Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Trójmiasto podnosi ceny biletów. Gdańsk chce obniżyć podwyżkę

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2016-05-25 13:57
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trójmiasto podnosi ceny biletów. Gdańsk chce obniżyć podwyżkę
fot. Łukasz Golowanow, lic. CC BY-SA 3.0ZKM Gdańsk
– Ostatnia podwyżka cen biletów jednorazowych w Gdańsku miała miejsce w czerwcu 2012 r., natomiast ceny biletów okresowych obowiązują u nas od 5 lat, dokładnie od maja 2011 r. – wskazuje wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak uzasadniając uchwałę Zgromadzenia Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej o podniesieniu cen biletów. Miesięczne podrożeją o kilka złotych, jednorazowe o 20 gr.

W skomplikowanym systemie w Trójmieście biletów jest mnóstwo. Każdy z organizatorów transportu (ci najistotniejsi to ZTM Gdańsk i ZKM Gdynia) mają swoje. Dodatkowo MZKZG wydaje swoje bilety, które mają pełnić rolę biletów aglomeracyjnych, ale nie wszędzie można je kupić, poza tym te „zwykłe” nie obowiązują np. na SKM–kę i PKM–kę. Np. dla warszawiaków, którzy z jedną kartą miejską podróżują wszędzie, wszystkim, to czarna magia.

Zgromadzenie MZKZG, które skupia organizatorów z całego trójmiasta pojęło uchwałę o podwyżce cen wszystkich biletów. Teraz stosowne uchwały powinny podjąć rady miast. Ta w Gdańsku będzie głosować na najbliższej sesji i określi kiedy podwyżki wejdą w życie. Tamtejsi urzędnicy chcą, by podwyżki były jednak mniej dotkliwe. Pomysł zgromadzenia to wzrost ceny biletów miesięcznych o 4 zł, a jednorazowych (jednoprzejazdowych, 60–minutowych i 24–godzinnych) o 20 gr. (odpowiedni wzrosłaby też cena biletów ulgowych). Prezydent Gdańska proponuje, by tutaj ceny biletów miesięcznych podskoczyły tylko o 2 zł, a semestralnych (w zależności od wersji) o 4–5 zł.

– Zgodnie z polityką miasta premiować chcemy pasażerów „stałych”, posiadających bilety okresowe – mówi wiceprezydent Grzelak.

Podwyżka jest jednak podwyżką. W Gdańsku tłumaczą się inflacją, w wyniku której wpływy z biletów spadają, oraz kosztami funkcjonowania transportu, które z kolei rosną. Od 2011 r. koszty funkcjonowania komunikacji w Gdańsku wzrosły z 244 do 285 mln zł rocznie. Dopłata z miejskiego budżetu wzrosła z kolei ze 123,5 mln do prawie 139 mln zł rocznie.

– Podniesienie cen biletów jest uwarunkowane wieloma czynnikami, m.in. kosztami związanymi z faktem integracji, wprowadzenia wspólnych biletów w obrębie metropolii – tłumaczy Grzelak. – Jednocześnie w ostatnich latach zrealizowaliśmy szereg inwestycji w infrastrukturę i tabor, m.in. wybudowane zostały nowe torowiska, zmodernizowaliśmy oraz zakupiliśmy nowe tramwaje i autobusy.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Taryfy regionalne przyciągają pasażerów

Komunikacja

Taryfy regionalne przyciągają pasażerów

Rafał Jasiński 08 kwietnia 2016

Częstochowa. Tańszych biletów na razie nie będzie

Komunikacja

Częstochowa. Tańszych biletów na razie nie będzie

Dominik Wójcik 18 marca 2016

ZTM Poznań: Taryfa przystankowa, nie czasowa. Jest sprawiedliwiej

Prawo & Finanse

ZTM Poznań: Taryfa przystankowa, nie czasowa. Jest sprawiedliwiej

Martyn Janduła 16 listopada 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5