Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Tramwaje Warszawskie bliżej Hyundaia. Kontrola nie wykazała naruszeń

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-05-31 07:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaje Warszawskie bliżej Hyundaia. Kontrola nie wykazała naruszeń
mat. HRC
Obowiązkowa kontrola uprzednia prezesa Urzędu Zamówień Publicznych nie wykazała żadnych uchybień i naruszeń przepisów w głośnym przetargu taborowym Tramwajów Warszawskich. To przybliża spółkę do podpisania umowy ze zwycięzcą postępowania – firmą Hyundai Rotem Company – na dostawy do 213 nowych tramwajów.

Przetarg Tramwajów Warszawskich na dostawy do 213 tramwajów budził bardzo dużo emocji. W lutym wygrała go koreańska firma Hyundai Rotem Company (HRC), która pokonała o ponad pół miliarda droższą Pesę. Z prawej strony sceny politycznej pojawiły się liczne zarzuty wobec władz Warszawy o niewspieranie polskiego przemysłu.

Tak łatwo potencjalnego kontaktu nie chciała też oddać Pesa – choć w zasadzie pozostawała bez szans na zdobycie kontraktu. Oferta bydgoskiego producenta była nie tylko droższa od tej, którą złożył zagraniczny konkurent, ale też znacząco przewyższała budżet Tramwajów Warszawskich. Jeszcze w marcu Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła większość zarzutów merytorycznych podnoszonych w odwołaniu Pesy, uznając jedynie jeden zarzut formalny, związany z treścią i formą złożonego przez Hyundai zaświadczenia podatkowego.

W połowie kwietnia Tramwaje Warszawskie – zgodnie z decyzją KIO – wyjaśniły wątpliwości z HRC i ponownie wybrały koreańską ofertę. Pesa postanowiła już dalej się nie odwoływać. To umożliwiło Tramwajom Warszawskim przejście do kolejnego etapu – każdy duży unijny przetarg, zgodnie z przepisami, musi przejść tzw. kontrolę uprzednią prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w zakresie zgodności postępowania z ustawą Prawo zamówień publicznych.

Po majówce Tramwaje Warszawskie wystąpiły do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych o przeprowadzenie takiej kontroli z zastosowaniem dłuższego, 30-dniowego terminu. Kontrola uprzednia zakończyła się wczoraj (30 maja). Jej wynik jest pozytywny dla spółki: prezes UZP nie stwierdził żadnych naruszeń.

Teraz Tramwaje Warszawskie mogą przejść do kolejnych kroków, poprzedzających podpisanie umowy z Hyundaiem. – Dalej czekają nas inne formalności, w tym złożenie przez Hyundai gwarancji należytego wykonania, a także szereg uzgodnień, związanych m.in. z datą skierowania pierwszego tramwaju do odbiorów. Sądzę, że pod koniec czerwca bądź na początku lipca mogłoby dojść już do zawarcia umowy – mówił niedawno Wojciech Bartelski, prezes Tramwajów Warszawskich.

Zamówienie podstawowe opiewa na 123 tramwaje. Pierwszy tramwaj będzie dostarczony w ciągu 22 miesięcy od zawarcia umowy. Wykorzystanie opcji na kolejne tramwaje będzie zależne od dostępnych środków.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaje Warszawskie testowo zainstalują rozkłady na e-papierze

Mobilność

Tramwaje Warszawskie testowo zainstalują rozkłady na e-papierze

Witold Urbanowicz 30 maja 2019

Tramwaje Warszawskie odnowią w tym roku 1200 słupów

Przestrzeń

Tramwaje Warszawskie odnowią w tym roku 1200 słupów

Witold Urbanowicz 29 maja 2019

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5