Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaje Śląskie z umową na przebudowę torowiska przy Hucie Kościuszko w Chorzowie

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
30-06-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

W Chorzowie rozpoczyna się gruntowana przebudowa układu drogowego ul. Katowickiej w rejonie dawnej Huty Kościuszko. W jednym czasie prowadzone będą prace w zakresie miejskim i tramwajowym. W czwartek 30 czerwca spółka Tramwaje Śląskie podpisała stosowaną umowę z generalnym wykonawcą prac.

Przebudowa układu komunikacyjnego w centrum Chorzowa, w ciągu ul. Katowickiej między ul. 3 Maja a estakadą to wspólne zadanie miasta Chorzowa i spółki Tramwaje Śląskie. Choć każdy z inwestorów prowadził niezależnie postępowanie przetargowe na wyłonienie generalnego wykonawcy, w obu przypadkach najkorzystniejszą ofertę złożyła gliwicka firma Silesia Invest. Umowa na część miejską podpisana została 15 czerwca, zaś w czwartek 30 czerwca w siedzibie spółki Tramwaje Śląskie strony podpisały umowę na realizację części tramwajowej.

Zadanie jest elementem projektu unijnego. – W wyniku tej inwestycji torowisko tramwajowe poprowadzone zostanie nieco innym śladem niż obecnie. Dlatego konieczne do wykonania są również prace, niebędące stricte związane z samą budową torowiska. Dzięki tej inwestycji zyskamy jednak lepszą organizację ruchu tramwajowego i integrację z komunikacją autobusową – zaznacza Bolesław Knapik, prezes spółki Tramwaje Śląskie. – Te elementy to budowa nowego muru oporowego, przesuniętego nieco w głąb terenu dawnej huty oraz prace związane z wypełnieniem pustek pogórniczych. Nowe torowisko wybudujemy nieco odsunięte na wschód od dzisiejszego jego przebiegu – mówi Jarosław Szmitka, prezes zarządu firmy Silesia Invest.

Kolejny raz w Chorzowie inwestycja miejska w układ drogowy łączy się z inwestycją tramwajową. – Przebudowa sieci tramwajowej przy ulicy Katowickiej, to jedno z największych tego typu przedsięwzięć realizowanych w Chorzowie. Dotyczy bowiem niezwykle istotnego szlaku tramwajowego, łączącego Chorzów z Katowicami i Bytomiem. Każdego dnia przemieszczają się tędy tysiące osób. W ramach wspólnej inwestycji Tramwajów Śląskich i Miasta Chorzów powstanie też zintegrowany przystanek autobusowo-tramwajowy. Znacząco poprawi się nie tylko jakość infrastruktury, ale też komfort jazdy i integracja środków komunikacji miejskiej z korzyścią dla pasażerów – zauważa Marcin Michalik, I zastępca prezydenta Chorzowa.

Inwestycja w zakresie tramwajowym obejmuje przebudowę dwutorowej linii biegnącej wzdłuż ul. Katowickiej o długości ok. 560 metrów, która wybudowana zostanie w technologii klasycznej na podkładach strunobetonowych, ok. 160-metrowy fragment ul. Metalowców, gdzie powstaną dwa tory w technologii ciężkiej z wykorzystaniem prefabrykowanych płyt torowych oraz rozjazdy umożliwiające przejazd tramwajów we wszystkich kierunkach. Na wysokości pl. Powstańców Śląskich powstanie nowy przystanek w obu kierunkach, który zastąpi istniejący przystanek Chorzów Metalowców. Na przystanku przewidziano przejście podziemne.

Zgodnie z zapisami umowy generalny wykonawca ma 11 miesięcy na realizację prac. Wartość umowy wynosi niemal 24,3 mln zł netto (blisko 30 mln zł brutto)
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5