., czy 2026/27 r. – mówi prezydent.

Prezydent przypomniał stare zdjęcia, jeszcze z lat 60., gdy ulica wyglądała inaczej, dużo przyjaźniej dla niezmotoryzowanych mieszkańców. – Rozpoczniemy z warszawiakami rozmowy na temat kształtu samej arterii po pracach kolejarzy – wymienia Trzaskowski. Zmiany mają objąć Kruczą. – Ma ogromny potencjał, ale żyje fragmentami. Chcemy ją przearanżować, powstaną zapowiadane przejścia – mówi. Wiadomo już, że w przyszłym roku na pewno miałoby się pojawić przejście przez Aleje Jerozolimskie na wysokości Smyka.

Zielona Marszałkowska

Fundamentalną kwestią jest, według prezydenta, południowy odcinek ul. Marszałkowskiej. – Chcemy ją ożywić. Stąd szybko wystartujemy z profilowanymi konkursami na lokale. Prace już się toczą. Do 2023 r. chcielibyśmy zazielenić Marszałkowską. Chcemy dosadzić dwa szpalery drzew, będziemy o tym szczegółowo rozmawiać z mieszkańcami. Jest miejsce na to, by dało się wygospodarować przestrzeń bez uszczerbku dla ruchu. Wąskie gardła są gdzie indziej – wskazuje Trzaskowski. Jak dodaje, dużo zależy też od kwestii budowy stacji metra „Pl. Konstytucji” na I linii przy ul. Wilczej, ale decyzji, czy stacja powstanie, jeszcze nie ma.

Spore zmiany przewidziano w okolicach Pałacu Kultury. W 2023 r. ma zostać oddany plac Centralny (jego wizję przedstawiono rok temu). – Sytuacja własnościowa jest trudna, ale wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Mamy nadzieję, że nowy budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej stanie się wizytówką Warszawy – mówi Trzaskowski. Na samym placu pojawi się woda, zieleń. Niewykluczone, że niektóre drzewa pojawią się w donicach, by w przypadku organizacji imprez można było je przesunąć.

W 2023 r. ma powstać przejście dla pieszych przez Marszałkowską na wysokości ul. Złotej. Budowa teatru TR oraz pawilonu nowej Emilii od strony Świętokrzyskiej mają być realizowane w kolejnej kadencji, po 2023 r. Po tym roku ma też być realizowana nowa pierzeja Alej Jerozolimskich w rejonie dworca Warszawa Śródmieście, co związane jest z remontem linii średnicowej.

Na północ od centrum? Może ratusz?

Przewidziano również zmiany w północnej części Marszałkowskiej. – Do 2023 r. powstanie przejście na wysokości Osi Saskiej – wskazuje prezydent. Życia nabiorą okolice Hali Mirowskiej. W przyszłym roku ma powstać tam korso kwiatowe. Trwają rozmowy z prywatnymi inwestorami nad połączeniem hal Mirowskiej i Gwardii.

– Nie rezygnujemy z planu ożywienia pl. Bankowego, gdzie teraz działa parking. Chcemy zieleni, nowych nawierzchni, usług. Marzy mi się zagospodarowanie podcieni na placu – mówi Trzaskowski. Te zmiany miałyby zostać wdrożone do 2023 r.

Prezydent wspomina też o zagospodarowaniu Marszałkowskiej między Świętokrzyską a Królewską, np. na potrzeby budowy nowego Ratusza. – Warto o tym porozmawiać przyszłościowo. Oczywiście nikt nie będzie teraz budować ratusza, nie ma takiej decyzji. To perspektywa wielu lat, ewentualna, ale warto zastanowić się jak tę przestrzeń wykorzystać – podkreśla.

Plac Pięciu Rogów

Trzaskowski odniósł się do kwestii Świętokrzyskiej, której kształt w pewnych kręgach budził sporo emocji. – Po przebudowie kilka lat temu ulica odżyła. Chcielibyśmy kontynuować ten kierunek – mówi Trzaskowski. Świętokrzyską na centralnym odcinku zwężono i odrestaurowano przy okazji budowy II linii metra. W tę stronę mają zmierzać też zmiany w innych miejscach, czego przykładem jest przebudowa placu Pięciu Rogów, która miałaby ruszyć w przyszłym roku. – To ma być przestrzeń, gdzie królują warszawiacy. Stuprocentowe postawienie na bezpieczeństwo i pierwszeństwo pieszych. Pozostawimy rzadko kursujące autobusy, kilka kursów na godzinę – mówi Trzaskowski.

Zmienić się ma też plac Powstańców Warszawy. – Trwa rozstrzyganie postępowania w partnerstwie publiczno–prywatnym na budowę parkingu. Będzie wyglądał zupełnie inaczej – dodaje.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Śmierć centrum lub opłata za wjazd. Innej drogi miasta nie mają

Przestrzeń

Śmierć centrum lub opłata za wjazd. Innej drogi miasta nie mają

Łukasz Malinowski 22 czerwca 2019

Poznań: Ruszył pierwszy etap przebudowy ul. Św. Marcin

Przestrzeń

Poznań: Ruszył pierwszy etap przebudowy ul. Św. Marcin

Jan Gładysiak 06 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5