Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Tramwaje Śląskie edukują

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja/inf. pras.

Data publikacji:
2021-12-18 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Tramwaje Śląskie

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaje Śląskie edukują
fot. Tramwaje Śląskie
Tramwaje Śląskie edukują
Tramwaje Śląskie edukują
Tramwaje Śląskie edukują
Tramwaje Śląskie edukują
Tramwaje Śląskie edukują
Tramwaje Śląskie edukują
Tramwaje Śląskie edukują
Tramwaje Śląskie edukują
Edukacja i informacja – to podstawowe zadanie organizowanej od ponad 9 lat przez spółkę Tramwaje Śląskie akcji „Parkuj właściwie – zachowaj 1 metr od torowiska”. W piątek 17 grudnia newralgiczne miejsca w Chorzowie patrolowali wspólnie policjanci, strażnicy miejscy i kontrolerzy ruchu tramwajowego. Były rozmowy i prezenty, choć trafiły się też mandaty i blokada koła.

Spółka Tramwaje Śląskie zainaugurowała akcję pod hasłem „Parkuj właściwie – zachowaj 1 metr od torowiska” jesienią 2012 roku. – Lata mijają, a jej aktualność niestety pozostaje niezmienna. Jesteśmy dziś w Chorzowie, bo od 30 października, kiedy po przerwie związanej z prowadzonymi pracami modernizacyjnymi torowiska, wznowiliśmy ruch tramwajów, mamy tu duży problem z źle zaparkowanymi samochodami – mówi Bolesław Knapik, prezes Zarządu spółki Tramwaje Śląskie i wylicza: – W 47 dni od wznowienia ruchu doszło tu do 15 zatrzymań ruchu tramwajowego, w wyniku czego tramwaje utknęły na 440 minut, czyli prawie dwie i pół godziny. Byłoby znacznie gorzej, ale w momencie zatrzymań tramwaje jadące od Świętochłowic przekierowujemy na trasę do zajezdni w Chorzowie Batorym.

Statystyki zbiorcze dla całej sieci tramwajowej w GZM są porażające. Od początku roku do 15 grudnia Spółka odnotowała 167 zatrzymań, w wyniku których tramwaje utknęły w sumie na 87 godzin (5.215 minut). – Kierowcy tłumaczą się na różne sposoby – że stanęli tylko na chwilę; że nie zauważyli; że byli przekonani, że tramwaj się zmieści; że nie pomyśleli… Po zatrzymaniu tramwajów najpierw staramy się odnaleźć kierowcę w pobliskich sklepach czy punktach usługowych. Jeśli się nie udaje, trzeba wezwać lawetę, a kierowca – poza mandatem – musi też zapłacić za odholowanie pojazdu i parking strzeżony – mówi aspirant Lucjan Pokorski z KM Policji w Chorzowie.

Do tego doliczyć trzeba straty tramwajowej Spółki, które także kierowca musi pokryć z własnej kieszeni lub ubezpieczenia samochodu. W przeliczeniu na złotówki tegoroczne straty spółki Tramwaje Śląskie z powodu niezrealizowanej pracy przewozowej, wynikające z zablokowanego przejazdu wyniosły już niemal 68.500 zł.

– Najgorsze są dla nas straty wizerunkowe. Pasażerowie stojący na przystankach, na które tramwaj nie przyjeżdża, nie wiedzą dlaczego tak jest. Mówiąc kolokwialnie „wieszają psy” na nas, choć winny jest nieodpowiedzialny kierowca – zaznacza prezes Bolesław Knapik. – Tych interwencji w ostatnim czasie jest faktycznie wiele. Czasem interweniują policjanci, czasem my. Uzupełniamy się i ściśle współpracujemy z kontrolerami ruchu tramwajowego – podkreśla Henryk Rusnak, kierownik Referatu Straży Miejskiej w Chorzowie.

W piątek 17.12.2021 r. w rejonie ulic: Wolności, Chrobrego i Faski w Chorzowie, przemieszczały się wspólne patrole składające się z policjanta, strażnika miejskiego i kontrolera ruchu tramwajowego. Patrolujący przede wszystkim rozmawiali z kierowcami. Instruowali, wyjaśniali specyfikę ruchu tramwajowego, uczulali na to, by parkując kierowcy sprawdzali, czy zostawili przynajmniej 1 metr odległości od torowiska. Do kierowców trafiły gadżety – skrobaczki do szyb z hasłem „Parkuj właściwie – zachowaj 1 metr od torowiska”. Niestety nie obyło się bez mandatów i blokady założonej na koło źle zaparkowanego auta. Aby zwiększyć zasięg akcji i dotrzeć z przesłaniem do większej liczby kierowców, w działania włączył się również chorzowski Miejski Zarząd Ulic i Mostów. Na tablicach informacyjnych systemu ITS wyświetlane jest hasło, które powinien zapamiętać i stosować każdy kierowca: „Parkuj właściwie – zachowaj 1 metr od torowiska”.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5