Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Toruń. Tramwaje ruszyły na Jar

Dalej Wstecz
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Data publikacji:
01-09-2023
Ostatnia modyfikacja:
01-09-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. UM Toruń

Podziel się ze znajomymi:

KOMUNIKACJA
Toruń. Tramwaje ruszyły na Jar
fot. Łukasz Liczmański / MZK Toruń
1 września 2023 r. tramwaje rozpoczęły rozkładowe kursy po nowej trasie, która łączy centrum z północną częścią Torunia. Pierwsi pasażerowie nowych linii tramwajowych dostali upominki.

Pierwszy tramwaj na nową trasę – linii nr 3 – wyruszył z pętli Motoarena do pętli Heweliusza o godz. 4.16. Z Pętli Olimpijska – linii nr 6 – o godz. 4.28. Podczas inauguracyjnych rozkładowych przejazdów nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia Toruński Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

– Cieszę się bardzo, że są nowe linie i na pewno będę z nich korzystał. Voucher się przyda, bo komunikacją miejską jeżdżę do szkoły – stwierdza jeden z pierwszych pasażerów. – Poza tym bardzo lubię tramwaje, więc po prostu dziś musiałem jechać pierwszym kursem.

Inny pasażer dziś po raz pierwszy testuje nowe połączenie – tramwajem z rejonu ul. Grasera, przesiadka na węźle i dalej na lewobrzeże. – Pasuje mi idealnie. Zaoszczędzę sporo na paliwie, bo do tej pory jeździłem samochodem.

Nowa trasa tramwajowa przebiega z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego aż do nowej pętli przy ul. Heweliusza. Liczy prawie 13 tysięcy toru pojedynczego nowego torowiska, z czego ok 5,2 tysiąca została wykonana w technologii zielonej. Wzdłuż jej przebiegu znajduje się 27 nowych przystanków, w tym 14 „zielonych”. Na peronach stanęły tablice informacji pasażerskiej, a dodatkowo (poza projektem) zostały zakupione i zamontowane cztery stacjonarne biletomaty. Wszystko to daje pasażerom możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się do różnych zakątków grodu Kopernika.

Dzięki tej inwestycji długość torów tramwajowych w Toruniu wzrosła o ok. 25 procent, a torunianie zyskali dwie nowe linie tramwajowe: nr 3 na trasie Motoarena – Heweliusza i nr 6 – na trasie Olimpijska – Heweliusza. Daje to pasażerom możliwość wygodnych połączeń. Linia nr 3 to dystans 10,5 km pokonywany w 33 minuty, a linia nr 6 – najdłuższa linia w mieście - liczy 13,75 km, a czas przejazdu zajmuje 38 minut.

Wraz z oficjalnym uruchomieniem nowej trasy zmianie uległa siatka połączeń toruńskiej komunikacji miejskiej. Planowane zmiany opisywaliśmy tutaj.
Partnerzy działu

Sultof
GMV

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5