Partnerzy serwisu:
Mobilność

Transport ze smartfonem (3): Podróżowanie koleją

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-05-20 09:42
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Transport ze smartfonem (3): Podróżowanie koleją
Smartfony dzisiaj tak ułatwiły nam życie, że trudno sobie wyobrazić dnia bez tego niewielkiego urządzenia. Liczba aplikacja dostępna na Androida, Windows Phone lub iOS-a jest olbrzymia. Tymczasem my zajęliśmy się tą gałęzią bez której trudno dzisiaj zacząć większość podróży. Mowa oczywiście o aplikacjach transportowych, które są niezbędnym elementem wycieczek, ale także codziennego życia i poruszania się po mieście. Co nam zatem oferują?

Mając na myśli aplikacje transportowe należy zauważyć, że pod tym pojęciem skrywa się o wiele więcej, niż nam się może wydawać. To nie tylko aplikacje, które pozwalają zerknąć na rozkład jazdy bez konieczności szukania go na słupku przystankowym, ale też szereg dodatkowych opcji przez wyszukiwanie połączeń, kupno biletów po śledzenia pojazdu w czasie rzeczywistym. Wszystkie te funkcje zostały przez nas wzięte na tapetę i poddane analizie.

W naszym zestawieniu znalazły się aplikacje, które niezbędne są w podróżach komunikacją miejską. Pominęliśmy zatem te stricte samochodowe do wyszukiwania tras, radarów, stacji benzynowych. Skupiliśmy się na tym, co jest dla pasażera najistotniejsze w podróżach transportem publicznym. Stworzyliśmy zatem pięć kategorii, które posłużyły nam do opisania każdej aplikacji. I tak, sprawdzaliśmy ich (1) funkcjonalność, czyli w jakim zakresie jest pomocna dana aplikacja, (2) intuicyjność – czy jest prosta w obsłudze, zwłaszcza, gdy działamy w pośpiechu, (3) zasięg – na ile możemy sobie pozwolić z aplikacją, (4) szukanie połączeń – jak sobie radzi aplikacja w tym zakresie oraz (5) opcje dodatkowe, czyli wszystko to, na co aplikacja pozwala poza główną jej funkcją.

Za nami już takie aplikacje jak mobileMPK, Transportoid, jakdojade, MyBus i e-Podróżnik. W ostatniej części znalazły się aż trzy programy do planowania podróży. Tym razem jednak porównaliśmy programy dedykowane kolei.

Bilkom

Aplikacja którą zna pewnie niejeden pasażer kolei. Za jej powstanie odpowiada PKP Informatyka. Niestety, program ma małą konkurencję w swoim segmencie, w porównaniu do tradycyjnych aplikacji całego transportu publicznego, więc pasażerowie mają małe pole manewru w doborze swojej ulubionej aplikacji. Ta jednak wcale nie wydaje się być taka zła.Funkcjonalność: Bilkom obsługuje wyłącznie połączenia kolejowe. Do obsługi programu potrzebujemy internetu. Ponadto z konkretnej stacji możemy sprawdzić tak zwaną tablicę odjazdów pociągów.

Intuicyjność: Program składa się z czterech zakładek. Pierwsza, która się uruchamia to połączenia. Inne to lokalizacje, odjazdy i ulubione. Aplikacja nie jest skomplikowana i bez trudu znajdziemy to, co nas interesuje.

Zasięg: Aplikacja obsługuje wszystkie stacje kolejowe w Polsce. W bazie ma wszystkich przewoźników pasażerskich, łącznie z Szybką Koleją Miejską w Trójmieście i Warszawie.

