Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaje Śląskie przygotowują modernizację trasy z Sosnowca do Mysłowic

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-07-16 14:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaje Śląskie przygotowują modernizację trasy z Sosnowca do Mysłowic
fot. Google Street View
Jedną z inwestycji unijnych, przygotowywanych przez Tramwaje Śląskie, będzie modernizacja ok. 3,8-kilometrowej trasy tramwajowej w ciągu ul. Wojska Polskiego w Sosnowcu. Na sporej części dobudowany zostanie drugi tor, pojawi się też dodatkowa mijanka.

Robotami będzie objęty 3,8-kilometrowy odcinek torowiska w ciągu ul. Wojska Polskiego w Sosnowcu od skrzyżowania 11 Listopada i Andersa do wiaduktu tramwajowego na ul. Orląt Lwowskich (bez wiaduktu, który został zmodernizowany w 2014 r.). To część trasy łączącej Sosnowiec z Mysłowicami. Kursuje tędy linia nr 26 relacji Sosnowiec Milowice Pętla – Mysłowice Dworzec PKP. – Wg aktualnego harmonogramu realizacji zadań projektu, planujemy ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy robót w I kwartale 2020 roku – zapowiada Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

Zakres prac będzie obejmował budowę nowego torowiska wraz z przebudową instalacji podziemnych, odwodnieniowych, nowych warstw konstrukcyjnych, przejazdów drogowo-torowych, peronów przystankowych. Wymieniona zostanie też sieć trakcyjna ze słupami.

Dodatkowo, na części trasy pojawi się drugi tor. – Dwa tory mają być wybudowane na odcinku od skrzyżowania w Dańdówce do przystanku Niwka Pawiak – mówi Andrzej Zowada. Przed przejazdem przez ul. Watta, nastąpi przejście na jeden tor. – Dalej linia będzie jednotorowa, biegnąc w dzisiejszym śladzie, by pod koniec zakresu tego zadania, znów przejść na dwa tory na wysokości przystanku Niwka Kościół – tu powstanie dodatkowa mijanka – opisuje Zowada. W sumie więc zmodernizowane bądź wybudowane zostanie ok. 6600 metrów toru pojedynczego.

Projekt realizowany przez spółkę wymusi też przebudowę przejazdu tramwajowo-kolejowego w rejonie przystanku Niwka Cmentarz Komunalny. Przez skrzyżowanie to zostaną poprowadzone dwa tory tramwajowe. – W 2018 r. odbyła się wizja lokalna z udziałem zarządcy torów kolejowych, tj. CTL Logistics, na której omówiono planowany zakres prac na skrzyżowaniu. Na początku roku wysłanie zostały projekty przebudowy skrzyżowania do zarządcy torów kolejowych. Pomimo naszych monitów do dnia dzisiejszego nie otrzymaliśmy odpowiedzi – informuje Tomasz Sobczak, główny specjalista ds. inwestycji kluczowych Tramwajów Śląskich. Jak jednak dodaje, w marcu 2019 r. spółka uzyskała z Urzędu Miasta w Sosnowcu uzgodnienie projektu przebudowy skrzyżowania tramwajowo-kolejowego.

Prace Tramwajów Śląskich związane z dobudową drugiego toru nie obejmą ok. 300-metrowego odcinka na wiadukcie nad stacją Sosnowiec Dańdówka. Wpierw miasto musi wybudować nowy obiekt inżynieryjny. – Wtedy cały fragment, wyłączony obecnie z opracowania, będzie przebudowany przez spółkę do linii dwutorowej – zapowiada Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5