Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Tramwaj pojedzie ulicami Luksemburga

Dalej Wstecz
Autor:

Łukasz Pastor

Data publikacji:
2014-06-10 10:01
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaj pojedzie ulicami Luksemburga
Luksemburgfot. PlayMistyForMe, lic. CC BY 3.0
Władze Luksemburga poczyniły krok, dzięki któremu na jego terenie powstanie pierwsza linia tramwajowa. Izba Deputowanych zatwierdziła dokument, na mocy którego będzie można rozpocząć tworzenie sieci tramwajowej w księstwie.

Pierwszy odcinek linii będzie miał 6,4 km długości i połączy główną stację kolejową miasta i Place de l'Étoile w centrum z ośrodkiem wystawienniczym LuxExpo w dzielnicy Kirchberg. Według ostatnich założeń, ten odcinek linii ma być otwarty w roku 2017. Linia ma być sukcesywnie wydłużana - w kierunku północnym do dzielnicy Cloche d'Or oraz na wschód - do lotniska Findel. Jeżeli uda się zrealizować projekt, wówczas linia będzie miała łącznie 16 km długości.

Całkowity budżet pierwszego etapu budowy linii jest w tej chwili szacowany na 230,5 mln euro., z czego dwie trzecie tych środków ma zapewnić rząd Luksemburga, natomiast jedną trzecią - władze miasta. Na pierwszym odcinku linii miałoby znaleźć się 14 przystanków.

Pomysł budowy linii tramwajowej w Luksemburgu był coraz częściej dyskutowany w ciągu ostatnich kilku lat. Warto zaznaczyć, że Luksemburg miał w przeszłości system tramwajowy. Uruchomiono go w roku 1875. W swoim kulminacyjnym momencie miał 31 km długości. Ostatni tramwaj przejechał ulicami Luksemburga w roku 1964. Pojazdy szynowe zostały zastąpione siecią miejskich autobusów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
41 tramwajów popłynie z Chin do Addis Abeby

Komunikacja

41 tramwajów popłynie z Chin do Addis Abeby

Jakub Dybalski 27 sierpnia 2014

Paryż złym wzorcem rozwiązań komunikacyjnych?

Komunikacja

Paryż złym wzorcem rozwiązań komunikacyjnych?

Michał Jagusiak 19 sierpnia 2014

Mińsk. Tramwajem wśród dawnego przemysłu

Przestrzeń

Mińsk. Tramwajem wśród dawnego przemysłu

Kasper Fiszer 06 lipca 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5