Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Trudniej o Kartę Warszawiaka po decyzji GIODO

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2014-10-13 15:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
ZTM

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trudniej o Kartę Warszawiaka po decyzji GIODO
fot. Stanisław PieniążekKarta Miejska
Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zabronił warszawskiemu ratuszowi weryfikowania w Ministerstwie Finansów, czy starajacy się o Kartę Warszawiaka rzeczywiście płacą podatki w stolicy. To utrudni jej mieszkańcom, który jeszcze karty nie mają, by ją otrzymać.

Utrudnienie będzie polegało na tym, że od teraz aby otrzymać Kartę Warszawiaka, trzeba będzie pokazać w Punkcie Obsługi Pasażera deklarację PIT (a konkretnie – kopię pierwszej strony z pieczątką urzędu, również jeśli wysyłaliśmy PIT przez internet), lub zaświadczenie z Urzędu Skarbowego. Do tej pory można było zostawić deklarację ze zgodą na przetwarzanie danych osobowych, a urzędnicy sami weryfikowali jej prawdziwość we współpracy z Ministerstwem Finansów. Do 10 października wydano ok. 390 tys. Kart Warszawiaka i Kart Młodego Warszawiaka.

Co więcej kłopot mają ci, którzy wniosek o wydanie karty złożyli, ale jeszcze jej nie otrzymali. „Ze względu na to, że decyzja ma status natychmiastowej wykonalności, ZTM nie może już odebrać z Ministerstwa Finansów informacji zwrotnej o osobach, które złożyły wniosek o wydanie Karty Warszawiaka, i wyraziły zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych w tym zakresie” – czytamy w informacji na stronie ZTM. „Mieszkańcy będą zmuszeni zatem do potwierdzenia zamieszkania i opłacania podatków na terenie m.st. Warszawy okazując jeden ze wskazanych dokumentów potwierdzający opłacanie podatków w Warszawie”.

Kłopot jest niemały, bo urząd i POP będzie musiało odwiedzić po raz kolejny ok. 4 tys. warszawiaków. ZTM nie ukrywa, że nie jest zadowolony z takiego rozwiązania.

„Przypominamy, iż – w momencie gdy rozpoczęła się akcja wydawania hologramów do Karty Warszawiaka – dla usprawnienia obsługi mieszkańców, oprócz możliwości wizyty w POP czy WOM z PIT, ZTM zapewnił także możliwość składania wniosków przez Internet. Umożliwiło to załatwienie formalności związanych z wyrobieniem Karty Warszawiaka podczas jednej wizyty. Cała procedura odbywała się między ZTM a ministerstwem, a mieszkaniec zapraszany był już tylko po odbiór hologramu” – czytamy w oświadczeniu ZTM. „Naszym celem było usprawnienie obsługi, a nie piętrzenie trudności i dodatkowej biurokracji”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gdzie taniej z Kartą Warszawiaka

Prawo & Finanse

Gdzie taniej z Kartą Warszawiaka

Jakub Dybalski 11 lutego 2014

Warszawa: Podróże w II strefie będą tańsze

Prawo & Finanse

Warszawa: Podróże w II strefie będą tańsze

Witold Urbanowicz 04 lutego 2014

Już 29 tys. warszawiaków złożyło wniosek o hologram

Prawo & Finanse

Już 29 tys. warszawiaków złożyło wniosek o hologram

Jakub Dybalski 09 grudnia 2013

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5