Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Trapeze: Systemy „be in” odpowiedzią na problemy biletowe

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-04-17 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trapeze: Systemy „be in” odpowiedzią na problemy biletowe
fot. Tb808. lic. CC BY-SA 4.0System testowany był w Zielonej Górze
Podczas tegorocznego Forum Technologii w Transporcie szeroko dyskutowano o nowych metodach wnoszenia opłaty za przejazd. Jedną z ciekawszych propozycji – technologię „be in” – zaproponowali przedstawiciele Trapeze. Ma ona tę przewagę nad coraz popularniejszym „check in”, że rejestracja przejazdu nie wymaga przykładania karty czy telefonu do czytnika.

– Dużym wyzwaniem stojącym przed nowoczesnymi systemami biletowymi jest kwestia taryf. Pasażerowie ich nie znają albo znają je, ale mają trudności z wyborem rodzaju biletu, jaki opłaca im się kupić, a także gdzie go kupić i jak za niego zapłacić – stwierdził Mikołaj Kwiatkowski, Sales and Marketing Specialist w Trapeze Poland. Dodał, że problemem z punktu widzenia operatora jest także czasochłonność dokonywanych przez pasażera decyzji. – Do biletomatu czy kasownika ustawiają się kolejki – wskazywał.

Jedyną powinnością jest w praktyce... wejść do pojazdu

Z perspektywy pasażera kłopotliwa jest jego zdaniem różnorodność systemów taryfowych w różnych miastach. – Dziś jesteśmy w Warszawie, a jutro możemy być we Wrocławiu czy w Krakowie – opisywał zwiększającą się mobilność społeczeństwa. Rozwiązaniem wspomnianych problemów ma być oferowany przez Trapeze system płatności oparty na rozwiązaniu „be in”, a więc rejestrujący wejście pasażera do pojazdu (a także jego opuszczenie) dzięki noszonemu w kieszeni telefonowi bądź specjalnej karcie bez konieczności przytykania urządzenia do czytnika.

Zyskiem dla podróżującego ma być przede wszystkim wygoda. – To rozwiązanie dla osób zabieganych: nie trzeba stać w kolejce po bilet. Nie trzeba też po wejściu do pojazdu martwić się o nic. Jedyną naszą powinnością jest mieć ze sobą kartę bądź urządzenie mobilne. Może być to nie tylko smartfon, ale także np. opaska – opisywał prelegent. Na tej podstawie obecność w tramwaju czy autobusie wykrywana jest dzięki detektorowi wyposażonemu w anteny. Ponadto ta sama karta czy aplikacja może być akceptowana także w muzeach czy innych placówkach, co stworzyłoby uniwersalny sposób płatności.

Organizator otrzyma dane o siatce przemieszczeń

Organizator ma natomiast zyskiwać dzięki niskim kosztom utrzymania systemu, kompletowi danych dotyczących siatki przemieszczeń podróżnych i szybkości przepływu tych informacji do centrali. Do tego jedno rozwiązanie pozwala niemal bez dodatkowych nakładów finansowych wykorzystywać dwa nośniki: kartę i smartfon. – To pozwala mi nazwać nasz system hybrydowym – powiedział Artur Wajchert, Head of Sales w Trapeze Poland.

Przedstawiciel firmy przekonywał, że zrealizowane już szerokie testy technologii oferowanej pod handlową nazwą ComfoAccess wypadły pomyślnie i dowodzą dojrzałości rozwiązania. – Współczynnik wykrywalności kart w ogólnokrajowym programie prowadzonym przez Koleje Szwajcarskie wyniósł 99,9 proc. – stwierdził. – System jest przystosowany także do obsługi dużych potoków pasażerskich, bo wykrywa nawet 300 kart w 15 s – opisywał. Inny pilotaż miał miejsce w Dreźnie. – Mieliśmy tam 3,5 tys. testujących pasażerów – mówił Artur Wajchert. W 2016 r. technologię sprawdzano także w Zielonej Górze. Obecnie realizowany jest natomiast pilotaż w Wolfsburgu.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Autonomiczny autobus już w marcu w Schaffhausen

Mobilność

Autonomiczny autobus już w marcu w Schaffhausen

Maciej Faryna 09 lutego 2018

Trapeze Poland partnerem portalu Transport-Publiczny.pl

Mobilność

Trapeze Poland partnerem portalu Transport-Publiczny.pl

Redakcja 16 stycznia 2018

Trapeze: Czy pojazdy autonomiczne pozwolą na odzyskanie przestrzeni?

Komunikacja

Trapeze: Czy pojazdy autonomiczne pozwolą na odzyskanie przestrzeni?

Roman Czubiński 23 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5