Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Trójmiasto. Spółce obsługującej Mevo grozi plajta?

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2019-10-07 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trójmiasto. Spółce obsługującej Mevo grozi plajta?
fot. JD
NB Tricity, czyli spółka powołana przez Nextbike do obsługi trójmiejskiego systemu rowerowego Mevo, uruchomiła postepowanie restrukturyzacyjne i zaczęła negocjacje z wierzycielami. Mevo zostało uruchomione z poślizgiem i całość umowy wciąż nie została zrealizowana, więc firmie wciąż naliczane są kary, które zaczęły stanowić duży problem.

Za poślizg w wykonaniu etapu I Mevo spółka NB Tricity musi zapłacić Obszarowi Metropolitalnemu Gdańsk-Gdynia-Sopot blisko milion złotych. Chodzi o to, że system, w ograniczonym zakresie, miał ruszyć już w zeszłym roku, a ruszył dopiero wiosną. To jednak nie wszystko, bo drugi etap, czyli dostarczenie wszystkich 4080 rowerów miał się już zakończyć, a wielu z nich wciąż nie ma. Tu kara może wynieść drugie tyle. Karami obłożona była też długa przerwa w pełnym działaniu systemu, do jakiej doszło tuż po jego uruchomieniu.

Mevo to system rowerowy Trójmiasta i okolic, w sumie 14 samorządów. Jest nietypowy, bo składa się z rowerów wspomaganych elektrycznie i może działać w formie bezstacyjnej.

O postępowaniu restrukturyzacyjnym poinformował w piątek Nextbike. Największy operator rowerowy w Polsce to spółka giełdowa i ma obowiązek informować o sytuacjach, mogących wpływać na jej kondycję. A NB Tricity to spółka w całości od niej zależna. Informację podano z opóźnieniem (Nextbike, jak czytamy w komunikacie dowiedział się o sytuacji z NB Tricity 19 września), bo „natychmiastowe podanie jej do wiadomości mogło mieć niekorzystny przebieg na postępowanie restrukturyzacyjne”.

Jak informuje serwis trójmiasto.pl NB Tricity oferuje swoim wierzycielom spłatę 10 proc. należności w 12 comiesięcznych ratach, ale chciałoby umorzenia 90 proc. należności i wszystkich odsetek.

Wierzycieli NB Tricity jest kilku – OMG-G-S, a także kadra menedżerska spółki, no i sam Nextbike (według szefa Nextbike’a wobec pracowników nie ma zaległości). Kluczowe jednak są władze Trójmiasta. To one zdecydują, czy porozumieć się z firmą, która operuje Mevo, czy, w praktyce, pozwolić jej upaść.

– Dokumenty są obszerne i potrzebujemy czasu na ich analizę. Decyzję w tej sprawie podejmie 12-osobowy Zarząd OMG-G-S w ustawowym terminie trzech tygodni – mówi w rozmowie z trójmiejską „Gazetą Wyborczą” Alicja Mongird, rzeczniczka prasowa Obszaru Metropolitalnego. Dodaje, że kluczowe dla samorządu jest, by rowery mogły być bez przeszkód używane przez mieszkańców.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Trójmiasto. Kiedy Mevo wystartuje w całości? Nie wiadomo

Komunikacja

Trójmiasto. Kiedy Mevo wystartuje w całości? Nie wiadomo

Jakub Dybalski 30 września 2019

Trójmiasto. Mevo zanotowało 1,5 mln wypożyczeń

Komunikacja

Trójmiasto. Mevo zanotowało 1,5 mln wypożyczeń

jd/inf. pras. 14 sierpnia 2019

Trójmiasto. Milion wypożyczeń Mevo w trzy miesiące

Komunikacja

Trójmiasto. Milion wypożyczeń Mevo w trzy miesiące

jd/inf. pras. 05 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5