Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Trzaskowski: Panie premierze – gdzie obiecane miliardy na metro

Dalej Wstecz
Data publikacji:
13-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. własne / inf. pras. UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Trzaskowski: Panie premierze – gdzie obiecane miliardy na metro
fot. MJ
Warszawski ratusz przypomina, że w połowie stycznia premier Mateusz Morawiecki publicznie zadeklarował przekazanie stolicy Polski do 3 miliardów złotych na wsparcie kluczowych inwestycji. Na razie – za deklaracją – nie poszły jednak żadne realne działania.

Pierwsze zapowiedzi przedstawicieli rządu w sprawie „pomocy finansowej dla samorządów” pojawiły się już jesienią ubiegłego roku. Wsparcie miało stanowić rekompensatę dla budżetów samorządów, które zostały uszczuplone wskutek zmian podatkowych w ramach tzw. „Polskiego Ładu”. Warszawa szacuje, że w działania rządu zmniejszyły dochody stolicy o ponad 8 miliardów złotych.

W połowie grudnia Rafał Trzaskowski skierował do premiera list, w którym wnioskował o wsparcie 11 dużych inwestycji, w tym szeregu transportowych (budowa odcinka II linii metra na Bemowie, budowa odcinka III linii metra na Pradze-Południe wraz zakupem taboru, budowa stacji Muranów i Plac Konstytucji na I linii metra, budowa obwodnicy śródmiejskiej od ronda Wiatraczna do ronda Żaba, budowa Trasy Tysiąclecia na odcinku od ul. Grochowskiej do ul. Kijowskiej, budowa odcinka Trasy Mostu Północnego, przebudowa ul. Wał Miedzeszyński).

W styczniu niespodziewanie premier Mateusz Morawiecki zadeklarował przekazanie kwoty 3 mld zł na warszawskie inwestycje, w tym na III linię metra. – Chcemy wesprzeć Warszawę z kolejnymi inwestycjami: III linia metra, wsparcie rozbudowy Muzeum Powstania Warszawskiego, a także odbudowa perły sportowej Warszawy czyli „Skry” – mówił premier, który decyzję tę ogłosił w obecności warszawskiego posła Jarosława Krajewskiego, który typowany jest na kandydata PiS-u w przyszłych wyborach na prezydenta Warszawy.

Trzaskowski odpowiedział premierowi pismem, w którym prosił o ustalenie szczegółów wparcie. To, jak i kolejne wystąpienia, pozostały bez odpowiedzi. – Panie Premierze, złożył Pan konkretną deklarację. Publicznie. Warszawianki i warszawiacy czekają na obiecane środki na ważne inwestycje. Ile warte jest Pana słowo? Zobaczymy – zwraca się do premiera Rafał Trzaskowski. – Ale trzeba zadać pytanie: gdzie są te pieniądze, Panie Premierze? – dodaje prezydent.

Jak pisaliśmy, dla I odcinka III linii metra między Stadionem a Gocławiem trwają prace przedprojektowe. Według Metra Warszawskiego są one w zaawansowanym stadium. Ich efektem ma być możliwość ogłoszenia przetargu projektuj i buduj.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5