Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Konstantynów: Są pieniądze na modernizację linii tramwajowej

Dalej Wstecz
Autor:

Roman Czubiński

Data publikacji:
2021-10-07 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Konstantynów: Są pieniądze na modernizację linii tramwajowej
fot. Roman Czubiński, 2011 r.Tramwaj w Konstantynowie Łódzkim
Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zatwierdził dofinansowanie modernizacji łódzkiego odcinka podmiejskiej linii tramwajowej do Konstantynowa z funduszy unijnych. Wsparcie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego będzie wynosiło niemal 32 mln zł. Roboty budowlane mogą rozpocząć się w przyszłym roku.

Torowisko i sieć trakcyjna mają zostać wymienione w całości (być może z wyjątkiem węzła przy wjeździe do zajezdni muzealnej na Brusie, wymienionego przed kilkoma laty). Przewidziano też wydłużenie mijanek oraz budowę nowej podstacji trakcyjnej. Perony mają zostać przebudowane, a tam, gdzie ich dotychczas nie było (w wielu miejscach pasażerowie tramwajów zmierzających w kierunku Łodzi wysiadali wprost na jezdnię) – wybudowane od podstaw. Rozbudowany ma też zostać układ drogowy wraz z sieciami podziemnymi.

Przeznaczony do modernizacji odcinek zaczyna się na wysokości pętli Zdrowie i przebiega wzdłuż ul. Konstantynowskiej do granic miasta. Jego długość wynosi ok. 2,8 km. Oprócz dofinansowania z budżetu UE inwestycja otrzymała też wsparcie z budżetu państwa (ok. 4,7 mln zł). Przy całkowitym szacowanym koszcie ponad 57,6 mln zł są to niebagatelne sumy, których brak uniemożliwiłby zapewne przywrócenie trasy do eksploatacji.

Tramwaje przestały dojeżdżać do Konstantynowa i Lutomierska 3 marca 2019 r. Przyczyną był stan techniczny infrastruktury, zagrażający – według ekspertyz – bezpieczeństwu pasażerów. Wszystkie zainteresowane samorządy gminne – Łódź, Konstantynów i Lutomiersk – od początku podkreślały jednak, że autobusy zastępcze mają być tylko rozwiązaniem tymczasowym.

Niedawno informowaliśmy o rozpisaniu przez władze Konstantynowa i Łodzi wspólnego przetargu na modernizację odcinka łączącego oba miasta. Wedle zapowiedzi prace budowlane miałyby rozpocząć się w przyszłym roku. Remont odcinka Konstantynów – Lutomiersk obiecała natomiast dofinansować spółka Centralny Port Komunikacyjny, choć jej deklaracje są bardzo ogólne.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Ostatni M6S przekazany do muzeum w Redeczu

Komunikacja

Łódź: Ostatni M6S przekazany do muzeum w Redeczu

Kasper Fiszer 05 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5