Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Trzaskowski: Nowy plac Defilad do końca kadencji

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-11-27 14:21
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trzaskowski: Nowy plac Defilad do końca kadencji
mat. prasowe
Początek kadencji Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zbiega się z prezentacją zwycięskiego projektu na zagospodarowanie placu Defilad, nazywanego też placem Centralnym. – To ma być jedna z najciekawszych przestrzeni miejskich, projekt łączy różne marzenia. Mam nadzieję, że tej przestrzeni publicznej będzie nam zazdrościła cała Europa – mówi Rafał Trzaskowski.

Dzisiaj (27 listopada), po ponad roku, miasto ostatecznie rozstrzygnęło konkurs na projekt nowego placu Centralnego w miejscu placu Defilad. Wygrała koncepcja pracowni A-A Collective. – Bardzo mi zależy na tym, by plac Defilad w najbliższych latach ulegał radykalnym przekształceniom. Wiemy, że przez wiele lat powstawało mnóstwo projektów, które z różnych względów nie były realizowane. Mamy nadzieję, że teraz powstanie plac według tego nowatorskiego projektu, który odwołuje się do historii Warszawy i siatki ulic przedwojennych – wskazuje Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy.

Prezydent wskazuje na wiele zalet zwycięskiej koncepcji, jak chociażby wykorzystanie oryginalnych materiałów czy dostosowanie placu do różnych wymagań i funkcji. – Ta koncepcja łączy wszystkie marzenia, jakie warszawiacy mieli z tym obszarem. To ma być jedna z najciekawszych przestrzeni miejskich. Miejscem, gdzie warszawiacy będą spędzali czas i które będzie spełniało przeróżne funkcje. Plac będzie się różnił w zależności od pory roku. Można będzie tu organizować koncerty, targi świąteczne czy chociażby lodowisko. Mam nadzieję, że to miejsce, razem ze Ścianą Wschodnią, odżyje i będzie jednym z bardziej ulubionych przestrzeni mieszkańców – mówi Trzaskowski.Rafał Trzaskowski zwraca też uwagę na zieleń, która będzie uzupełniała park Świętokrzyski po północnej stronie, jak i zieloną aortę po południowej stronie, która ma zostać zrealizowana w rejonie tunelu średnicowego. – To, co najbardziej cieszyło warszawiaków, to fakt, że będzie tu więcej zieleni. Mam nadzieję, że tej przestrzeni publicznej będzie nam zazdrościła cała Europa – wskazuje Trzaskowski.

Pomysły na zagospodarowanie tej przestrzeni mają już wiele lat. Ich realizację uniemożliwiały chociażby problemy z roszczeniami do gruntu, budowa metra czy też niepowodzenia związane z wyborem projektów dwóch budynków, które mają stanąć przy placu – Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Teatru TR. – Te wszystkie problemy zostały przezwyciężone. Projekt został wybrany. Kolejny krok to wybór firmy, która będzie ten projekt realizować, co nie jest łatwe w związku ze wzrostem kosztów realizacji projektów budowlanych. Mam jednak nadzieję, że w przyszłym roku zaczną się już prace – deklaruje Trzaskowski. – Liczę na to, że na koniec tej kadencji plac Defilad będzie inaczej wyglądać – dodaje prezydent.


mat. prasowe

 
mat. prasowe

Na placu, przy wejściu od strony Marszałkowskiej, pojawi się staw o powierzchni 140 m. kw. „Oczko wodne będzie miało formę jednego z historycznych dziedzińców (zburzonych kamienic czynszowych) i zostanie obłożone białym marmurem” – piszą autorzy. Niesymetryczny układ chodników i zieleni mają również odwoływać się do wcześniejszego układu urbanistycznego. Trawniki są obrysem po dawnych kamienicach, a nawierzchnie z bruku będą przypominać przedwojenny układ dróg. Wykorzystana zostanie istniejąca kostka brukowa na placu. Kamienna trybuna zostanie rozebrana, oczyszczona i postawiona w nieco innym miejscu, co jest podyktowane zmniejszaniem różnic wysokości na placu. Po południowej stronie placu stanie tymczasowy pawilon o konstrukcji ze stali, z falującym dachem, który ma się rozpościerać między dwoma trzonami schodów do garażu podziemnego pod placem. Tymczasowym rozwiązaniem, do czasu realizacji docelowej zabudowy pierzei placu, będzie również zagajnik drzew szkółkowych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Siemens dostarczy dodatkowe pociągi metra dla Norymbergi

Komunikacja

Siemens dostarczy dodatkowe pociągi metra dla Norymbergi

Redakcja 27 listopada 2018

Warszawa wybiera nowy pl. Defilad. Jest projektant

Przestrzeń

Warszawa wybiera nowy pl. Defilad. Jest projektant

Witold Urbanowicz 27 listopada 2018

Warszawa. Patryk Jaki ma wizję Placu Defilad. Prawie jak Jan Śpiewak

Przestrzeń

Warszawa. Patryk Jaki ma wizję Placu Defilad. Prawie jak Jan Śpiewak

Jakub Dybalski 15 października 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5