Szukanie połączeń: Istnieje kilka opcji, które pozwolą nam wyszukać odpowiadające nam połączenie. Możemy wskazać miejscowość, przez które konieczni musi biec trasa. Dodatkowo można wskazać, że aplikacja ma wyświetlić połączenia na których występują udogodnienia dla niepełnosprawnych lub przewóz rowerów. Tradycyjnie możemy wykluczyć pewne typy pociągów. Kliknięcie na wyszukane połączenie pozwala nam zapoznać się z listą przystanków po drodze, trasą przejazdu na mapie a także sprawdzić, czy pociąg nie ma opóźnień (o ile przewoźnik udostępnia takie dane).

Opcje dodatkowe: Aplikacja umożliwia oznaczanie tras gwiazdkami. Pokazują się one wtedy w zakładce ulubione. Umożliwia to szybsze wyszukiwanie połączeń na zapisanej relacji. Natomiast w zakładce lokalizacje możemy wpisać miasto obsługiwane przez aplikację i w skrótowej formie zawsze wyszukiwać połączenia do i z niego. Lokalizacja jest wpisana na sztywno, więc po ponownym włączeniu aplikacji nie znika.

Rozkład Kolejowy

To właściwie jedyna „konkurencja” dla aplikacji Bilkom, a i nazywanie tego programu konkurencją jest tak jakby nadużyciem. Za powstanie programu odpowiadają Polskie Linie Kolejowe. Użytkownicy skarżą się jednak, że jego działanie – niestety – do najszybszych nie należy.Funkcjonalność: Aplikacja Rozkład Kolejowy zawiera aktualne informacje o planowym rozkładzie jazdy pociągów pasażerskich wszystkich polskich przewoźników kolejowych oraz oferowanych w ich ramach usług. Korzysta ona z danych będących w posiadaniu PKP PLK oraz danych przekazywanych przez przewoźników.

Intuicyjność: Aplikacja podzielona jest na cztery zakładki, analogicznie do Bilkom. Połączenia, które pojawiają się już na starcie. Do dyspozycji mamy także rozkład, ulubione i ustawienia. Rozkład Kolejowy jest prosty w obsłudze, jednak rażącym minusem jest prędkość działania aplikacji. Wpisywanie nazw stacji jest kłopotliwe, a i ich wyszukiwanie do prędkich nie należy. Czasami musimy dwukrotnie zaznaczać miejscowość, bo program nie jest w stanie jej od razu zaakceptować.

Zasięg: Aplikacja obsługuje wszystkie stacje kolejowe w Polsce. W bazie ma wszystkich przewoźników pasażerskich, łącznie z Szybką Koleją Miejską w Trójmieście i Warszawie.

Szukanie połączeń: Wyszukiwanie połączeń do przyjemnych nie należy. Poza długim szukaniem brakuje przycisków ułatwiających posługiwanie się aplikacją. Godzinę trzeba zawsze ustawiać ręcznie, nie ma przycisku aktualizującej jej na „teraz”. Personalizacja jest standardowa i sprowadza się do klas pociągów, którymi chcemy podróżować, rodzaju przewoźników. Możemy też wskazać udogodnienia, jak pierwsza klasa, wi-fi na pokładzie, przewóz rowerów czy miejsca dla niepełnosprawnych.

Opcje dodatkowe: Istnieje możliwość ustawienia stacji domowej, która będzie pojawiać się domyślnie w wyszukiwaniu połączeń na pierwszej pozycji.
Materiał pochodzi z raportu „Dystrybucja biletów w transporcie publicznym – nowoczesne rozwiązania”, który można pobrać bezpłatnie tutaj.


Zapraszamy również do udziału w Forum Technologii w Transporcie.Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Usługa mytaxi wystartowała w Trójmieście

Komunikacja

Usługa mytaxi wystartowała w Trójmieście

jd/inf. pras. 11 maja 2016

W Polsce bilet kupisz jak chcesz

Komunikacja

W Polsce bilet kupisz jak chcesz

Jędrzej Puzyński 10 maja 2016

Planowanie podróży w czasie rzeczywistym w Jakdojade.pl

Mobilność

Planowanie podróży w czasie rzeczywistym w Jakdojade.pl

jd/inf. pras. 09 maja 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5