Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaj na Naramowice: Archeolodzy przebadali park, rusza kolejna rozbiórka

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-02-25 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa Poznańskie Inwestycje Miejskie

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaj na Naramowice: Archeolodzy przebadali park, rusza kolejna rozbiórka
fot. PIM
Zakończyły się badania archeologiczne w parku Kosynierów, które należało przeprowadzić przed budową torowiska dla tramwaju na Naramowice. Przygotowania do inwestycji, czyli budowy nowej trasy tramwajowej wraz z węzłem Lechicka/Naramowicka, toczą się w kilku miejscach jednocześnie. Archeolodzy badają jeszcze teren przy ul. Sarmackiej oraz rejon skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej. W najbliższych dniach zostanie także rozebrany budynek przy ul. Sarmackiej 14.

Nowa trasa tramwajowa zostanie wyprowadzona z przebudowanej już pętli Wilczak, przy której znajduje się park Kosynierów (przy os. Pod Lipami, u zbiegu ul. Słowiańskiej i Naramowickiej). Archeolodzy pojawili się w parku przed pracami budowlanymi, bo to teren po dawnym cmentarzu ewangelickim. Znaleźli tu nie tylko pozostałości grobów, ale też ślady prastarej osady. Znaleziska zostały zabezpieczone i udokumentowane, a archeolodzy opuścili już badany teren. Badacze odkryli fragmenty glinianych naczyń, które prawdopodobnie są pozostałością osady sprzed ponad 2 tys. lat. Trafili również m.in. na ślady jamy gospodarczej, która także mogła powstać w pradziejach. Na terenie dawnego cmentarza odsłonięto 131 grobów, a zebrane szczątki zostały ponownie pochowane na cmentarzu.

Archeolodzy pracują jeszcze w rejonie skrzyżowania ul. Lechickiej i Naramowickiej oraz ul. Sarmackiej, gdzie badają głównie obiekty militarne. Przykładowo przy ul. Sarmackiej odkopany został schron mobilizacyjny, który powstał w ramach przygotowań Twierdzy Poznań do I wojny światowej. Rejon ul. Sarmackiej to obszar przyszłego zintegrowanego przystanku tramwajowo-autobusowego Naramowice. Z kolei w miejscu skrzyżowania ulic Lechickiej i Naramowickiej powstanie dwupoziomowy węzeł komunikacyjny, dzięki któremu tramwaje pojadą bezkolizyjnie nad ulicą Lechicką.

W najbliższych dniach rozpocznie się rozbiórka budynku przy ul. Sarmackiej 14, który koliduje z inwestycją (teren po jego usunięciu zostanie uprzątnięty po zakończeniu prac). To jeden z ostatnich takich obiektów, do tej pory wyburzone zostały m.in. budynki przy ul. Czarna Rola, Sarmackiej 1, Naramowickiej 149 oraz Naramowickiej 213.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5