Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaje Warszawskie czekają na młodych pracowników. Program dla szkół

Dalej Wstecz
Data publikacji:
24-04-2023
Ostatnia modyfikacja:
24-04-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Warszawa

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Tramwaje Warszawskie czekają na młodych pracowników. Program dla szkół
fot. UM Warszawa
Teraz uczniowie i uczennice, w przyszłości tramwajarze i tramwajarki. Tramwaje Warszawskie otworzyły pracownię dla klas tramwajowych w warszawskich szkołach ponadpodstawowych.

W nowej pracowni dydaktycznej przy zajezdni Tramwajów Warszawskich na Woli młodzież poznaje w praktyce na czym polega praca inżynierów, elektryków, mechatroników, mechaników, automatyków czy informatyków. To sala wypełniona nowoczesnymi pomocami naukowymi, które prezentują rozwiązania techniczne tramwajów i infrastruktury tramwajowej.

– Projekt, który realizują Tramwaje Warszawskie, pozwala młodzieży na praktyczne poznanie specyfiki danego zawodu, a w przyszłości na bardziej świadomy wybór drogi zawodowej oraz szybszą adaptację do potrzeb rynku pracy. Tym bardziej cieszy mnie, że jedna z największych spółek transportowych wychodzi z ofertą praktyk zawodowych przygotowaną z myślą o uczennicach i uczniach miejskich techników i szkół branżowych – podkreśla Renata Kaznowska, zastępczyni prezydenta Warszawy. – Co ważne, Tramwaje Warszawskie to również solidny pracodawca, który dynamicznie rozwija infrastrukturę na terenie całego miasta – dodaje.
Wiedza i praktyka na warsztacie

Treningowy warsztat został wyposażony w urządzenia do montażu układów elektrycznych i elektronicznych. Są narzędzia, zasilacze i części, które pozwalają wprawiać się w mechatronice. Jest też możliwość poznania elementów tramwajowej sieci trakcyjnej, jej budowy i funkcjonowania.

Otwarcie pracowni dydaktycznej jest kolejnym krokiem wzmacniającym współpracę Tramwajów Warszawskich z warszawskimi szkołami kształcącymi w zawodzie. Uczniowie
w szkole poznają wiedzę teoretyczną, a w zakładzie pracy mają możliwość nabywania praktycznych kompetencji zawodowych.

Klasy patronackie i wyspecjalizowana kadra

Tramwaje Warszawskie od pięciu lat współpracują z dwiema stołecznymi szkołami: Zespołem Szkół Samochodowych i Licealnych nr 3 im. Ignacego Paderewskiego oraz Zespołem Szkół im. inż. S. Wysockiego. W 2018 roku w tych szkołach utworzone zostały specjalne klasy patronackie Tramwajów Warszawskich, w których uczy się 223 uczniów. W tym roku szkolnym, w zajęciach uczestniczy 62 uczniów z 4 klas objętych przez spółkę patronatem. W każdym miesiącu uczniowie odbywają 80 godzin zajęć z zakresu mechatroniki i taboru szynowego.

Kadra instruktorska to pracownicy Tramwajów Warszawskich. Jest to 7 inżynierów – wysokiej klasy specjalistów w swoich dziedzinach, dodatkowo posiadających kwalifikacje pedagogiczne.

Praca dla młodych

W 2022 roku Tramwaje Warszawskie przyjęły 58 praktykantów ze szkól średnich zawodowych oraz zorganizowały 4 płatne wakacyjne staże. Spółka przygotowała po 10 miejsc dla uczniów szkół branżowych I stopnia z poszczególnych roczników, docelowo -łącznie będzie zatrudniać 30 pracowników młodocianych w celu przygotowania zawodowego. Pierwsi czterej są już w Tramwajach Warszawskich od września ubiegłego roku – Szymon, Sebastian, Kuba i Bartosz – zdecydowali się rozpocząć naukę zawodu w zakładzie naprawy tramwajów.

O tramwajach w liczbach

W Tramwajach Warszawskich pracuje 3644 pracowników. Aż 1428 z osób z Tramwajów Warszawskich to motornicze i motorniczowie. Kolejne 1189 osób to pracownicy zaplecza technicznego, którzy odpowiadają za serwisowanie pojazdów oraz utrzymanie torów i sieci trakcyjnej – to głównie dla tej grupy zawodowej stworzyliśmy program edukacyjny. Potrzebni są nowi pracownicy. Tramwaje są drugim pod względem popularności środkiem transportu w stolicy. Korzysta z nich prawie jedna trzecia pasażerów. W 2022 roku Tramwaje Warszawskie przewiozły 247 mln pasażerów.

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Witold Urbanowicz 11 września 2023

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Udało się już przełączyć ciepłociąg

Przestrzeń

Warszawa: Na początku jesieni możliwa umowa na tory na Rakowieckiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Pozostałe z wątku:

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj na Modlińskiej. Wybrany korytarz trasy [schematy]

Witold Urbanowicz 11 września 2023

Warszawa: Tramwaj do Wilanowa. Udało się już przełączyć ciepłociąg

Przestrzeń

Warszawa: Na początku jesieni możliwa umowa na tory na Rakowieckiej

Przestrzeń

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5