Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Trapeze: Przyszłość to otwarte systemy IT

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
22-04-2021
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Trapeze: Przyszłość to otwarte systemy IT
fot. Trapeze Poland
Jedną z najważniejszych cech nowoczesnych systemów informatycznych w komunikacji miejskiej jest ich otwartość na współpracę z urządzeniami od różnych dostawców. Zapewnia to swobodę ogłaszania konkurencyjnych przetargów na kolejne urządzenia, a tym samym oszczędności na zakupach. Inna korzyść to możliwość integracji wielu informacji na mapie przewoźnika, która dzięki temu staje się kompleksową mapą miejską – mówił podczas II Kongresu Technologii Miejskich Mikołaj Kwiatkowski z Trapeze Poland.

Zdaniem przedstawiciela Trapeze, choć temat powszechnego dostępu do danych stał się w Polsce popularny, wciąż wiele pozostaje w tym zakresie do zrobienia. – Czy nasz miejski system jest otwarty? Tak naprawdę możemy się o tym dowiedzieć, sprawdzając, od ilu producentów pochodzą urządzenia (choćby tablice elektroniczne), z których korzystamy w mieście. Otwarty system to taki, który może współpracować z urządzeniami różnych producentów – stwierdził Kwiatkowski.

Brak kompatybilności elementów dostarczonych przez różne firmy jest przyczyną problemów. – W wielu miastach powtarza się schemat, w którym praktycznie nie da się wdrożyć urządzeń innych firm, niż ta, która była pierwszym dostawcą. Tymczasem inny producent może mieć podobne albo lepsze urządzenia w korzystniejszej cenie – przekonywał mówca. – Jako Trapeze zawsze promowaliśmy standardy przyjęte na zachodzie Europy, które jednak nie zawsze przyjmowały się w Polsce. Najnowsze z nich zapewniają możliwość otwarcia na różnych producentów – poinformował.

W Polsce dostarczone przez Trapeze systemy zarządzania komunikacją miejską działają w takich ośrodkach, jak Zielona Góra, Jelenia Góra czy (od niedawna) Kalisz, a nawet w bardzo małych miasteczkach, takich jak Bielawa. – Wszystkie wymienione miasta mają teraz pełną dowolność wyboru dostawców sprzętu. Mogą więc organizować w pełni konkurencyjne przetargi i uzyskiwać niższą cenę. Nie są uzależnieni od jednego dostawcy – podkreślił prelegent. Na przykład w Zielonej Górze działają dziś tablice elektroniczne aż czterech różnych producentów.

W oferowanych przez Trapeze systemach zarządzania transportem zamawiający może dobrać moduły dostosowane do jego potrzeb. – Można włączać do nich nie tylko wyświetlacze LED, ale i e-papierowe. Istnieje też możliwość wyświetlania informacji pasażerskiej np. na małych ekranach w biletomatach. Otwieramy się na nowe rozwiązania – mówił Kwiatkowski. Z myślą o mniejszych miejscowościach i ich budżetach wprowadzono – obok możliwości zakupu systemu i instalacji na serwerze zamawiającego – opcję udostępnienia go w trybie licencji czasowej.

Integracja pozwala też scalić w jednej aplikacji lub na stronie internetowej informacje o komunikacji miejskiej, parkingach P&R czy ruchu rowerowym. – Mapa transportu zbiorowego musi być najważniejszą mapą w mieście. Pasażerowie powinni mieć możliwość korzystania z niej wszędzie: na stronach internetowych, w aplikacjach mobilnych i na innych nośnikach – stwierdził Kwiatkowski.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

II Kongres Technologii Miejskich: Korzystajmy z dobrych praktyk

Mobilność

II Kongres Technologii Miejskich już 22 kwietnia w Warszawie

Mobilność

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

II Kongres Technologii Miejskich: Korzystajmy z dobrych praktyk

Mobilność

II Kongres Technologii Miejskich już 22 kwietnia w Warszawie

Mobilność

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5