Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Tramwaj na Kasprzaka czeka na metro

Dalej Wstecz
Data publikacji:
05-07-2016
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Tramwaj na Kasprzaka czeka na metro
Wizualizacja tramwaju przy przystanku Szpitalu Wolskim, mat. TW
Tramwaje Warszawskie przygotowują szereg projektów taborowych i inwestycyjnych do realizacji w ramach trwającej perspektywy unijnej. Jednym z nich jest odbudowa trasy przez ulicę Kasprzaka do Wolskiej. Spółka nie razie nie spieszy się z rozpoczęciem inwestycji. – To jest uzależnione w największym stopniu od harmonogramu budowy przedłużenia II linii metra w kierunku zachodnim – mówi Krzysztof Karos, prezes Tramwajów Warszawskich. W przypadku metra sytuacja pozostaje jednak bez zmian i rozstrzygnięć.

Tramwaje jeździły już ulicą Kasprzaka, na odcinku na zachód od Skierniewickiej, do 1990 r. Trasę zawieszono w związku z rozbudową układu drogowego i realizacją wiaduktów w ciągu al. Prymasa Tysiąclecia. O wcześniejszej obecności tramwajów wciąż przypominają sieć trakcyjna rozwieszona nad pasem dzielącym jezdnie oraz torowisko przykryte ziemią i trawą.

Tramwaje Warszawskie przymierzają się do odbudowy trasy, choć w nieco zmienionym przebiegu. Poprzednio tramwaje dojeżdżały do Wolskiej przez al. Prymasa Tysiąclecia (dawniej Rewolucji Październikowej). Aktualnie preferowany wariant zakłada poprowadzenie trasy przez całą ulicę Kasprzaka, bezpośrednio do Wolskiej – dzięki temu tramwaj lepiej będzie obsługiwać rozbudowujące się osiedla w rejonie ulic Jana Kazimierza i Ordona. Przed ul. Redutową torowisko będzie się zagłębiać, wykorzystując istniejący tunel dla samochodów w kierunku Jelonek. Wspólny przystanek dla tramwajów z Wolskiej i Kasprzaka znajdzie się na poziomie -1. Istniejące przejście podziemne zostanie wyremontowane z zastosowaniem pochylni, co ma zwiększyć jego dostępność. Za takim wariantem opowiedzieli się też mieszkańcy w zakończonych w zeszłym roku konsultacjach społecznych. Od zeszłego roku trwa postępowanie środowiskowe.

Tramwaje Warszawskie na razie nie spieszą się z przygotowaniami do rozpoczęcia realizacji trasy. – To będzie uzależnione w największym stopniu od harmonogramu budowy przedłużenia II linii metra w kierunku zachodnim i znajdującej się na tym odcinku wentylatorni oraz tego, czy torowisko, które chcemy zrealizować, mogłoby być budowane niezależnie czy równolegle do stacji metra przy Płockiej. Jeżeli np. przez budowę wentylatorni nie moglibyśmy puścić ruchu wcześniej, to nie ma sensu rozpoczynać prac. Jak wiadomo, kable nie powinny leżeć nieczynne w ziemi, bo się degradują – mówi Krzysztof Karos, prezes Tramwajów Warszawskich.

Na razie nie ma rozstrzygnięć w sprawie odcinka zachodniego II linii metra do stacji C6 Księcia Janusza. Służby wojewody nie wydały jeszcze pozwoleń na budowę dla stacji i wentylatorni, choć miasto liczy na przyspieszenie sprawy. Brak decyzji uniemożliwia jednak podpisanie umowy z wykonawcą.

– Jak Metro podpisze umowę z firmą Gulermak na odcinek zachodni, to usiądziemy z wykonawcą, Metrem i ZTM do rozmów, by zastanowić się nad realnym scenariuszem, który uwzględniałby wszystkie elementy: jak najszybsze zakończenie budowy metra i wybudowanie tramwaju – dodaje Karos.
 
Tramwaje Warszawskie chcą aplikować o środki unijne dla Kasprzaka w ramach jednego projektu, obejmującego też przedłużenie linii tramwajowej na Tarchominie oraz zakup dziesięciu tramwajów. W sumie jednak spółka planuje – być może jeszcze w te wakacje – ogłosić przetarg na 123 nowe tramwaje. Ponadto plany TW obejmują tramwaj z Dw. Zachodniego do Wilanowa oraz na Gocław.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warszawa: Bez tramwajów na Wolskiej. Od 5 sierpnia do końca roku

Przestrzeń

Warszawa: Bez tramwajów na Wolskiej. Od 5 sierpnia do końca roku

Witold Urbanowicz 02 sierpnia 2023

Warszawa: Tramwaj na Kasprzaka. Zmiany w ruchu przy Płockiej

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Warszawa: Bez tramwajów na Wolskiej. Od 5 sierpnia do końca roku

Przestrzeń

Warszawa: Bez tramwajów na Wolskiej. Od 5 sierpnia do końca roku

Witold Urbanowicz 02 sierpnia 2023

Warszawa: Tramwaj na Kasprzaka. Zmiany w ruchu przy Płockiej

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5