Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaje wracają na ul. 3 Maja w Chorzowie

Dalej Wstecz
Data publikacji:
19-01-2023
Ostatnia modyfikacja:
23-01-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Tramwaje Śląskie / GZM

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Tramwaje wracają na ul. 3 Maja w Chorzowie
fot. Mariusz Banduch
Długo wyczekiwany przez pasażerów moment jest tuż przed nami. W poniedziałek 23 stycznia 2023 roku na ul. 3 Maja w Chorzowie wróci ruch tramwajowy. Ze względu na inne przebudowy nie będzie to jednak linia nr 11 do Katowic, lecz linia nr 10 do Bytomia.

Zadanie związane z modernizacją infrastruktury torowo-sieciowej w ciągu ul. 3 Maja w Chorzowie to jedno tych zadań, które obejmują nie tylko zakres tramwajowy, ale dzięki współpracy z władzami miasta, również pozostałą infrastrukturę. W tym wypadku zmodernizowane zostało wszystko – od instalacji podziemnych, przez podbudowę, po torowisko, słupy i sieć trakcyjną oraz drogę, chodniki, przystanki czy miejsca parkingowe. Zadanie jest elementem projektu unijnego, a generalnym wykonawcą jest firma Silesia Invest z Gliwic.

– Po tym jak od 2 stycznia ulica 3 Maja została w pełni oddana do ruchu kołowego oczekiwaliśmy jeszcze na gotowość tramwajową. Ostatnie prace związane z zasilaniem zostały zrealizowane i tym samym od 23 stycznia możemy przywrócić ruch tramwajów, tak oczekiwany przez pasażerów w Chorzowie – mówi Andrzej Zowada, rzecznik spółki Tramwaje Śląskie. Ze względu jednak na toczące się prace w rejonie dawnej Huty Kościuszko, przez najbliższe miesiące nie będzie możliwości przejazdu między ul. Metalowców a estakadą, tym samym tramwaje z ul. 3 Maja nie będą kursować w stronę Katowic. – Dlatego też powstaje tymczasowe połączenie torowe w relacji zachód – północ, które umożliwi tramwajom jadącym ulicą 3 Maja skręt w lewo w stronę Bytomia i przeciwnie – wyjaśnia Andrzej Zowada.

Mowa oczywiście o tramwajach linii 10, które rozpoczną kursowanie na ul. 3 Maja w najbliższy poniedziałek 23 stycznia. Połączenia będą realizowane w relacji Ruda Śląska Chebzie Pętla – Bytom Szkoła Medyczna. Wznowienie ruchu na tym odcinku oznacza jednocześnie zawieszenie zastępczej komunikacji autobusowej T-11 i linii tramwajowej 56.

Przywrócenie ruchu tramwajowego w kierunku Katowic będzie można planować po przebudowie układu torowego od ul. Metalowców do estakady. Pasażerowie zyskają wtedy nowoczesną infrastrukturę przystankową z wyniesionymi peronami ułatwiającymi wsiadanie i wysiadanie. Przystanek Metalowców zostanie przesunięty na południe w rejon pl. Powstańców Śląskich i zintegrowany z przystankiem autobusowym w kierunku Bytomia, a dzięki przejściu podziemnemu również z przystankiem autobusowym w stronę Katowic.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5