Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaj na Nowodworach bez drugiej jezdni Światowida? Kaznowska: Nie na tym etapie

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-02-06 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaj na Nowodworach bez drugiej jezdni Światowida? Kaznowska: Nie na tym etapie
fot. WU
Niedawno Zarząd Transportu Miejskiego, który przygotowuje inwestycję rozbudowy trasy tramwajowej na Nowodworach, przekonywał, że niezbędna jest budowa od razu dwóch jezdni ulicy Światowida. – Nie będziemy budować drugiej jezdni w tym etapie. Nie jest ona teraz priorytetem – mówi jasno Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy.

Zarząd Transportu Miejskiego od kilku lat przygotowuje etapową realizację budowy trasy tramwajowej wzdłuż Światowida na Nowodworach. W tej chwili tramwaje dojeżdżają do przystanków przy skrzyżowaniu z Hanki Ordonówny. W najbliższym etapie tramwaje dotrą do ul. Dionizosa. Przetarg zapowiadany jest na II bądź III kwartał tego roku. Docelowo jednak tramwaje mają dojechać do węzła Winnica przy Modlińskiej.

Od dawna kością niezgody pozostaje układ drogowy. Urzędnicy z ZTM-u pierwotnie chcieli poszerzać jezdnię Światowida i dobudować drugą jezdnię – kierowcy mieliby po trzy pasy ruchu w każdą ze stron. Mieszkańcy sprzeciwiali się jednak realizacji „autostrady” z szerokimi pasami ruchu, która zachęcałaby do szybkiej, mniej bezpiecznej jazdy i generowałaby dodatkowy ruch – od strony Modlińskiej przez osiedla. Ostatecznie założenia zostały okrojone – przyjęto projekt układu z dwoma pasami ruchu i skrajnym pasem do parkowania, z odłożeniem w czasie realizacji drugiej jezdni.

Do wysokości Nowodworów linię tramwajową udało się budować bez drugiej jezdni. Inaczej będzie z dalszym odcinkiem, gdyż układ drogowy będzie musiał być budowany od zera. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom władz miasta przedstawiciele ZTM-u przekonywali, że… druga jezdnia jest niezbędna od razu. Powoływali się na niższe koszty oraz możliwość posądzenia o marnotrawstwo. Instytucja, której celem powinno być przede wszystkim promowanie transportu zbiorowego, nie powoływała się przy tym ani razu na kwestię usprawnienia ruchu autobusowego czy tramwajowego.

Władze miasta deklarują jasno: układ drogowy nie będzie nadmiernie rozbudowywany. – Inwestycja jest przygotowywana. W tym etapie powstanie jedna jezdnia, po jednym pasie ruchu w każdą ze stron, z prawo- i lewoskrętami. Nie planujemy teraz, na tym etapie, drugiej jezdni, nie jest ona priorytetem – deklaruje teraz Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy. Zaznacza jedna, że druga jezdnia będzie musiała powstać, ale dopiero w przyszłości.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa: Tramwaj do Winnicy od razu z dwiema jezdniami. Wbrew obietnicom

Przestrzeń

Warszawa: Tramwaj do Winnicy od razu z dwiema jezdniami. Wbrew obietnicom

Witold Urbanowicz 26 października 2017

W 2018 r. przetarg na przedłużenie tramwaju na Nowodworach

Przestrzeń

W 2018 r. przetarg na przedłużenie tramwaju na Nowodworach

Witold Urbanowicz 11 października 2017

Warszawa: ZTM ponownie zabiera się za węzeł na Białołęce

Komunikacja

Warszawa: ZTM ponownie zabiera się za węzeł na Białołęce

Witold Urbanowicz 19 lipca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5