Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Transport powiatowo–gminny w Strzelcach Opolskich

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2015-10-13 12:12
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Transport powiatowo–gminny w Strzelcach Opolskich
fot. Pimke, lic. CC BY-SA 3.0Strzelce Opolskie
Górnośląski powiat planuje utworzenie związku powiatowo–gminnego dla obsługi publicznego transportu. Nie musi to kosztować więcej niż gminy wydają na transport w tym momencie. Wstępnie wszystkie gminy powiatu wyraziły chęć przystąpienia do związku.

Powiat strzelecki, położony we wschodniej części województwa opolskiego, liczy 76 tys. mieszkańców i składa się z siedmiu gmin. Możliwość tworzenia wspomnianych związków nieco przypomina przegłosowaną ostatnio przez sejm ustawę o powiatach metropolitalnych, skierowaną do dużych aglomeracji. Ale wprowadzone w czerwcu zmiany w ustawie samorządowej pozwalają na wspólną realizację zadań przez mniejsze jednostki samorządu terytorialnego.

Strzelecka inicjatywa ma cel transportowy. – Wstępnie wszystkie gminy zadeklarowały udział w takim związku. Dzięki niemu mieszkańcy nie będą mieli kłopotów: nie będzie odrębnych cen biletów, przystanków i rozkładów jazdy – tłumaczy w rozmowie z Radiem Opole Henryk Czempiel ze strzeleckiego ratusza.

Pomysł na integrację transportową w Strzelcach i okolicach zakłada, że przewozy wciąż realizowałby lokalny przewoźnik PKS Strzelce Opolskie. Dla gmin nie wiązałoby się to z kosztami, bo w ramach wspólnego transportu realizowano by też dowóz uczniów do szkół, za co teraz gminy i tak płacą.

Nie są na razie znane szczegóły działalności związku, m.in. gminy i powiat nie ustaliły jeszcze zasad podziału kosztów jego funkcjonowania.

Łączenie zadań transportowych przez różne jednostki samorządu terytorialnego to nowość, ale nie jedyny taki przypadek w Polsce. Od połowy przyszłego roku przewozy pasażerskie w Lubinie, również te, za które dziś odpowiada miasto, będzie organizował powiat. Warto pamiętać, że od roku komunikacja miejska w Lubinie jest bezpłatna.Zapraszamy na IV Kongres Transportu Publicznego, który odbędzie się w Warszawie w dniach 19-20 października 2015 roku. Wśród poruszanych tematów znajdzie się między innymi mobilność Polaków, technologie służące mobilności oraz kwestie planowania i realizacji celów rozwoju miast.

Więcej informacji o Kongresie znajdziesz tutaj.
Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Zgorzelec szuka przewoźnika po raz trzeci

Komunikacja

Zgorzelec szuka przewoźnika po raz trzeci

Jakub Dybalski 08 kwietnia 2016

Transgraniczna Linia Europejska ma szansę wrócić do Świnoujścia

Komunikacja

Transgraniczna Linia Europejska ma szansę wrócić do Świnoujścia

Martyn Janduła 06 kwietnia 2016

Matka karmiąca w autobusie potrzebuje zrozumienia, nie zasłonki

Felietony i komentarze

Matka karmiąca w autobusie potrzebuje zrozumienia, nie zasłonki

Justyna Urbaniak 05 kwietnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5