Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Tramwaje Śląskie z Pesą. Dlaczego odpadła oferta Solarisa i Stadlera?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-03-20 10:23
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaje Śląskie z Pesą. Dlaczego odpadła oferta Solarisa i Stadlera?
fot. Travelarz, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Tramwaje Śląskie rozstrzygnęły przetarg na dostawy do 40 częściowo niskopodłogowych tramwajów. Jak pisaliśmy, wybrano Pesę, natomiast oferta Solarisa i Stadlera została odrzucona. Jak informuje zamawiający, konsorcjum nie przedłużyło o odpowiedni okres ważności swojej oferty, a część dokumentów dotarła po terminie.

Przedmiotem przetargu Tramwajów Śląskich jest dostawa 27 nowych tramwajów niskopodłogowych, jednokierunkowych o długości mieszczącej się w przedziale 22-25 m oraz 8 nowych tramwajów niskopodłogowych, jednokierunkowych o długości mieszczącej się w przedziale 30-32 m. Zamówienie zawiera też prawo opcji w postaci dostaw do 5 sztuk nowych wagonów tramwajów 25-metrowych bez pakietu naprawczego i sprzętu specjalistycznego. Więcej o specyfikacji zamówienia pisaliśmy tutaj.

Jak pisaliśmy, w poniedziałek 19 marca postępowanie zostało rozstrzygnięte. Wybrano ofertę złożoną przez Pesę, opiewającą na kwotę 271,8 mln zł brutto. Bydgoski producent zaoferował 65,54% niskiej podłogi w tramwaju 25-metrowym i 74,10% w tramwaju 32-metrowym. Więcej o ofercie Pesy piszemy tutaj.

Jednocześnie odrzucono ofertę złożoną przez konsorcjum firm Stadler i Solaris. – W grudniu 2017 roku oferenci zostali wezwani przez Zamawiającego do przedłużenia terminu związania ofertą. Konsorcjum Solaris i Stadler przedłużyło termin związania ofertą jedynie do 16 stycznia 2018 roku, a nie, jak żądał Zamawiający, do 2 marca 2018 roku. Co więcej, oryginał oświadczenia wraz z aneksem do gwarancji wadialnej wpłynął do zamawiającego tydzień po ostatecznym terminie – informuje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy Tramwajów Śląskich.

– Jak zauważyła KIO w wyroku z 6 lutego 2017 roku, obowiązek zamawiającego odrzucenia oferty wykonawcy aktualizuje się w sytuacji, w której na jego wezwanie do przedłużenia terminu związania ofertą, wykonawca takiej zgody nie wyrazi. Przy czym chodzi o wyrażenie zgody na warunkach określonych przez zmawiającego. W świetle powyższego zamawiający odrzucił ofertę konsorcjum Solaris i Stadler i nie podlegała ona ocenie – wyjaśnia Zowada.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5