Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Toruń. Trwa modernizacja Dworca Głównego

Dalej Wstecz
Autor:

jd, inf. pras.

Data publikacji:
2015-02-05 09:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Toruń. Trwa modernizacja Dworca Głównego
fot. Lichen99, lic. CC BY-SA 3.0Toruń Główny
Firma Fijałkowski z Torunia, za 43, 8 mln zł przebudowuje tamtejszy dworzec. Prace potrwają do września 2015 r. Projekt jest w prawie 59 proc. dofinansowany ze środków unijnych.

Inwestycję realizuje miasto, które w styczniu 2014 r. przejęło obiekt od kolei, by tchnąć w niego nowe życie: poprawić wygląd i zmienić układ funkcjonalno-przestrzenny kompleksu dworcowego na bardziej przyjazny dla pasażerów.

Prace ruszyły rok temu. W ubiegłym roku zakończyła się modernizacja budynku dawnej poczty (budynek A), gdzie zostały tymczasowo przeniesione kasy i poczekalnia, a także punkty gastronomiczne i handlowe. Docelowo będzie tam działał hostel dla podróżnych. Gotowe są także budynki B i C - dworcowe toalety i budynek Straży Ochrony Kolei.

Obecnie najważniejsze prace toczą się w budynku głównym dworca (D). Po niezbędnych wyburzeniach robotnicy kładą izolacje i nowe instalacje wewnętrzne, wykonują ściany, otwory okienne i drzwiowe, schody i szyby windowe, odnawiają też elewację dworca z oryginalnej cegły licowej. Kasy biletowe po przebudowie znajdą się w głębi budynku głównego, a w holu powstanie przestrzeń komunikacyjna, do której będą prowadzić ruchome schody. Na piętrze znajdzie się część komercyjno-handlowa, a na tyłach budynku - restauracja i kawiarnia.

Przed budynkiem głównym trwają duże roboty ziemne związane z budową wejścia z hali głównej do tunelu. Tunel został rozbudowywany - teraz na Dworzec Główny będzie się nim można dostać z obu stron - od strony ul. Kujawskiej i od strony Podgórskiej. Gotowa jest już płyta fundamentowa, ściany, strop oraz schody do nowego fragmentu przejścia podziemnego.

Na peronach trwa układanie krawędzi i nowych nawierzchni z płyt, budowane lub remontowane są ich zadaszenia. Na peronach powstaną też tzw. azyle, czyli przeszkolone pomieszczenia, w których podróżni będą mogli czekać na pociąg.

Prace toczą się też wokół dworca. Od strony ul. Podgórskiej powstaje ogrodzenie i trwają prace wodno-kanalizacyjne. Kolejne etapy projektu to zagospodarowania terenu pomiędzy pętlą komunikacyjną, a ul. Kujawską. Powstanie tam zintegrowana pętla komunikacji miejskiej z parkingiem, na którym podróżny będzie mógł zostawić auto i dalej jechać pociągiem. Trwają też uzgodnienia z PKP dotyczące remontów budynków sąsiadujących z dworcem w celu poprawy wyglądu całego kompleksu dworcowego.

Rewitalizacja dworca PKP Toruń Główny jest częścią projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu - BiT-City". Po zakończeniu inwestycji dworcem będzie zarządzała miejska spółka Urbitor.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Radom: Kolejarze zagrodzili dojście do P+R

Przestrzeń

Radom: Kolejarze zagrodzili dojście do P+R

Jakub Madrjas 22 stycznia 2016

Częstochowa Osobowa przechodzi remont

Przestrzeń

Częstochowa Osobowa przechodzi remont

Dominik Wójcik 25 lutego 2015

Łódź - Ozorków: Nocne przerwy w kursowaniu tramwajów

Komunikacja

Łódź - Ozorków: Nocne przerwy w kursowaniu tramwajów

Roman Czubiński 05 maja 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5