Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Trójmiasto: Fala później, mniejsze wzrosty cen biletów

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
03-02-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Gdańsk / UM Gdynia

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Trójmiasto: Fala później, mniejsze wzrosty cen biletów
fot. UM Gdynia
Z początkiem kwietnia w Trójmieście miały wzrosnąć ceny biletów komunikacji miejskiej wraz z wejściem systemu Fala. Po krytyce samorządy zmniejszają wysokość podwyżki, która – jak podkreślają – nie ma związku z Falą i opóźniają wejście w życie samego systemu.

– Niepokój mieszkańców dotyczący Fali sprawił, że postanowiliśmy dać im więcej czasu na poznanie systemu i związanych z nim zmian. Dlatego wejście w życie nowych taryf odraczamy do czasu uruchomienia wszystkich funkcjonalności, tj. zarówno aplikacji, jak i falomatów. Zgodnie z umową nastąpi to w lipcu. Do tego czasu planowana z początkiem kwietnia podwyżka będzie niższa i bilety będą kosztować: 117 zł za bilet miesięczny, 4,8 zł za jednorazowy i 6 zł za bilet przesiadkowy do 75 minut. Wcześniejsze testowe uruchomienie Fali będzie zależało od firmy budującej system – informuje Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

Od początku kwietnia w Gdańsku będzie obowiązywać jednolita stawka 117 zł dla wszystkich za normalny bilet miesięczny (obecnie 109 zł). Oddzielna stawka 130 zł dla osób, które nie chcą być włączone w system Fala, ma się pojawić nie w kwietniu, lecz w lipcu – gdy system zostanie w pełni uruchomiony.

Do lipca wprowadzony zostaje jednoprzejazdowy (bez prawa do przesiadki) bilet normalny w cenie 4,80 zł, choć wcześniej nie przewidywano takiego rozwiązania. Bilet 75-minutowy z prawem do przesiadek ma kosztować od kwietnia 6 zł (obecnie 4,60 zł). Jak przekonuje samorząd, podwyżka nie ma związku z wprowadzeniem Fali. Jest wyłącznie skutkiem dramatycznego wzrostu cen paliwa, energii elektrycznej i gazu (rzędu 30-70 proc.) w ciągu ostatniego roku, a także najwyższej od 30 lat inflacji, która dodatkowo wywołuje presję płacową ze strony pracowników komunikacji miejskiej.

Mniejsze wzrosty cen będą też w innych miastach. W Gdyni mieszkańcy będą płacić teraz 103 zł za bilety okresowe na linie zwykłe i nocne, a 115 zł za linie zwykłe, nocne i pospieszne. W Sopocie za bilety miesięczne – 81 zł, a w Wejherowie – 118 zł.

System zostanie udostępniony mieszkańcom Województwa Pomorskiego na początku lipca tego roku, czyli zgodnie z terminem kontraktowym (3 lipca br). Obecnie trwają prace nad maksymalnym uproszczeniem systemu i poprawą jego funkcjonalności. – Chcemy pogłębić testy aplikacji Fala, chcemy mieć pewność, że będzie ona prosta w użyciu i będzie mogła konkurować z obecnymi rozwiązaniami. Stąd zdecydowaliśmy o przesunięciu testowego upublicznienia aplikacji o przynajmniej kilka tygodni – mówi Marcin Stefański, prezes InnoBalitca.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5