Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Tramwaje Śląskie z bankowym finansowaniem projektu inwestycyjnego

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2018-12-19 16:53
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowe Tramwaje Śląskie

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaje Śląskie z bankowym finansowaniem  projektu inwestycyjnego
fot. MJ
Tramwaje Śląskie podpisały z konsorcjum banków Pekao SA i BGK umowę, która zapewni finansowanie wkładu własnego dla realizowanego przez spółkę projektu inwestycyjnego, współfinansowanego ze środków unijnych. W ramach porozumienia przewoźnik wyemituje obligacje w wysokości 328 mln zł, które obejmą banki.

Niemal dokładnie rok temu spółka Tramwaje Śląskie i Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisały umowę o dofinansowanie dla etapu I Projektu pod nazwą „Zintegrowany projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko – Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego”. Dwa miesiące później podpisana została umowa również dla etapu II projektu. We wtorek 18 grudnia 2018 r.
w Warszawie zarząd spółki podpisał umowy z konsorcjum banków, które gwarantują sfinansowanie wkładu własnego dla tego projektu.

Spółka Tramwaje Śląskie wyemituje obligacje w łącznej wartości do 328,4 mln zł, które obejmą Bank Pekao SA oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Za pozyskane środki spółka zakupi 45 nowych tramwajów, a także zmodernizuje ok. 100 km torowisk i wybuduje ok. 20 km nowych linii. Organizacja emisji obligacji dla tramwajowej spółki jest jedną z największych tego typu transakcji w tym roku w sektorze zbiorowego transportu publicznego.

Znaczenie inwestycji dla mieszkańców Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii dostrzegł także Europejski Bank Inwestycyjny (EBI), który jest współfinansującym transakcję (finansowanie pośrednie na rzecz Pekao oraz BGK), dzięki czemu oprocentowanie długoterminowego finansowania będzie niższe, niż bez udziału EBI. Stosowne umowy zostały zawarte z Bankami oraz ze Spółką w Warszawie tego samego dnia.

Konsorcjum banków Pekao SA i BGK będzie współfinansowało projekt modernizacji i rozwoju infrastruktury tramwajowej w Aglomeracji Śląsko-Zagłębiowskiej wraz z zakupem taboru tramwajowego poprzez nabycie wyemitowanych przez Spółkę obligacji krótko- i długoterminowych. – Negocjacje trwały długo i wymagały znacznego wkładu pracy z obu stron. Ostatecznie doszło do porozumienia i możemy cieszyć się z sukcesu, jakim bez wątpienia jest podpisanie dwóch umów: Umowy Emisji Obligacji z konsorcjum banków BGK i Pekao SA, i jednocześnie Umowy Realizacji Projektu z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i konsorcjum banków Pekao i BGK. Podpisanie Umów jest de facto ostatnim elementem całej skomplikowanej układanki, jaką jest montaż finansowy dla projektu, którego wartość szacowana jest na ok. 1,1 miliarda złotych – mówił Henryk Kolender członek zarządu dyrektor finansowy spółki Tramwaje Śląskie.

Obecna emisja obligacji jest kolejną zorganizowaną i gwarantowaną przez Bank Pekao SA dla spółki Tramwaje Śląskie. W 2012 roku Bank Pekao podpisał umowę ze spółką na emisję obligacji w kwocie 320 mln. zł, do której w 2015 r. dołączył Europejski Bank Inwestycyjny. Środki z tej emisji zostały przeznaczone miedzy innymi na zakup 30 nowych, niskopodłogowych tramwajów oraz na modernizację 75 pojazdów typu 105N, a także modernizację 63 km torowisk.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Dąbrowa Górnicza: Wybrany wykonawca remontu tramwaju na Kasprzaka

Przestrzeń

Dąbrowa Górnicza: Wybrany wykonawca remontu tramwaju na Kasprzaka

Witold Urbanowicz 20 grudnia 2018

Drogie oferty na przebudowę torowiska w centrum Zabrza

Przestrzeń

Drogie oferty na przebudowę torowiska w centrum Zabrza

Witold Urbanowicz 10 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5