Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaje Śląskie z planem inwestycji na 2020 r.

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-02-12 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaje Śląskie z planem inwestycji na 2020 r.
fot. MJ
To będzie kolejny pracowity rok dla Tramwajów Śląskich. Spółka planuje rozpocząć realizację kolejnych projektów unijnych, w tym budowę nowej linii tramwajowej w ciągu Grundmanna w Katowicach. Niektóre zadania będą wymuszać całkowitą przerwę w ruchu.

Jeżeli chodzi o projekt unijnego, zaplanowano w tym roku realizację kilkanastu działań. W Zagłębiu zaplanowano przebudowę trasy ciągu Małobądzkiej w Będzinie oraz Będzińskiej w Sosnowcu oraz budowę linii tramwajowej w dzielnicy Zagórze w Sosnowcu. Ponadto w Sosnowcu zaplanowano przebudowę trasy w ciągu Wojska Polskiego od Andersa do Orląt Lwowskich oraz w ciągu Małachowksiego od Mościckiego do 3 Maja (oba zadania będą wiązać się ze wstrzymaniem ruchu). Poza tym przewidziano przebudowę trasy w ciągu Andersa i 1 Maja od Andersa do ronda Zagłębia Dąbrowskiego (Gierka).

W Dąbrowie Górniczej kontynuowane sa prace przy przebudowie torowiska wydzielonego w ciągu Kasprzaka na odcinku od Piłsudskiego do ul. Zaplecze (trwa przerwa w ruchu, która ma zakończyć się w tym kwartale). Ponadto zaplanowano przebudowę torowiska w ciągu Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego od pętli Urząd Pracy (KWK Paryż) do Kasprzaka.

Sporo prac przewidziano w śląskiej części sieci tramwajowej. W Chorzowie rozpoczęły się niedawno pracy przy przebudowie torowiska w ciągu 3 Maja. Planowane są też prace w ciągu Hajduckiej oraz w ul. Powstańców od Rynku do Chrobrego. Obie inwestycje wiążą się ze wstrzymaniem ruchu tramwajowego. Przewidziano również modernizację układu torowo-sieciowego na terenie Zakładu Usługowo-Remontowego oraz torowiska na odcinku od wiaduktu przy Hucie Kościuszki do Metalowców.

W Zabrzu kontynuowane są prace wzdłuż Powstańców Śląskich i Religi od Wolności do Stalmacha, zaplanowano też roboty w ciągu Mikluczyckiej od pętli Mikulczyce do Daszyńskiego. Obie inwestycje wiążą się z przerwą w ruchu. Ponadto przewidziano realizację zadań związanych z przebudową przejazdu drogowo-tramwajowego ul. Knurowskiej z ul. Wolności na granicy z Gliwicami, torowiska w ciągu Wolności od Piłsudskiego do Miarki, od Floriana (Browaru) do granicy z Rudą Śląską oraz w ciągu Bytomskiej od Zamkowej do ul. Szyb Franciszek wraz z pętlą Biskupice.

W Bytomiu przewidziano przebudowę torowiska w ciągu Zabrzańskiej od Modrzewskiego do Baczyńskiego, w centrum od skrzyżowania Powstańców Warszawskich z Sądową do Zajezdni Stroszek oraz w ciągu Powstańców Warszawskich od skrzyżowania z Sądową do skrzyżowania z Moniuszki. Z wyłączeniem ruchu w całym zakresie wiązać się będzie projekt przebudowy torowiska w ul. Piekarskiej wraz z Sądową oraz w ciągu Frycza Moderzewskiego.

W Rudzie Śląskiej zaplanowano przebudowę torów w ciągu Karola Goduli, co będzie się wiązać z przerwą w ruchu. W Katowicach ma rozpocząć się budowa linii tramwajowej w ciągu Grundmanna, łączącej Chorzowską z Gliwicką. Zaplanowano również modernizację trasy linii 14 w Mysłowicach w ciągu Bytomskiej, Starokościelnej, Szymanowskiego, Powstańców, co wymagać będzie wstrzymania ruchu.

W Świętochłowicach z przerwą w ruchu będą wiązać się zadania związane z przebudową trasy tramwajowej w ciągu Łagiewnickiej oraz Chorzowskiej do Karola Goduli w Rudzie Śląskiej. Ponadto zaplanowano przebudowę trasy w ciągu Katowickiej od granicy z Chorzowem do Żołnierskiej.

W tym roku Tramwaje Śląskie – jeżeli chodzi o inwestycje nieunijne – będą kontynuować sporo prac rozpoczętych w zeszłym roku. To m.in. modernizacja torowiska w Zabrzu w ciągu Bytomskiej od Młyńskiej do Hagera, w Katowicach w ciągu al. Korfantego – Mijanka Wełnowiec oraz w Rudzie Śląskiej wzdłuż Niedurnego na odcinku od Huty Pokój do ul. Podgórze. Kontynuowane będą też prace torowe związane z realizacją węzłów przesiadkowych Brynów i Zawodzie w Katowicach.

Rozpocząć się mają prace w Zabrzu w ciągu Bytomskiej od Hagera do Stalmacha oraz w Rudzie Śląskiej w ciągu Niedurnego od Grochowskiej do wiaduktu drogowego. Zaplanowano również modernizację głowicy wjazdowej do zajezdni Łagiewniki w Bytomiu, modernizacje przejazdów drogowo-tramwajowych, rozjazdów torowych, układów zasilania w podstacjach oraz dalsze uwalnianie budynków od mocowań sieci trakcyjnej.

– Wszystkie powyższe elementy są planem, który jeszcze może ewoluować – zwłaszcza dotyczy to realizacji zadań projektu unijnego, które są dość elastyczne pod względem terminów realizacji, uzależnionych od wielu zmiennych – zastrzega Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5