Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Trwa drugi dzień Kongresu Czystego Powietrza

Dalej Wstecz
Data publikacji:
18-02-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRAWO & FINANSE
Trwa drugi dzień Kongresu Czystego Powietrza
fot. Łukasz Patera/ ZDG TOR
Trwa drugi dzień V Kongresu Czystego Powietrza. Zapraszamy na transmisje na naszych portalach i do uczestnictwa w dyskusji na czacie. Będziemy dyskutować o sposobach walki ze smogiem na poziomie samorządu, strategicznych dokumentach, edukacji mieszkańców czy finansowaniu niezbędnych zmian.

Wczoraj z inicjatywy samorządu województwa mazowieckiego rozpoczął się V Kongres Czystego Powietrza, podejmujący tematykę walki ze smogiem w wielu aspektach: strategicznych, finansowych, edukacyjnych czy transportowych.

Mazowsze jest „w blokach startowych”. Potrzebne unijne środki na ochronę powietrza

Przed wydarzeniem odbyła się konferencja prasowa podczas której wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego - Mirosław Orliński poinformował że budżet, który samorząd planuje na inwestycje związane z poprawą jakości powietrza na Mazowszu to 3 mld zł. Jak mówił samorząd wyczekuje uruchomienia tych środków. – Apelujemy, by rząd potrafił współpracować z Komisją Europejską, byśmy mogli w ramach ochrony powietrza te środki uruchamiać. To ogromne wyzwanie nie tylko dla nas wszystkich, ale następnych pokoleń – stwierdził.

Tegoroczny Kongres Czystego Powietrza to moment, w którym województwo podejmuje ważną inicjatywę – przystępuje do europejskiego Porozumienia Burmistrzów - oddolnej inicjatywy wspieranej przez Komisję Europejską. Mazowsze będzie w nim pełniło rolę koordynatora terytorialnego. – Mamy już 11 tys. interesariuszy w całej Europie. Chcemy by województwo mazowieckie dołączyło w dużej licznie, dlatego będziemy wspierać gminy będąc ich koordynatorem terytorialnym – powiedział Marcin Podgórski, dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Urzędzie Marszałkowskim w Warszawie.

Nie da się zastąpić środków unijnych krajowymi


Podczas właściwego otwarcia kongresu Adrian Furgalski, prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR przypomniał, że kwota przynależna dla naszego kraju to aż 770 miliardów, a bez środków europejskich rozwój naszego kraju zwolni. – Nie ma takiej możliwości, żeby środki unijne zastąpić krajowymi. Ktoś, kto opowiada takie rzeczy, albo nie wie, co mówi, albo kłamie – mocno podkreślił prezes ZDG TOR, podając przykład inwestycji kolejowych, które bez środków unijnych po prostu stanęły (jeśli chodzi o ogłaszane postępowania). –

prezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR dodał, że na 100 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 29 jest w Polsce. – To ogromny wyrzut sumienia, ale też motywacja, żeby się zmieniać – zaznaczył. Jak dodał, według najnowszych ustaleń naukowców z Uniwersytetu Harvarda, z powodu smogu umiera w naszym kraju ponad 90 tys. osób rocznie. Naukowcy wyliczyli nawet, że oprócz tragedii rodzin, nasza gospodarka traci na tym ponad 180 miliardów złotych.

Potrzebna motywacja zewnętrzna. Problemem wysokie ceny

Sporym wyzwaniem jest ograniczenie niskiej emisji. Aby skutecznie walczyć z zanieczyszczeniem powietrza konieczne jest spełnienie kilku warunków: zrozumienie społecznie, imperatyw zewnętrzny, egzekwowanie prawa i wsparcie finansowe. To ostatnie jest szczególnie ważne w dobie rosnących cen źródeł ciepła – wynika z samorządowej dyskusji, prowadzonej podczas odbywającego się w Warszawie Kongresu Czystego Powietrza.

V edycja Kongresu Czystego Powietrza odbywa się w dniach 17-18 lutego 2022 r. Informacje dotyczące V Kongresu Czystego Powietrza dostępne są na stronie https://kongresczystegopowietrza.pl/ a transmisje na zywo prowadzone są na naszych portalach. Zachęcamy do wzięcia udziału w kongresowych dyskusjach za pomocą czatu w aplikacji Youtube. 

W dniu dzisiejszym w programie konferencji m. in. prezentację raportu „Lasy do Spalenia”, panel "Działania transportowe w świetle zagrożenia wyrokiem TSUE" oraz trzy sesje tematyczne: 
  • PALIWA, URZĄDZENIA, KONTROLE, AUDYT. JAK POPRAWIĆ JAKOŚĆ POWIETRZA?
  • ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA A ZDROWIE
  • EDUKACJA I DIALOG
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Walka ze smogiem: Potrzeba dobrego prawa i dużych pieniędzy

Prawo & Finanse

Samorządy: Ochrona klimatu? Rząd nie pomaga, lecz przeszkadza

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Od węgla trzeba odejść. Tylko jak?

Prawo & Finanse

Od węgla trzeba odejść. Tylko jak?

Roman Czubiński 15 marca 2023

Strefy Czystego Transportu: Nowe możliwości dla samorządów

Prawo & Finanse

Pozostałe z wątku:

Walka ze smogiem: Potrzeba dobrego prawa i dużych pieniędzy

Prawo & Finanse

Samorządy: Ochrona klimatu? Rząd nie pomaga, lecz przeszkadza

Prawo & Finanse

Zobacz również:

Od węgla trzeba odejść. Tylko jak?

Prawo & Finanse

Od węgla trzeba odejść. Tylko jak?

Roman Czubiński 15 marca 2023

Strefy Czystego Transportu: Nowe możliwości dla samorządów

Prawo & Finanse

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5