Partner serwisu
Komunikacja

Tramwaj do Konstantynowa pojedzie po trzech nowych mostach

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
23-03-2024
Ostatnia modyfikacja:
24-03-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Tramwaj do Konstantynowa pojedzie po trzech nowych mostach
fot. Urząd Miasta Łodzi
Na podmiejskiej linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego trwają prace przy budowie torowiska i stawianiu słupów trakcyjnych. W trakcie budowy są też mosty nad rzeką Łódką. Opóźnione zakończenie prac ma nastąpić w czerwcu bieżącego roku.

Elementem, bez którego reaktywacja ruchu tramwajów nie byłaby możliwa, są mosty nad rzeką Łódką. Na łódzkim odcinku przecina ona linię tramwajową aż trzykrotnie. Na budowie pierwszej z przepraw, przy ul. Krakowskiej, pracownicy wykonawców (konsorcjum KEMY i MPK Łódź) montują izolację przyczółków i podbudowy betonowej. Przy ul. Krańcowej wylano już betonową podbudowę torowiska. Ostatni w granicach Łodzi most, za ul. Lontową, jest na etapie budowy przyczółków.

Gotowe są zatoki autobusowe przy zajezdni muzealnej Brus. W pobliżu ul. Przygranicznej trwa stawianie słupów trakcyjnych. Między Rondem Juszczakiewicza a mijanką tor jest podbijany. Trwa usuwanie kolizji energetycznych. Roboty te będą kontynuowane również w najbliższych dniach. Prace utrudnia jednak wysoki stan wód gruntowych.

Ruch na linii tramwajowej do Konstantynowa Łódzkiego i Lutomierska zawieszono na początku marca 2019 r. W roku 2021 władze Łodzi i Konstantynowa ogłosiły przetarg na wymianę torowiska i modernizację całej infrastruktury wspólnie. Za drugim podejściem udało się wybrać wykonawcę.

Fizyczne prace zaczęły się we wrześniu 2022 r., na odcinku łódzkim jednak tempo robót było szybsze – władze Łodzi tłumaczyły to długim oczekiwaniem na decyzję ZRID. Latem ubiegłego roku zaczęto spekulować o możliwym opóźnieniu (początkowym terminem kontraktowym był koniec roku 2023). We wrześniu domysły te znalazły potwierdzenie.

Na odcinku Konstantynów – Lutomiersk nie toczą się na razie żadne prace. Władze gminy Lutomiersk złożyły jednak w ostatnich dniach wniosek o dofinansowanie modernizacji swojej części trasy z funduszy Unii Europejskiej.

Niezależnie od tego otwarte pozostaje pytanie o miejsce, w którym tramwaje będą kończyły trasę w Łodzi – i o sposób, w jaki będą docierały na linię z zajezdni. Torowiska w ul. Zielonej i Legionów, które łączą się z torami w Konstantynowskiej, są nieprzejezdne, a w al. Włókniarzy tramwaje jadące od strony Konstantynowa nie mogą skręcać ze względu na brak łuków w odpowiedniej relacji. Latem ubiegłego roku ZDiT zapowiadał trójkątowanie wagonów na istniejących skrętach, wkrótce jednak i one zostały odcięte. Zapowiedziano wszakże tymczasowe odtworzenie jednego z nich jeszcze przed ostateczną przebudową (wjazdy wagonów na linię będą odbywały się poprzez cofanie, a powroty - poprzez wyjazd przodem i zawracanie na pętli Dworzec Łódź Żabieniec).

Modernizacja węzła Włókniarzy – Legionów, która rozwiąże ten problem docelowo, oraz ul. Konstantynowskiej do Krakowskiej mają dopiero przygotowane koncepcje – inwestycje będą więc mogły zakończyć się najwcześniej za kilka lat. Oznacza to, że najprawdopodobniej przez dłuższy czas linia konstantynowska będzie funkcjonowała bez połączenia zresztą sieci w Łodzi i aglomeracji.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5