Partner serwisu
Przestrzeń

Toruń wybrał dostawcę tramwajów

Dalej Wstecz
Data publikacji:
10-06-2024
Ostatnia modyfikacja:
10-06-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Toruń wybrał dostawcę tramwajów
fot. MZK Toruń
MZK Toruń rozstrzygnął przetarg ramowy na dostawy do 20 nowych niskopodłogowych tramwajów jednokierunkowych wraz z dostawą specjalistycznego wyposażenia obsługowego i pakietu eksploatacyjno-naprawczego. O dostawę maksymalnie 32-metrowych tramwajów ubiegały się dwie firmy.

Przedmiotem zamówienia ramowego jest dostawa maksymalnie 20 nowych tramwajów jednokierunkowych wraz z dostawą specjalistycznego wyposażenia obsługowego i pakietu eksploatacyjno-naprawczego. Pojazdy o długości od 28 do 32 m mają być niskopodłogowe. Wymagana liczba drzwi to sześć, z czego co najmniej cztery pary mają stanowić drzwi podwójne o szerokości min. 1300 mm. Tramwaj musi mieścić co najmniej 200 podróżnych (przy normatywnym napełnieniu 0,20 m2/osoba), w tym 28 na miejscach siedzących. Zamawiający wymaga, by udział produktów z rynku unijnego przekraczał 50%. Więcej o zamówieniu piszemy tutaj.

Oferty poznaliśmy w połowie maja. Wystartowały dwie firmy. Pesa wyceniła zamówienie na 289.613 mln zł brutto, z czego same tramwaje to 274,290 mln zł (13,715 mln zł brutto za sztukę). Bozankaya złożyła ofertę na kwotę 302,813 mln zł brutto, z czego 266,824 mln zł to same pojazdy (13,341 mln zł za sztukę). Budżet wynosi 192,126 mln zł brutto.

Dziś (10 czerwca) przetarg został rozstrzygnięty. Wygrała Pesa. O wyborze decydowały cena (84%), materiały konstrukcji nośnej – preferowana stal (3%), technologia łączenia konstrukcji nośnej – preferowane spawanie (2%), usytuowanie drzwi – preferowane usytuowanie wszystkich drzwi równolegle do osi wzdłużej tramwaju, z wyjątkiem drzwi pierwszych i ostatnich (2%), wszystkie miejsca siedzące dostępne z poziomu niskiej podłogi, bez podestów (2%), sumaryczna pojemność superkondesatorów (3%), okres gwarancji na superkondesatory (1%), okres gwarancji pojazdu (3%).
Pesa zdobyła 95 na 100 punktów, a jej konkurent – 93,34 pkt. Bydgoski producent zdobył przewagę w kryterium ceny, a także zaoferował wszystkie miejsca siedzące dostępne z poziomu niskiej podłogi. Bozankaya natomiast zdobyła przewagę w kryteriach dotyczących gwarancji, ale to nie wystarczyło, by zniwelować przewagę polskiego konkurenta.

Teraz wybór musi się uprawomocnić. Przedmiot zamówienia będzie wykonany po zawarciu odrębnych umów wykonawczych, których zawarcie uzależnione będzie od pozyskania przez zamawiającego finansowania unijnego. Pierwsza umowa wykonawcza będzie obejmować wyprodukowanie i dostawę pakietu co najmniej czterech tramwajów. Kolejne umowy będą obejmować od jednego do ośmiu pojazdów. Umowa ramowa zostanie zawarta na 48 miesięcy. Termin realizacji wynosi zaś do 20 miesięcy od zawarcia danej umowy wykonawczej.

Równolegle trwa przetarg na zakup czterech tramwajów jednokierunkowych z możliwością zwiększenia zamówienia o kolejne 8 pojazdów. Termin składania ofert mija w lipcu.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Toruń z polską i turecką ofertą na tramwaje

Przestrzeń

Toruń z polską i turecką ofertą na tramwaje

Witold Urbanowicz 15 maja 2024

Toruń. Nowy prezydent i pomysł na tramwaj na Lewobrzeże

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Toruń z polską i turecką ofertą na tramwaje

Przestrzeń

Toruń z polską i turecką ofertą na tramwaje

Witold Urbanowicz 15 maja 2024

Toruń. Nowy prezydent i pomysł na tramwaj na Lewobrzeże

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5