Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaje Śląskie z planem na remont 100 km torowisk i trzy nowe trasy

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2016-10-05 13:26
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaje Śląskie z planem na remont 100 km torowisk i trzy nowe trasy
fot. MacQtosh, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Tramwaje Śląskie przygotowują się do realizacji kolejnego wielkiego programu modernizacyjnego. Oprócz remontu blisko 100 km torowisk przewidziano trzy nowe trasy w Katowicach i Sosnowcu. Pierwsze prace w 2017 r.

Sieć tramwajowa na Śląsku i w Zagłębiu – po latach zaniedbań – wymaga w dalszym ciągu szeregu inwestycji i remontów. Zdają sobie z tego sprawę Tramwaje Śląskie, które przygotowują kolejny wielki projekt przewidziany do dofinansowania unijnego. Zakłada on modernizację blisko 100 km torowisk w 10 miastach i budowę trzech nowych tras w Sosnowcu i Katowicach. Planowany jest zakup 40 nowych tramwajów.

Projekt będzie realizowany dwuetapowo. W I etapie znajdą się przedsięwzięcia, których przygotowanie jest najbardziej w tym momencie zaawansowane. Obejmuje on budowę nowej linii tramwajowej w Sosnowcu od pętli w Zagórzu do ronda Jana Pawła II. Na liście znalazły się też modernizacje torowisk – m.in. na trasie od centrum Bytomia do zajezdni w Bytomiu Stroszku, w ciągu ul. 3 Maja w Chorzowie, a także wzdłuż ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej. Według zapowiedzi pierwsze prace mają ruszyć w 2017 r.

Drugi etap obejmować będzie kontrowersyjną nową linię tramwajową na południu Katowic. Odsunięto ją maksymalnie od zabudowy, przez co wiedzie ona mocno na około, na obrzeżach osiedli. Trwa postępowanie na prace projektowe. Na liście uwzględniono też kolejne modernizacje torowisk – na terenie Świętochłowic (w Chropaczowie i Lipinach), linii nr 26 w ciągu ul. Wojska Polskiego w Sosnowcu oraz ul. Królowej Jadwigi i Sobieskiego w Dąbrowie Górniczej. Projekty te wymagają jeszcze większych nakładów pracy bądź są przed etapem uzyskiwania decyzji środowiskowej.

Projekt Tramwajów Śląskich został zakwalifikowany do realizacji przy dofinansowaniu unijnym. Jego wartość jest szacowana na 880 mln zł. Wstępnie poziom dofinansowania określono na 63% środków kwalifikowanych. Spółka przygotowuje teraz szczegółową dokumentację do aplikowania o środki UE.

W zeszłym roku spółka zakończyła realizację innego dużego projektu unijnego. Zakładał on modernizację 63 km torowisk. Odbudowano m.in. trasę linii nr 7 przed Łagiewniki w Bytomiu. Kupiono też 42 nowe tramwaje od Pesy i Modertransu, dostarczone w latach 2013-2015. Były to pierwsze nowe pojazdy, które wprowadzono do ruchu po 2001 r. Ponadto zmodernizowano 75 wagonów stopiątek.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Tramwaje Śląskie przebudują tory przy zajezdni w Gliwicach

Przestrzeń

Tramwaje Śląskie przebudują tory przy zajezdni w Gliwicach

Witold Urbanowicz 25 lipca 2016

Torowisko na Chorzowskiej w Świętochłowicach do remontu

Przestrzeń

Torowisko na Chorzowskiej w Świętochłowicach do remontu

Witold Urbanowicz 18 lipca 2016

Tramwaje do Gliwic nie jeżdżą. Co zrobić z torowiskami?

Przestrzeń

Tramwaje do Gliwic nie jeżdżą. Co zrobić z torowiskami?

Witold Urbanowicz 10 maja 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5