Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Toruń: W I poł. 2020 r. przetarg na tramwaj do os. JAR

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-12-25 10:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń: W I poł. 2020 r. przetarg na tramwaj do os. JAR
wiz. MZK Toruń
Toruń przygotowuje się do rozbudowy sieci tramwajowej. Gotowa jest dokumentacja projektowa dla części nowej trasy tramwajowej do os. JAR. MZK planuje ogłosić przetarg na realizację nowej trasy w I połowie 2020 r.

Największą inwestycją tramwajową Torunia w najbliższych latach będzie budowa trasy tramwajowej do powstającego os. JAR na północy miasta. Torowisko przebiegać będzie w ciągu ulic Szosa Chełmińska, Długa, Legionów, Polna, Ugory, Watzenrodego do skrzyżowania z ul. Strobanda. W sumie powstać ma ok. 5,4 km torowiska.

Na końcu trasy, przy skrzyżowaniu Watzenrodego i Strobanda, przewidziano trójkąt torowy do zawracania tramwajów. – Jest to rozwiązanie tymczasowe, do czasu budowy pętli, której wybudowanie planuje się w kolejnych etapach – informuje Sylwia Derengowska, rzecznik prasowy MZK Toruń. Docelowo tramwaj miałby dojeżdżać do ul. Heweliusza.

Jak dodaje, dokumentacja projektowa dla początkowego, południowego odcinka trasy od skrzyżowania Czerwonej Drogi, Odrodzenia, Szosy Chełmińskiej i al. Solidarności do linii kolejowej, jest w trakcie uzgadniania. – Dla północnego odcinka linii od przejazdu kolejowego przez ul. Legionów do ul. Strobanda gotowa jest dokumentacja projektowa i obecnie trwa procedura uzyskiwania decyzji Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej – mówi Derengowska. – Planowany termin ogłoszenia postępowania przetargowego to pierwsza połowa 2020 r. – dodaje rzeczniczka. Co ważne, pewne elementy trasy zostały już wybudowane.

Nierozwiązanym problemem toruńskiej sieci tramwajowej pozostaje niedostatek miejsca w zajezdni tramwajowej, przez co pojazdy muszą być odstawiane na noc na pętlach. – W ramach budowy tramwaju do os. JAR opracowany został projekt koncepcyjny zaplecza technicznego dla tramwajów, zlokalizowanego na terenie przyległym od północnej strony do istniejącej zajezdni autobusowej przy ul. Legionów. Opracowany projekt koncepcyjny przewiduje budowę hali napraw wraz z budynkiem warsztatowo-biurowym, myjni i torów odstawczych – wskazuje Sylwia Derengowska.

Na razie jednak nie jest powiedziane, że wraz z budową tramwaju do os. JAR i dostawą nowych tramwajów do obsługi nowej trasy, na który rozpisano przetarg, powstanie nowa zajezdnia. – Zaplecze techniczne to kwestia przyszłości – w miarę pojawienia się środków – zaznacza rzeczniczka MZK.


fot. Mateuszgdynia, lic. CC-BY-SA 4.0 Wikimedia commons

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Toruń rusza z przetargiem na nowe tramwaje

Komunikacja

Toruń rusza z przetargiem na nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 13 grudnia 2019

Toruń: W listopadzie przetarg na nowe tramwaje

Komunikacja

Toruń: W listopadzie przetarg na nowe tramwaje

Witold Urbanowicz 04 listopada 2019

Toruń z ofertami na projekt końcowego odcinka tramwaju na os. JAR

Przestrzeń

Toruń z ofertami na projekt końcowego odcinka tramwaju na os. JAR

Witold Urbanowicz 28 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5