Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Trzaskowski: Musimy przygotować się na daleko idące cięcia w budżecie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-04-03 09:38
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trzaskowski: Musimy przygotować się na daleko idące cięcia w budżecie
fot. UM Warszawa
Koronawirus odbija się nie tylko na służbie zdrowia i naszym normalnym funkcjonowaniu, ale też odbija duże piętno na gospodarce. Boleśnie odczują to samorządy, które zresztą już wcześniej narzekały na istotny spadek wpływów. – Teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo i pomoc tym, którym pomóc możemy. Będziemy musieli jednak przygotować plan bardzo daleko idących cięć, jeżeli chodzi o politykę miasta – zapowiada Rafał Trzaskowski, prezydent miasta.

Samorządy już wcześniej narzekały na malejące wpływy przy rosnących wydatkach. – Rząd realizował swoje obietnice z naszych pieniędzy – mówi Rafał Trzaskowski, wiceprezydent Warszawy. To m.in. reforma edukacji i podwyżki dla nauczycieli, bez odpowiedniej rekompensaty w subwencji, a także obniżka progu podatkowego z 18% do 17% i zwolnienie z podatków osób do 26 roku życia, co przekłada się na mniejsze wpływy do lokalnych budżetów. – Do tego dochodzą ogromne środki, które wydajemy na gospodarkę odpadową – dodaje prezydent. Wspomnieć należy też o rosnących kosztach energii oraz realizacji inwestycji.

To wszystko jeszcze przed koronawirusem przekładało się na politykę oszczędnościową miast, także w sferze komunikacji. Wiele samorządów decydowało się na podwyżki cen biletów, cięcie oferty bądź jedno i drugie. Niektóre miasta rezygnowały bądź przesuwały mało zaawansowane inwestycje (np. tramwaj na południe Katowic czy przebudowa torowisk w Poznaniu).

Sytuacja jednak stale się pogarsza. – Teraz dochodzą kolejne obciążenia związane z walką z koronawirusem i kolejne bardzo dotkliwe obniżki naszych wpływów – wskazuje Rafał Trzaskowski. Zubożenie społeczeństwa, związane ze spadkiem dochodów, obniżką pensji czy zwolnieniami, z jednej strony rodzi konieczność przeznaczania środków na narzędzia pomocowe (np. obniżki czynszu, zwolnienie z opłat lokalnych), a z drugiej strony w oczywisty sposób zmniejszy wpływy z podatków. Poza tym miasto wciąż – w świetle nowych obostrzeń – muszą utrzymywać w miarę w pełnym wymiarze komunikację miejską przy jednoczesnym istotnym spadku liczby podróżnych i wpływów z biletów.

To wszystko odbije się na finansach miasta, jego funkcjonowaniu i inwestycjach. Konieczne stanie się zaciskanie pasa. – Będziemy musieli przygotować plan bardzo daleko idących cięć, jeżeli chodzi o politykę miasta. Taka jest niestety rzeczywistość. Te podstawowe funkcje utrzymujemy, miasto będzie dalej funkcjonować – zapowiada Rafał Trzaskowski.

Na razie jest jednak za wcześnie – póki trwa walka z koronawirusem, która wymaga doraźnych działań – by mówić o konkretach. – Teraz najważniejsze jest bezpieczeństwo i pomoc tym, którym pomóc możemy. O tych trudnych decyzjach będziemy rozmawiali, gdy epidemia ustanie – deklaruje prezydent stolicy.

Wiadomo, że miasto szykuje się na duże utrudnienia. Super Express dotarł do pisma, jakie Rafał Trzaskowski wysłał do burmistrzów. Pisze w nim o dodatkowych pilnych wydatkach na walką z koronawirusem i skutkami epidemii. W dokumencie informuje też o konieczności wstrzymania wszystkich czynności zmierzających np. do zaciągania nowych zobowiązań finansowych, związanych z realizacją zaplanowanych nowych inwestycji, a także ogłaszania i rozstrzygania przetargów. Odwołane mają być też wszelkie imprezy do końca roku. Ograniczone miałyby zostać też wydatki na kadry (w tym zamrożenie wakatów, ograniczenie szkoleń, przeanalizowanie umów czasowych itp.).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
ZTM Warszawa podsumowuje rok 2019: większe wpływy, mniej gapowiczów

Prawo & Finanse

ZTM Warszawa podsumowuje rok 2019: większe wpływy, mniej gapowiczów

Witold Urbanowicz 21 stycznia 2020

Olsztyn zarezerwował 91 mln zł w budżecie na tramwaje

Prawo & Finanse

Olsztyn zarezerwował 91 mln zł w budżecie na tramwaje

Przemysław Farsewicz 23 grudnia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5