Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaje Śląskie odpowiadają Bytomiowi. Co z Katowicką?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-09-04 15:51
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaje Śląskie odpowiadają Bytomiowi. Co z Katowicką?
fot. MJ
Pomimo deklaracji, wykonawca prac na ul. Katowickiej w Bytomiu, nie dotrzymał kolejnego już terminu wznowienia ruchu tramwajowego. Sytuacją tą zniecierpliwione są władze Bytomia, które swoje pretensje kierują do Tramwajów Śląskich. Spółka odpowiada, że stosuje wszelkie prawnie przewidziane instrumenty, by zmobilizować wykonawcę do „zdecydowanego zintensyfikowania prac”. Spółka wysłała nawet na plac budowy własne siły robocze. Nowy termin zakończenia prac ma być znany 11 września.

Katowicką na 800-metrowym odcinku przebudowuje konsorcjum firm Balzola i NDI. Ruch tramwajowy miał zostać wznowiony jeszcze w zeszłym roku. Tak się nie stało, nie udało się też utrzymać kolejnych terminów – kwietniowego i początku września. Sytuacją zniecierpliwione są władze Bytomia. – Jeżeli do 30 września ruch tramwajowy na Katowickiej nie zostanie przywrócony, nie pozostanie mi nic innego jak złożenie wniosku o odwołanie Zarządu Spółki Tramwaje Śląskie, która jest odpowiedzialna za dotrzymanie warunków zawartej umowy – poinformował Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Do stanowiska władz miasta odniosły się Tramwaje Śląskie. Zarząd spółko podkreśla w swoim stanowisku, że „nigdy autonomicznie nie deklarował terminów zakończenia prac”, gdyż jako zamawiający – a nie wykonawca – nie może realnie określić żadnego terminu. „Wszystkie terminy zakończenia prac, z których niestety żaden nie został dotrzymany, były deklaracjami generalnego wykonawcy, na których to deklaracjach opierał się zamawiający” – przekonuje zarząd spółki.

Spółka podkreśla też, że „aktywnie nadzoruje wykonywanie prac” i wykorzystuje wszystkie dostępne instrumenty i metody w celu mobilizacji wykonawcy do zintensyfikowania prac. „Kulminacją tych działań było przywołanie zarządu generalnego wykonawcy do wizji lokalnej na placu budowy (co jest rzeczą niespotykaną), która przyniosła efekt w postaci zdecydowanej mobilizacji sił ludzkich i sprzętowych, co przełożyło się na bardzo intensywne działania generalnego wykonawcy w czasie letnich wakacji” – wskazuje zarząd Tramwajów Śląskich.

Jak przypomina zarządca infrastruktury, wykonawca kilkukrotnie potwierdzał 2 września jako termin wznowienia ruchu tramwajowego. „Niestety, na końcowym etapie prac torowych generalny wykonawca zgłosił wystąpienie kolejnych kolizji z niezidentyfikowanym wcześniej uzbrojeniem podziemnym. Konieczne było odnalezienie właścicieli, uzgodnienie z nimi rozwiązań oraz usunięcie kolizji” – informuje zarząd. Dlatego też spółka zdecydowała się wesprzeć wykonawcę własnymi siłami i zasobami. „Zakład Torów i Sieci spółki Tramwaje Śląskie w trybie pilnym przystąpił do współpracy
z generalnym wykonawcą i wspiera realizację zadania w zakresie usuwania kolizji
z infrastrukturą podziemną na granicy zakresu zadania, a także w zakresie regulacji sieci trakcyjnej tam, gdzie jest już ona rozwieszona” – wskazuje zarząd spółki Tramwajów Śląskich.

Zarząd przekonuje, że „absolutnym priorytetem jest doprowadzenie do możliwie jak najszybszego wznowienia ruchu tramwajowego przy zachowaniu wszelkich norm bezpieczeństwa”. W dalszym ciągu jednak tramwaje będą jeździć po placu budowy, gdyż zakres prac drogowych, wynikający z umowy, jaką wykonawca ma podpisaną z bytomskim zarządcą dróg, nie będzie ukończony.

Wykonawca prac na Katowickiej zadeklarował, że 11 września poda nowy termin wznowienia ruchu tramwajowego. „Zarząd spółki Tramwaje Śląskie oczekuje i żywi nadzieję, popartą wiedzą na temat aktualnego stanu robót, że wznowienie ruchu tramwajów nastąpi jeszcze we wrześniu” – kończy zarząd spółki.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5