Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Toruń zawarł umowę z Solarisem na autobusy

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2020-09-08 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa UM Toruń

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń zawarł umowę z Solarisem na autobusy
fot. Solaris
Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu podpisał z Solarisem umowę na dostawy ośmiu fabrycznie nowych miejskich autobusów zasilanych olejem napędowym. To kolejny krok w stronę wycofania z taboru najstarszych pojazdów, czyli wysłużonych Jelczy. 8 września 2020 r. Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostawę pojazdów z firmą Solaris.

– MZK sukcesywnie od lat odnawia flotę autobusową i tramwajową. Niedawno podpisaliśmy umowę na dostawę pięciu nowoczesnych, pięcioczłonowych tramwajów, a dziś – na zakup ośmiu nowych autobusów zasilanych olejem napędowym – mówi prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki.

Przetarg na dostawę ośmiu fabrycznie nowych, zasilanych olejem napędowym autobusów ogłoszono w marcu, a oferty poznaliśmy pod koniec maja. Wystartowały cztery firmy, a za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy Solaris Bus & Coach, opiewającą na kwotę 10,437 mln zł brutto. Dostawy planowane są w terminie 270 dni od daty podpisania umowy.

– Autobusy będą wyposażone w silniki spełniające najnowsze normy EURO 6, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, wyposażone zgodnie z toruńskim standardem, tj. między innymi w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WIFI, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika – wylicza prezes Wyszogrodzki.

– To kolejna dostawa na rynek polski i kolejna dostawa do Torunia. Od 15 lat Solaris jest liderem, jeśli chodzi o dostawy autobusów miejskich w kraju. Pozyskujemy bardzo dużo zamówień. Tutaj zaoferowaliśmy autobus najnowszej generacji, w Toruniu już w pewnym sensie znany, bo ponad 20 podobnych już tu jeździ, ale w stosunku do poprzedników ten będzie po pewnym liftingu, co będzie dla pasażerów miłą niespodzianką, jeśli chodzi o wygląd – zapewnia Adam Milewski, dyrektor sprzedaży regionu północ w firmie Solaris. – W kwestii wyposażenia nowe wozy będą miały wszystko, co nowoczesne autobusy mieć powinny. A co do silnika, to trzeba tu wyjaśnić, że będzie to już czwarta generacja silnika spełniającego normę EURO 6, gdzie niektóre parametry norm emisji spalin spadły dziesięciokrotnie w stosunku do silników, które mają autobusy dostarczone do Torunia w 2018 roku – dodaje.

Warto tu przypomnieć, że od ponad roku po toruńskich ulicach jeździ 14 autobusów hybrydowych i 21 zasilanych olejem napędowym, a pod koniec lipca 2020 r. rozstrzygnięto przetarg na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i wykonanie infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A. za 16,730 mln zł brutto. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiadać będzie konsorcjum firm Ekoenergetyka – Polska i Westa Building za kwotę 4,679 mlnb zł brutto. Na realizację zamówienia obaj wykonawcy mają 18 miesięcy. Podpisanie umowy nastąpi jesienią 2020 r., po zakończeniu kontroli Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

MZK obecnie posiada w taborze 152 autobusy, w tym 18 Jelczy (plus odrestaurowany pojazd tej marki, który tylko czasami wyjeżdża w kursy jako pojazd zabytkowy). Zakup nowego taboru pozwoli na sukcesywne wycofywanie Jelczy z dalszej eksploatacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Znani torunianie zachęcają do jeżdżenia komunikacją

Mobilność

Znani torunianie zachęcają do jeżdżenia komunikacją

Magdalena Romanowska 10 sierpnia 2020

Toruń: Na jesieni oddanie nowej trasy tramwajowej w centrum

Przestrzeń

Toruń: Na jesieni oddanie nowej trasy tramwajowej w centrum

Witold Urbanowicz 07 sierpnia 2020

Toruń planuje koronawirusowe zmiany od września

Komunikacja

Toruń planuje koronawirusowe zmiany od września

Redakcja 05 sierpnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5