Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Tramwaj do stacji Poznań Wschód? Ruszają konsultacje społeczne

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Rösler

Data publikacji:
2021-09-06 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Tramwaj do stacji Poznań Wschód? Ruszają konsultacje społeczne
fot. ZTM Poznań
Tramwaj do stacji Poznań Wschód? Ruszają konsultacje społeczne
Tramwaj do stacji Poznań Wschód? Ruszają konsultacje społeczne
Tramwaj do stacji Poznań Wschód? Ruszają konsultacje społeczne
Tramwaj do stacji Poznań Wschód? Ruszają konsultacje społeczne
Poznań rozpoczyna konsultacje w sprawie tramwaju do stacji kolejowej Poznań Wschód. Potencjalna inwestycja umożliwiłaby doprowadzenie w ten rejon miasta alternatywnego dla autobusów środka komunikacji zbiorowej. Planowana trasa miałaby zaczynać się miejscu pętli Zawady. Jak na razie nie podjęto decyzji czy inwestycja będzie realizowana, będzie to uzależnione od wniosków z konsultacji społecznych, a także dostępności środków finansowych.

Potencjalna nowa trasa tramwajowa, biegnąca wzdłuż ulic Zawady i Głównej umożliwiłaby połączenie dworca Poznań Wschód z aktualnie istniejącą pętlą Zawady. Zapewniłoby to lepszą jakość komunikacji miejskiej w tym rejonie Poznania i w pewnym stopniu pozwoliłoby wykorzystać potencjał dworca kolejowego Poznań Wschód, jako nowego centrum przesiadkowego. Jest to inwestycja, która coraz częściej jest także podnoszona przez samych mieszkańców tego rejonu, a władze miasta przyznały, że jest to jedna z priorytetowych inwestycji w nowej perspektywie unijnej.

Jak na razie rozpoczynają się konsultacje społeczne, które pozwolą wypracować optymalny model przebiegu potencjalnej trasy. Pod debatę zostaną poddane dwa warianty przebiegu linii, z czego oba swój początek będą miały w rejonie obecnej pętli tramwajowej Zawady. W pierwszym etapie inwestycji zaplanowano, by trasa kończyła się w rejonie stacji Poznań Wschód, a w przyszłości nie jest wykluczone przedłużenie jej wzdłuż trasy kolejowej do Wągrowca, do ulicy Gnieźnieńskiej. Pierwszy wariant nowej linii zakłada poprowadzenie jej ulicami Zawady i Główną, a następnie obok istniejącego marketu i boiska Polonii Poznań. Druga opcja także zakłada przebieg ulicami Zawady i Główną, w rejonie rynku Wschodniego, a następnie nową ulicą, która ma powstać w połowie obecnych ulic Harcerskiej i Wiejskiej. Przy stacji Poznań Wschód planowana jest budowa węzła przesiadkowego z parkingiem Park&Ride i nową pętlą autobusową.

– Konsultacje stanowią bardzo ważną część prowadzonych przez ZTM działań przedprojektowych wśród których znajduje się także rozpoznanie możliwości technicznych dla nowej trasy – mówi Jan Gosiewski, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Poznaniu.

Nie zapadły jeszcze wiążące decyzje w sprawie realizacji inwestycji. O sensowności zarówno ekonomicznej, jak i społecznej zdecyduje szereg analiz, a także wspomniane wyżej konsultacje społeczne. Realizacja inwestycji będzie też zależała od kondycji finansowej miasta i dostępności środków zewnętrznych, np. pieniędzy unijnych. Konsultacje w formie ankiety internetowej potrwają od 20 września do 17 października tego roku.

– Zawady i Główna to rejony Poznania, w których linia tramwajowa mogłaby nie tylko zdecydowanie poprawić komunikację lokalną, ale także dać ożywczy impuls rozwojowy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Stadler dostarczy tramwaje do Sarajewa

Komunikacja

Stadler dostarczy tramwaje do Sarajewa

Witold Urbanowicz 02 września 2021

Rosja: UKWZ z pierwszym tramwajem dla Taganrogu

Komunikacja

Rosja: UKWZ z pierwszym tramwajem dla Taganrogu

Witold Urbanowicz 19 sierpnia 2021

Dniepr i Krzywy Róg kupują nowe tramwaje

Komunikacja

Dniepr i Krzywy Róg kupują nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 18 sierpnia 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5